Προς το περιεχόμενο

Firewire express card με Texas Instruments chipset?


musictech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την γνωριζω αλλα βγαζει ενα μονο μοντελο me express card το οποιο δινει 2 firewire 800 ,9-πινα....κανει πανω απο 90 ευρω συν το κοστος του adaptor... :( :(..δεν θελω μετατροπεις κ πολλα πολλα...

 

Αδερφέ ένα καλώδιο FW από 9 pin σε 6 pin άντε να κάνει 10 ευρώ. H Unibrain είναι εγγύηση στα FW controllers, αναγνωρισμένη παγκοσμίως. 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • 5 μήνες αργότερα...

Ξαθάβω εν γνώσει μου αυτό το παλιό θέμα, μιας και ήμουν προσφατα σε αναζήτηση express card controller για firewire για το φορητό μου (συγκεκριμένα HP Pavilion dv6 1190ev). Η ενσωματωμένη θύρα firewire του δεν συνεργαζόταν με καμία περίπτωση με την Focusrite Saffire Pro 40. Οπότε έπεσα πάνω σε αυτό εδώ το θέμα και θέλω να επιβεβαιώσω ότι ο firewire controller της Digitus (--> Digitus Firewire ExpressCard (Firewire400 - ExpressCard/34 form factor)) που έχει αναφερθεί ήδη δουλεύει άψογα με το σύστημά μου και φυσικά εμπεριέχει chipset Texas Instruments (TI XIO2200). Οπότε είναι μία λύση που προτείνω ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Κι εγώ ξεθάβω για να μη σκάβω εκ νεόυ και τρώω χώρους για άλλα σκαψίματα.

 

Έχω αυτό το λάπτοπ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907893 και (όπως θα αναφέρεται) έχει ένα ExpressCard/54 slot.

 

Εγώ τώρα θέλω να έχω υποδοχή για καλώδιο firewire και η δουλειά ξέρω ότι γίνεται με αντάπτορα σε αυτό το slot. Αυτό που δε ξέρω είναι ποιός είναι αυτός ο αντάπτορας. Ψάχνω στο ίντερνετ και βλέπω μόνο ExpressCard/34. Για 54άρια ανταπτοράκια τί παίζει;

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι express card 34 κάρτες μπαίνουν στις 54 θύρες  αφού έχουν την ίδια σύνδεση απλώς οι θύρες αυτές είναι μεγαλύτερες για να χωρούν και τις 54άρες συσκευές που είναι μεν φαρδύτερες αλλά έχουν την ίδια ακριβώς συνδεσμολογία.

Αν δεν θες να ψάχνεις για αντάπτορα μπορείς απλά να ευθυγραμμίσεις την κάρτα σου με το αριστερό άκρο της θύρας (όπως την κοιτάς) και σπρώχνωντας ελαφρά η κάρτα σου θα κουμπώσει και απλώς θα υπάρχει ένα μικρό κενό στα δεξιά.

Στα 2 Laptop που είχα εώς τώρα αυτό έχω κάνει και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, απλώς πρέπει να προσέχεις μην χτυπήσεις από απροσεξία την κάρτα και στραβώσει (επειδή εξέχει και επειδή υπάρχει αυτό το μικρό κενό)

 

350px-PCCard-ExpressCard_ZP.svg.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haryy σε ευχαριστώ πολύ!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, επ' ευκαιρίας: Οι ταχύτητες της firewire σύνδεσης με 34άρα κάρτα είναι μικρότερες από αυτές με την 54άρα; Ή δεν έχει σχέση το πλάτος;

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haryy σε ευχαριστώ πολύ!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, επ' ευκαιρίας: Οι ταχύτητες της firewire σύνδεσης με 34άρα κάρτα είναι μικρότερες από αυτές με την 54άρα; Ή δεν έχει σχέση το πλάτος;

 

Αν δεν κάνω λάθος, δεν παίζει διαφορά στην ταχύτητα, μόνο στο πλάτος.

Αφού και τα pins είναι ίδια στον αριθμό (26).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου