Προς το περιεχόμενο

Ποιό πετάλι Wah ;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να βαλω στο 3ο μου Petalboard ενα wah

εχω ενα που με μονταρισε telegun κ ενα vox στα αλλα μου δυο Petalboard

θα θελα να παρω dunlop Cry Baby(κλασικη αξια) κ τα χαζευα αυτες τις μερες κ επεσα πανω σε αυτο

http://www.jimdunlop.com/index.php?page=products/pip&id=273&pmh=products/p_and_e_detail

 

με βολευει που δεν εχει διακοπτη μπορω να πειραξω κ το Q (κ αυτο πολυ καλο)

εχει κ boost(αυτο εαν ειναι καλο γιατι το wah θα το χρησιμοποιω σε Lead σημεια οποτε θα πρεπει να βγαινω λιγο πιο μπροστα)

 

ολα καλα μεχρι εδω η απορια μου ομως ειναι αυτο το boost που εχει ποσο καλα δουλευει? μπουσταρει τοσο το σημα ωστε να βγαινω μπροστα οχι μονο σε ενταση αλλα κ σε "καλες" συχνοτητες? τα τελευταια χρονια εχω σε καθε σετ μου ενα Clean booster οποτε θα θελα αυτο το boost που εχει το πεταλι να "προσπαθησει να αντικαστισει" το Clean boost ωστε να μην χορευω κλακετες  ;D

ευχαριστω προκαταβολικα!

Δεν ξερω το συγκεκριμενο πεταλι αλλα εχεις δοκιμασει το WD7 της ibanez? Εχει ολα αυτα που θες: level control που μπουσταρει το σημα σου, Q control, και ρυθμισεις του frequency και range. Επισης εχει δυο modes: Στο πρωτο mode το πεταλι ενεργοποιειται απο footswitch ενσωματωμενο στο πεταλι αλλα διπλα απο το κινητο μερος του(πολυ πιο ευκολο). Στο δευτερο Mode το πεταλι ενεργοποιειται οταν το χρησιμοποιησεις και απενεργοποιειται απλα οταν παρεις το ποδι σου απο πανω του! Οικονομια κινησεων δηλαδη.Οχι αλλες κλακετες ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω φιλε μου για την προταση σου αλλα το πεταλι ειναι κακασχημο....  :P

πρεπει να εχει κ λιγο mojo....  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω φιλε μου για την προταση σου αλλα το πεταλι ειναι κακασχημο....  :P

πρεπει να εχει κ λιγο mojo....  ;D

Χαχα! Ισως εχεις καποιο δικιο εδω. απο πρακτικοτητα σχιζει ομως και γιαυτο τελικα το προτιμησα. εσυ θα κανεις αυτο που νομιζεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα θελα να παρω dunlop Cry Baby(κλασικη αξια) κ τα χαζευα αυτες τις μερες κ επεσα πανω σε αυτο

http://www.jimdunlop.com/index.php?page=products/pip&id=273&pmh=products/p_and_e_detail

 

με βολευει που δεν εχει διακοπτη μπορω να πειραξω κ το Q (κ αυτο πολυ καλο)

εχει κ boost(αυτο εαν ειναι καλο γιατι το wah θα το χρησιμοποιω σε Lead σημεια οποτε θα πρεπει να βγαινω λιγο πιο μπροστα)

 

ολα καλα μεχρι εδω η απορια μου ομως ειναι αυτο το boost που εχει ποσο καλα δουλευει? μπουσταρει τοσο το σημα ωστε να βγαινω μπροστα οχι μονο σε ενταση αλλα κ σε "καλες" συχνοτητες? τα τελευταια χρονια εχω σε καθε σετ μου ενα Clean booster οποτε θα θελα αυτο το boost που εχει το πεταλι να "προσπαθησει να αντικαστισει" το Clean boost ωστε να μην χορευω κλακετες  ;D

 

Δεν παιρνεις κανα απλο Wah να το δωσεις παλι στον Telegun να σου βαλει και Q και οτι αλλο θες?... 

Το Q control δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα ποτενσιομετρο (συνδεδεμενο ως μεταβλητη αντισταση) που αντικαθιστα μια αντισταση μεσα στο κυκλωμα...

Και δεν κανει και τη super θεαματικη αλλαγη. Απλα μεταβαλει τον τροπο που "αρπαζει" το wah. Ομως ειναι καλο να υπαρχει. Εγω εχω βαλει τετοιο στο custom built Wah μου, αλλα συνηθως το εχω σε μια θεση και δεν το πολυπειραζω. (αλλωστε γι' αυτο καποιοι βαζουν απλα ενα trimmer στη θεση της αντιστασης και το ρυθμιζουν μια φορα, αντι να το εχουν και εξωτερικα προσβασιμο ως control)

 

Οσον αφορα στο boost λογικα θα εχει κανα bufferακι με ελεγχομενο gain ή Volume...

Φανταζομαι οτι με το Boosterακι που εχεις θα κανεις τα ιδια. Απλα δεν θα μπορεις να τα κλεινεις ολα μαζι. Αλλα και παλι αν σου βαλει ο Μητσος ενα ρυθμιζομενο Buffer μεσα στο κελυφος μπορει να γινει κι αυτο.

 

Αυτο το auto off θα το απεφευγα. Το Wah παραγει εκπληκτικους ηχους αν το αφησεις απλα ανοιχτο σε καποια θεση. (parked)

 

Γενικως επειδη τα inductor type (Vox type) Wah ειναι παραλλαγες στο ιδιο βασικο κυκλωμα, ολα αυτα τα μπλιμπλικια που παρουσιαζουν κατα καιρους μου μοιαζουν σαν προσπαθειες να ξανα-ανακαλυφθει ο τροχος...

Τη στιγμη που εχεις ατομο που μπορει να σου κανει mods, παιρνεις το πιο απλο και ..προσθετεις!  ;)

 

Προτιμαται να εστιασεις σε ενα καλο σετ ποτενσιομετρου/πηνιου, και ολα τα αλλα γινονται.  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχω σκεφτει ολα αυτα που λες alder :)

 

αυτο με το Q θα το ρυθμισω οπως θελω κ θα το αφησω εκει για ΠΑΝΤΑ  :P

μια που θα το χρησιμοποιησω με αρκετα παραπανω Gain απο τα συγκεκριμενα που παιζω πιστευω οτι θα χρειαστει λιγο ψαξιμο!

 

Αυτο το auto off θα το απεφευγα. Το Wah παραγει εκπληκτικους ηχους αν το αφησεις απλα ανοιχτο σε καποια θεση. (parked)

 

αυτο ειναι που χρειαζομε πιο πολυ απο το συγκεκριμενο πεταλι!

θελω να αποφυγω το ανοιξε κλεισε με το διακοπτη για μεγαλυτερη ταχυτητα.

επισης ποτε δεν επαιζα με το Wah με τον τροπο που λες παροτι κ με αυτο το wah μπορεις να το καταφερεις αρκει να εχεις παντα το ποδι σου πατημενο  :P

 

το μονο που με καιει ειναι το Booster(θα παω αυριο να το παιξω λογικα το πεταλι) για να δω ποσο πραγματικα μπορει να με δωσει μπροστα!

αμα δεν μεινω ευχαριστημενος παντος θα παρω το απλο το cry baby θα το παω στον μητσο κ θα του πω να μου βαλει μεσα το Booster του(με το οποιο παιζω συνεχεια εδω κ ενα χρονο) να τελιωνουμε!  :P

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω το συγκεκριμενο πεταλι αλλα εχεις δοκιμασει το WD7 της ibanez? Εχει ολα αυτα που θες: level control που μπουσταρει το σημα σου, Q control, και ρυθμισεις του frequency και range. Επισης εχει δυο modes: Στο πρωτο mode το πεταλι ενεργοποιειται απο footswitch ενσωματωμενο στο πεταλι αλλα διπλα απο το κινητο μερος του(πολυ πιο ευκολο). Στο δευτερο Mode το πεταλι ενεργοποιειται οταν το χρησιμοποιησεις και απενεργοποιειται απλα οταν παρεις το ποδι σου απο πανω του! Οικονομια κινησεων δηλαδη.Οχι αλλες κλακετες ;D

 

είναι άσχημο, ναι, αλλά είναι εντυπωσιακά καλό. Πέρα απο τις πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης, είναι το πιό αθόρυβο wah που έχω παίξει. Αξίζει να το δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ό,τι και να λέμε το καλύτερο είναι να πάρεις τη κιθάρα και να πας να τα δοκιμάσεις! Εγώ αυτό έκανα και αν και δεν είμαι καθόλου φαν του signature εξοπλισμού μ'άρεσε πολυ στ'αυτιά μου το hendrix wah της dunlοp. Ένα μόνο μ'εκνευρίζει, ότι μου χαλάει το tone της κιθάρας  γιατί δεν έχει true bypass :\ Κατά τα άλλα στα βρώμικα το γουστάρω πολυ πολυ, έχει αυτό το vintage ήχο που μ'αρεσει και οπτικά έχει το mojo που λέει ο blueslick :)

Ooooh yeeeah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγω εχω ενα προηγουμενο μοντελο που εχει μονο το booster χωρις το q control. ωραιο ειναι, ειναι clean boost, αλλα αρκετες φορες με μπερδευει στα λαιβ γιατι πατιεται καταλαθος η δε ρυθμιζω σωστα την ενταση.. δεν ειναι δηλαδη και το πιο ευχρηστο για λαιβ.. εγω προτιμω ενα απλο wah τελικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου