Προς το περιεχόμενο

Variax 300. Είμαι σχεδόν έτοιμος. Μήπως δεν βλέπω κάτι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από παλιά είχα ακούσει για το τί εστί Variax, αλλά δεν την είχα και σε πολύ εκτίμηση. Πίστευα ότι θα βγάζει midiίλα. Πρόσφατα άκουσα κάποια demo στο site της line 6 και έπαθα μεγάλη πλάκα κυρίως με τους ήχους ακουστικής. Όντας λίγο δύσπιστος απο τα demo (πολλά γίνονται στις μέρες μας  :P) πήγα στο νάκα να την ακούσω. Όντως είναι τέλειος ο ήχος και μου έκανε μεγάλη εντύπωση η γενικότερη πιστότητα: τριξίματα, αρμονικές κλπ. Δεν καταλαβαίνεις ότι παίζεις με modelling κιθάρα. Στον νάκα είχε την 700 και την 300. Η 700 είχε πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής, αλλά αρκετά χοντρό μανίκι για τα γούστα μου. Η 300 ήταν πιο βολική αλλά απο ποιότητα... χάλια! Εφάμιλη αυτών που πουλάνε στα lidl! Οι ήχοι όμως είναι ίδιοι σε όλα τα μοντέλα της σειράς.

 

Επειδή είναι ακριβώς αυτο που χρειάζομαι: πολλοί και διάφοροι ήχοι για ηχογραφίσεις και πολύ καλός ήχος ακουστικής για live + την ευελιξία στο παίξιμο και στο κουβάλημα για πολύωρο παίξιμο σε live (παίζω κρητικά τα καλοκαίρια)

 

Θα ήθελα αν κάποιος που έχει την κιθάρα, ή έχει κάποια εμπειρία με το όργανο να πει κάποια γνώμη. Θα βγάλει κάποιο πρόβλημα στην πορεία? Σαν κατασκευή είναι εντάξει? Θα θέλει πέταμα στον 1ο χρόνο? Το πακέτο και η online υποστήριξη απο την Line 6 σε αυτήν την τιμή είναι πολύ δελεαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοιτα και την Variax 600 ! Εχει καλυτερη ποιοτητα απο την 300 και κοστιζει αρκετα πιο λιγα απο την 700. Παντως και γω που την ακουσα στον Νακα εξεπλαγην θετικα με τους ακουστικους της ηχους . Σχεδον δε το πιστευα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα και την Variax 600 ! Εχει καλυτερη ποιοτητα απο την 300 και κοστιζει αρκετα πιο λιγα απο την 700. Παντως και γω που την ακουσα στον Νακα εξεπλαγην θετικα με τους ακουστικους της ηχους . Σχεδον δε το πιστευα . 

 

Κ εγώ ανάμεσα στην 600/300 ήμουν, αλλά την 600 δεν την έχει ο νάκας, οπότε δεν μπόρεσα να συγκρίνω. Με ενοχλεί και το τρέμολο βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ασχοληθεί με τις Variax πρίν καιρο γιατί και εμένα με ενδιαφέρουν οι προσομειώσεις.

Για την 300 πολύ κακή εντύπωση μου έκανε το μπράτσο της, ήταν χειρότερο και από σκουπόξυλο. Βέβαια βρίσκεις στην Warmoth μπράτσα για Variax αλλά (κατ εμέ) δεν αγοράζεις καινούργια κιθάρα και αρχίζεις τα ξεβιδώματα.

Στις Variax 700, το μπράτσο ήταν πάρα πολύ καλό, όπως και οι ήχοι της. Δεν προχώρησα σε αγορά για 2 λόγους.

1) Ότι στηρίζεται σε τέτοιου είδους τεχνολογία έχει ημερομηνία λήξης (γιατί η τεχνολογία προχωρά πάρα πολύ γρήγορα, μπορεί και πολύ γρήγορα)

2) Πήγα να τις δοκιμάσω στη Kηφισιά και είχε στη βιτρίνα 2 Variax 700. Όταν τις ζήτησα για να παίξω, με μεγάλη μου έκπληξη το παλικάρι μου είπε ότι ήταν χαλασμενες και οι 2. Όταν ρώτησα τί έχει χαλάσει, μου είπε ότι οι piezzo είναι πολύ ευαίσθητοι και μπορεί να χαλάσουν ακόμα και εάν βάλεις άτσαλα τις χορδές...(μπορεί να έλεγε λαλακίες) αυτό με φόβισε...άς μην ξεχνάμε ότι η 700 κάνει και κανένα χιλιαρικάκι.

Εγώ πάντως θα σου έλεγα να δοκιμάσεις το roland VG99. Έχει καταπληκτικούς ακουστικούς ήχους (και όχι μόνο), τέλεια συμπεριφορά με τον Gk μαγνήτη...απλώς κoστίζει σαν 3 Variax 300.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ένα γνωστό μου που χρησιμοποιούσε αρκετό καιρό την 700 (αν θυμάμαι καλά) είδα την όλη "εξέλιξη" της κιθάρας. Πρώτα του χάλασε το τρέμολο. Έπρεπε ν'αλλαχτούν τα piezo. Μετά του χάλασαν τα ηλεκτρονικά της κιθάρας, και μάλιστα τρις. Το μεγαλύτερο πάντως πρόβλημα απ'ότι είδα κι εγώ ήταν το μανίκι. Σκουπόξυλο μου φάνηκε και σ'εκείνη, και μάλιστα ήταν τόσο άτσαλα βαλμένο που ήθελε ΜΕΓΑΛΟ shim. Δεν θα'παιρνα λοιπόν variax ούτε με σφαίρες! ΑΛΛΑ, για να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου, μπορεί να έπεσε και στην περίπτωση το παλικάρι, ξέρω γω... Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα.

 

 

Εγώ πάντως θα σου έλεγα να δοκιμάσεις το roland VG99. Έχει καταπληκτικούς ακουστικούς ήχους (και όχι μόνο), τέλεια συμπεριφορά με τον Gk μαγνήτη...απλώς κάνει σαν 3 Variax 300.

 

 

Υπάρχει επίσης και το GR20.  :) 

Ή μια φθηνή ηλεκτρακουστική (αν επικεντρώνεσαι στους ακουστικούς ήχους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει επίσης και το GR20.  :) 

Το Gr 20 είναι μια τελείως διαφορετική νοοτροπία (και χρήση) από το VG99. Και επειδή το έχω αρκετό καιρό, μπορώ να πώ ότι δεν είναι real-real time, όπως το VG

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε για ηχογραφήσεις δεν νομίζω να'χει πρόβλημα πάντως. Δεν ξέρω, δεν το'χω πολυχρησιμοποιήσει εκτός από μερικές φορές οπότε δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ακουστικοί ήχοι του GR20 είναι παιδικοί σε σχέση με του Vg, και νομίζω ότι ο Labros το θέλει για live...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μια 700 που ειχα δοκιμασει μου φανηκε 'κρυα', κινεζικη κατασκευη, για τα λεφτα της παντα, οποτε φανταζομαι πως θα ειναι η 300. παρα πολλες δυνατοτητες αλλα για την ποιοτητα των ηχων της δεν μπορω να εκφερω γνωμη (με ενισχυτη behringer παιζω ;D). απο γνωστο μου πωλητη δεν εχω ακουσει καλα λογια για την αξιοπιστια της. δεν νομιζω πως μπορεις να βασιστεις μονο σε μια variax,  θα πρεπει να την βλεπεις περισσοτερο σαν ενα παιχνιδι για πειραματισμους. εγω προσωπικα την βλεπω σαν εναν υπολογιστη οπου η λογικη θα μου ελεγε να παρω κατι στο μεσο ορο το οποιο σε 2-3 χρονια θα αντικαταστησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματίζετε τώρα που μου λέτε ότι χαλάει. Και ρωτώ: Εγγύηση δεν έχει? Τα 2 χρόνια της Ε.Ε. τουλάχιστον? Δεν μπορεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου