Προς το περιεχόμενο

Laney LC15-110, μεγάλη διαφορά τιμής σε e-shops


billpos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_gsystem.htm

 

http://www.musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=1520&pcode=H002_I001520

 

Εκει που εψαχνα... βρηκα αυτο το e-shop, με καλες τιμες σε αρκετα μουσικα οργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΠΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ

και παλι, ενα 4% επιπλεον δεν αναιρει το συμπερασμα οτι για fender το dv427 κ***συμφερει

στις Μπαχαμες αγκαλια με τη Μονικα Μπελουσι..

:'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω γράψει 100 φορές, δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Παρότι το site του dv247 και άλλων Βρετανών δεν το λέει, η τιμή που θα πληρώσει ένας μη Βρετανός θα είναι υπολογισμένη με βάση τον ΦΠΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ. Το εμπόριο διέπεται από συγκεκριμένους νόμους. ::) ::)

 

Καλό θα ήταν να διαβάσετε τα δεκάδες σχετικά θέματα και να μην κάνετε εύκολες εικασίες που μπορεί να παραπλανούν.  :)

 

φιλε spy

θα επιμεινω λιγο ακομα και θα πω οτι αν το αγορασεις στη Βρετανια  θα πληρωσεις το Βρετανικο ΦΠΑ και ολα τελειωνουν εκει μιας και ειμαστε και οι δυο χωρες στην Ευρωπαικη ενωση, ΑΛΛΑ αν κανει απ΄ευθειας πωληση στην Ελλαδα θα πρεπει να χρεωσει Ελληνικο ΦΠΑ και να το αποδοσει στο "κρατος" (λεμε τωρα, πιο κρατος!) Ελλαδα, οπως ακρβως το ειπε και o Korgy

κατι βρωμαει στην υποθεση των αγγλικων καταστηματων. ο αλλοδαπος πωλητής πρεπει να πωλει σε εμας με το ΔΙΚΟ ΜΑΣ φπα και μονον.στο τελος του έτους χρήσης αποδίδει το εισρεον φπα 19% ελλαδος στο κράτος (ελλαδα ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω γράψει 100 φορές, δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Παρότι το site του dv247 και άλλων Βρετανών δεν το λέει, η τιμή που θα πληρώσει ένας μη Βρετανός θα είναι υπολογισμένη με βάση τον ΦΠΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ. Το εμπόριο διέπεται από συγκεκριμένους νόμους. ::) ::)

 

ΑΜΗΝ!!!!

 

:)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει μόνο μία αναλογία μεταξύ δύο νομισμάτων, για την ακρίβεια υπάρχουν το λιγότερο τρείς.

 

  • ως αναφορά - και όχι για αγοραπωλησίες
  • για αγορά νομίσματος
  • για πώληση νομίσματος

 

#1:

Αυτές οι αναλογίες διαφέρουν από χώρα σε χώρα και όχι από Τράπεζα προς Τράπεζα τουλάχιστον στην Ελλάδα. Αυτό που διαφέρει στην Ελλάδα από Τράπεζα προς Τράπεζα είναι η προμήθεια της Τράπεζας για να πραγματοποιήσει την Μετατροπή. Τουλάχιστον έτσι το λένε. Παίζονται πολλά παιχνίδια και δεν θέλω να μπώ σε λεπτομέρειες, τελειώνω με το ότι η αγορά νομίσματος είναι και αυτή αγορά όπως οι άλλες και διέπεται συν τοις άλλοις από τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης.

 

#2:

Η τιμή πώλησης ενός νομίσματος είναι πάντα μεγαλύτερη από τις υπόλοιπες 2 αναλογίες.

Παράδειγμα με τιμές πολύ χονδρικές.

 

Αν η αναλογία αναφοράς Λίρας/Ευρώ είναι 1 προς 1, εγώ έχω 10 ευρώ και θέλω να αγοράσω Λίρες και βρίσκομαι στην Ελλάδα, δεν θα μου δώσει(πουλήσει) η Τράπεζα 10 Λίρες, αλλά 9 ή 9.5 ανάλογα με το πόσες λίρες έχει αγοράσει ήδη αυτή και σε ποία τιμή.

 

Σκεφτείτε τί διαφορά τιμής προκύπτει όταν θέλουμε να μας πουλήσει για ηλεκτρονική αγορά η Τράπεζα 1.500 Λίρες.

 

#3

Η Αξία που έχει το Χρήμα (γιατί πρόκειται απλά για χαρτί ή μέταλο) επηρεάζεται άμεσα από το πόσο χρήμα βρίσκεται σε κυκλοφορία. Αν στην Αγγλία (η Τοπική) Κεντρική Τράπεζα έδωσε λόγω κρίσης ρευστό στην αγορά (μέσω διάφορων τρόπων δανεισμού, π.χ. Κρατικά Ομόλογα που μεταπωλήθηκαν από τις Τράπεζες, σας θυμίζει κάτι αυτο?) επόμενο είναι η Αγγλική Λίρα να έχασε αγοραστική Αξία (ενδοχώρια) και συνεπώς να έπεσε και η τιμή αγοράς της Παγκοσμίως. Πιο απλά: Δεν ισχυροποιήθηκε το Ευρώ, <<χαλάρωσε>> η Λίρα. Οι Άγγλοι όπως και οι Αμερικάνοι βρίσκονται στην ίδια μοίρα σε αντίθεση με την Ελλάδα όπου ο κόσμος μπήκε στο αγοραστικό (μέσω δανεισμού) τριπάκι σχετικά πρόσφατα.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου