Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος χορδων μπασσου


KERMITT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν σε καταλαβαινω ,τι σχεση εχει το μπρατσο του μπασου με τις παλιες χορδες? :o

 

προσωπικα ακολουθω τη συμβουλη του μεγαλυτερου μπασιστα ολων των εποχων ;D

 

http://en.wikipedia.org/wiki/James_Jamerson

 

 

Του τις άλλαζε ο τεχνικός του και δεν του έλεγε τίποτα, γι αυτό! Ο καημένος νόμιζε πως οι χορδές είναι πάντα όπως είναι καινούργιες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ποιος τεχνικος αγορι μου? ;D ;D σιγα μην ειχε και προσωπικο μαγειρα... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε καταλαβαινω ,τι σχεση εχει το μπρατσο του μπασου με τις παλιες χορδες? :o

 

προσωπικα ακολουθω τη συμβουλη του μεγαλυτερου μπασιστα ολων των εποχων ;D

 

http://en.wikipedia.org/wiki/James_Jamerson

 

 

-Οτι ειναι ελαχιστα τα οργανα που μπορουν να το αντεξουν αυτο!

Στα παλαιοτερα βεβαια ειναι πιο συνηθες φαινομενο λογω υλικων,στα νεοτερα ομως....

 

Καπου στα 80'ς αρχισε η μαζικη χρηση των "kiln dried" ξυλων,για τα οργανα μαζικης παραγωγης,

ετσι αρχισαν τα προβληματα ασταθειας που σε μερικες περιπτωσεις δεν διορθωθηκαν ποτε!

 

-Αυτο γιατι δεν ελαβαν υποψιν τον κανονα που λεει οτι το ξυλο (και αναλογως ειδους)

συνεχιζει να συρρικνωνεται για χρονια μετα την τεχνιτη του αποξηρανση,αν και ο αλλος κανονας που "βολευει" τους μαζικους παραγωγους,λεει οτι οταν το ξυλο εχει κατω απο 8% (χοντρα-χοντρα) υγρασια,μπορει ανετα να δουλευτει...!

(Ετσι βρηκαμε μπροστα μας "twisted necks",ταστιερες που στη Μι μπασσα μενουν "dead straight"

ενω στη Μι καντινι το "relief" ειναι υπερβολικο,ταστα που με τον καιρο "πεταγονται"

απο τα πλαγια της ταστιερας η χαλαρωνουν,και στον συνδεσμο μπρατσου-σκαφους,

να εμφανιζεται ενα χασμα...)

 

-Οι ταση των χορδων ειναι συγκεκριμενη οταν ειναι καινουριες...

Οσο παλιωνουν,η ταση αυτη μεγαλωνει καθως χανουν τη χαλαροτητα τους (Για αυτο το λογο χανουν

ευρος συχνοτητων,οπως και χρειαζονται κουρδισμα παντα προς τα πανω! )

Οποτε τα κιλα της τασης μεγαλωνουν,οι χορδες μετατρεπονται σε συρματοσχοινα,

η ισορροπια διαταρασεται και κατι στραβωνει!

 

Παντως αν το οργανο αντεχει τις παλιες χορδες,

και σου αρεσει ο μουντος ηχος,εχεις κατι για παντα και δεν χρειαζεται να "ψαχνεσαι"..!  ;)

Κατι ηξερε ο Jamerson....!

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yann

 

δεν θελω να σε προσβαλλω (ειλικρινα) αλλα ΟΛΑ αυτα που εγραψες ανηκουν στον χωρο της επιστημονικης φαντασιας.

 

τα kiln dried ξυλα χρησιμοποιουνται εδω και πολλα χρονια και ειναι βεβαια ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ συνεβει ποτε στα μουσικα οργανα (και στα ξυλα)

 

επειδη εχουν περασει ΔΕΚΑΔΕΣ vintage Fender απο τα ..χερακια μου επετρεψε μου να εχω προσωπικη γνωση (που ισως εσυ απλως την πηρες..διαβαζοντας... ;D) τοσο για τα φινιρισματα (αλλα σεναρια επιστημονικης φαντασιας για τα ''επιτρεποντα την αναπνοην"  nitro finishes και αλλα τετοια τρελλα ;D ;D) οσο και για την...αντοχη , την "ποιοτητα" &  το ..παλαιωμα των...ξυλων.. (εχω δει απιστευτες αθλιοτητες και σε πανακριβες Φεντερ του 60 και το 90% των vintage Fender μπασων εχει σκευρωμενα μπρατσα....απο την αλλη το γιαπωνεζακι μου ειναι τουφεκι και δεν καταλαβαινει Χριστο ;))

 

ΣΗΜΕΡΑ & με τη βοηθεια της τεχνολογιας (cad,kiln drying κτλ) & με τη συσωρευση των γνωσεων του παρελθοντος κατασκευαζονται ΣΑΦΩΣ οι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ κιθαρες στην ιστορια της οργανοποιϊας (και σε ΣΤΑΘΕΡΗ ποιοτητα) σε ολα τα μηκη και πλατη της γης.Period.

 

 

Οι ταση των χορδων ειναι συγκεκριμενη οταν ειναι καινουριες...

Οσο παλιωνουν,η ταση αυτη μεγαλωνει καθως χανουν τη χαλαροτητα τους (Για αυτο το λογο χανουν

ευρος συχνοτητων,οπως και χρειαζονται κουρδισμα παντα προς τα πανω! )

Οποτε τα κιλα της τασης μεγαλωνουν,οι χορδες μετατρεπονται σε συρματοσχοινα,

η ισορροπια διαταρασεται και κατι στραβωνει!

 

οι χορδες ειναι κατασκευασμενες απο εναν ΑΤΣΑΛΙΝΟ πυρηνα και τυλιγματα απο νικελιο & ατσαλι,η ...ελαστικοτητα τους και η ταση τους δεν μεταβαλεται με το χρονο....(αλλοιως θα ειχαν ..ανατιναχθει ολα τα πιανα... :))

 

βεβαια εχεις καθε δικαιωμα να τα πιστευεις αυτα που πιστευεις and your mileage may vary.. ;)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά αλλάζω χορδές κάθε Ολυμπιάδα  ;D ........ και αν.

Μια χαρά είναι και τίποτα δεν παθαίνουν.

Βέβαια το καλοκαίρι, επειδή τα δάχτυλα μου (και όχι μόνο) ιδρώνουν πολύ, σε τακτά χρονικά διαστήματα περνάω τις χορδές με ένα πανάκι με διάλυμα ισοπροπυλικής αλκοόλης και απεσταγμένου νερού που έχω φτιάξει για τα βινύλια μου και τις κάνει να φαίνονται μια χαρά. Το ότι είναι βέβαια flatwound βοηθάει περισσότερο. Και το χειμώνα αν δεν βαριέμαι αφιερώνω κανα δυο λεπτά σε αυτό το τελετουργικό.

 

Από την άλλη όταν οι χορδες είναι round και είσαι επαγγελματίας που σλαπάρεις του θανατά, ένας σωστός καθαρισμός και η πιο συχνή αλλαγή (που με τόσο slap θα την κάνεις λόγω ανωτέρας βίας) ίσως θα ήταν φρόνιμο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......να προσθέσω βέβαια ότι και τις χορδές τις κιθάρας έτσι τις καθαρίζω. Τις αλλάζω βέβαια πιο συχνά αλλά όχι όπως ο Νίκος, κάθε ακκόρντο κι άλλαγμα, κάθε τραγούδι tune-up......... ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yann

 

δεν θελω να σε προσβαλλω (ειλικρινα) αλλα ΟΛΑ αυτα που εγραψες ανηκουν στον χωρο της επιστημονικης φαντασιας.

 

τα kiln dried ξυλα χρησιμοποιουνται εδω και πολλα χρονια και ειναι βεβαια ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ συνεβει ποτε στα μουσικα οργανα (και στα ξυλα)

 

επειδη εχουν περασει ΔΕΚΑΔΕΣ vintage Fender απο τα ..χερακια μου επετρεψε μου να εχω προσωπικη γνωση (που ισως εσυ απλως την πηρες..διαβαζοντας... ;D) τοσο για τα φινιρισματα (αλλα σεναρια επιστημονικης φαντασιας για τα ''επιτρεποντα την αναπνοην"  nitro finishes και αλλα τετοια τρελλα ;D ;D) οσο και για την...αντοχη & το ..παλαιωμα των...ξυλων.. (εχω δει απιστευτες αθλιοτητες και σε πανακριβες Φεντερ του 60 και το 90% των vintage Fender μπασων εχει σκευρωμενα μπρατσα....απο την αλλη το γιαπωνεζακι μου ειναι τουφεκι και δεν καταλαβαινει Χριστο ;))

 

βεβαια εχεις καθε δικαιωμα να τα πιστευεις αυτα που πιστευεις and your mileage may vary.. ;)

 

Εδω πρεπει μαλλον να σου συστηθω επαγγελματικα:

10αδες vintage Fender περασαν απ'τα χερια μου μονο 1987-89 που ημουν repairsman

για το (ιστορικο και r.i.p.) Music Corner στο Αννοβερο.Οπως και αυτες που σημερα μπορει να ειναι..vintage!

Τοτε εκανα και τις πρωτες μου (και επιτυχημενες) κατασκευες,που ειναι ακομα ζωντανες..!

 

Ως εκει εφτασα με τις οδηγιες και τις ευλογιες της Rockinger,

του Atze,του Arndt και του Alexander (τοτε βαφεα της Rockinger).

 

Στην Ελλαδα δουλευω ως κατασκευαστης απο το 2001,και δει...με μπουζουκια!! ;D

(εχει αλλη χαρη το ζουκι)

Καποιοι με ξερουν ως βοηθο του Παναγιωτη Βαρλα,που ειναι κυριως προσωπικος φιλος.

 

Ως επισκευαστης συνεργαζομαι με μουσικα κατ/τα της Αθηνας,

και χαιρω σεβασμου,λογω των σωστων διαγνωσεων και επιτυχημενων εγχειρησεων!

 

Ετσι,οτι λεω μπορω και να το αποδειξω,οπως και να το εξηγησω!

Αλλιως,..εχω και ενα απ'τα ρητα μου: "Δεν ξερω,δεν λεω!"  :-X

 

Καποια απο αυτα που αναφερεις κινουνται οντως στη σφαιρα της φαντασιας...

τα kiln dried ξυλα χρησιμοποιουνται εδω και πολλα χρονια και ειναι βεβαια ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ συνεβει ποτε στα μουσικα οργανα (και στα ξυλα)

 

(αλλα σεναρια επιστημονικης φαντασιας για τα ''επιτρεποντα την αναπνοην"  nitro finishes και αλλα τετοια τρελλα ;D ;D)

Και εξηγω:

-Το νιτρο επιτρεπει την αναπνοη....αλλα μονο οταν αρχισει να "σκαει"!! ;D

Δεν αναφερομαι σε αναπνοη,αλλα σε δονηση!

-Τα ξυλα ξηραντηριου ειναι επικινδυνα μονο αν χρησιμοποιηθουν "φρεσκα"...

αν αποθηκευτουν σωστα για μερικα χρονια,αποκτουν τις ιδιοτητες των φυσικα αποξηραμενων,

ομως η απωλεια λογω τασεων ειναι μεγαλη (κοβωντας ενα κομματι απο τον κορμο,το βλεπεις να στραβωνει...

και να στρεβλωνεται,οποτε πολυ πλανισμα,κακος ελεγχος των "νερων"..)

 

Ηχητικα υπαρχουν διαφορες μονο λογω του ιδιου του ξυλου,

και ενας κατασκευαστης μπορει να το ξεχωρισει ακομη και "μουσκεμα",μετα την κοπη του κορμου.

 

Τα πραγματα δεν ειναι απλα,αλλα ουτε και περιπλοκα.

 

Η βασικη ιδεα ειναι αυτη:

Οι εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα.... :)

 

Ps: Φυσικα και δεν προσβληθηκα,αποψεις σου! Πιθανολογω οτι εισαι πωλητης! ;D

 

 

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι χορδες ειναι κατασκευασμενες απο εναν ΑΤΣΑΛΙΝΟ πυρηνα και τυλιγματα απο νικελιο & ατσαλι,η ...ελαστικοτητα τους και η ταση τους δεν μεταβαλεται με το χρονο....(αλλοιως θα ειχαν ..ανατιναχθει ολα τα πιανα... :))

βεβαια εχεις καθε δικαιωμα να τα πιστευεις αυτα που πιστευεις and your mileage may vary.. ;)

Εδω εχω ενα επιχειρημα:

Tοτε γιατι οι φρεσκιες χορδες "σηκωνονται για πλακα",

και οταν παλιωσουν γινονται "Bullworker"??

 

ΣΗΜΕΡΑ & με τη βοηθεια της τεχνολογιας (cad,kiln drying κτλ) & με τη συσωρευση των γνωσεων του παρελθοντος κατασκευαζονται ΣΑΦΩΣ οι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ κιθαρες στην ιστορια της οργανοποιϊας (και σε ΣΤΑΘΕΡΗ ποιοτητα) σε ολα τα μηκη και πλατη της γης.Period.

Και εδω να διευκρινησω οτι μονο καποιες εταιριες προσφερουν ΣΧΕΤΙΚΑ σταθερη ποιοτητα,

ενω αλλες περνουν την χειροτερη περιοδο τους...και το λεω απο εμπειρια στην πραξη!

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εχω ενα επιχειρημα:

Tοτε γιατι οι φρεσκιες χορδες "σηκωνονται για πλακα",

και οταν παλιωσουν γινονται "Bullworker"??

 

στις Plain steel οντως συμβαινει αυτο γιατι σκουριαζουν ,στις τυλιγμενες ομως (οπως του μπασου) οχι. ;)

 

οχι φυσικα και ΔΕΝ ειμαι πωλητης..."ιστορικος" της Fender ομως..ειμαι... :) :)

 

 

Τα ξυλα ξηραντηριου ειναι επικινδυνα μονο αν χρησιμοποιηθουν "φρεσκα"...

αν αποθηκευτουν σωστα για μερικα χρονια,αποκτουν τις ιδιοτητες των φυσικα αποξηραμενων,

 

Φυσικα και μιλαω για ΣΩΣΤΑ χρησιμοποιουμενα ξυλα χαιρομαι που συμφωνουμε (ο Fender τουλαχιστον ΔΕΝ χρησιμοποιουσε παλαιωμενα ξυλα,ουτε φυσικα kiln dried, για αυτο ακριβως και πολλες παλιες Φεντερ εχουν προβληματα με τα μπρατσα τους (ειδικα τα μπασα με One piece maple κατασκευη μια και τα roundlam απο το 66 και μετα ειναι εκ κατασκευης πολυ πιο "γερα" και δεν εμφανιζουν nekc twisting τοσο συχνα οσο τα pre 1966)

 

 

ειπαμε YMMV  & επιμενω στις αποψεις μου οσον αφορα τα ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ οργανα (για τα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ οργανα φυσικα και εχεις δικιο στα περι φινιρισματος αλλα & στα περι ...ηχου των...ξυλων ;) (αλλα και παλι υπαρχουν πλεον και αλλες μοντερνες βαφες/τεχνικες εκτος νιτρου  που μεγαλοι κατασκευαστες (π.χ TAYLOR) εφαρμοζουν μια και επιτρεπουν πολυ λεπτα στρωματα.)

 

χαιρομαι παντως που τα λεμε ηρεμα και πολιτισμενα απο τις αντιθεσεις βγαινουν συνηθως ωραια πραγματα ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι οτι με το πέρασμα του χρόνου οι χορδές γινονται σαν σίδερα...κάνε σλαπιές με την ολοκαίνουρια χορδή και μετά με την 2 χρονών...δεν τραβιέται καν η χορδή...αυτο το είχα διαπιστώσει στις GHS(χωρίς να θυμάμαι ποια σειρά), ενώ στην αρχή παίζαν άψογα, μετά απο λίγο καιρό ήταν 'ακαμπτες'...

...οπότε Superfunk άσε τις θεωρίες περι ατσαλιού-νίκελ κτλ γιατί στην πράξη άλλα συμβαίνουν-φιλικά παντα :)

Τέλος μία απορία περι οινοπνεύματος...μου είχε τελειώσει κάποτε όταν ψιλοέπαιζα ηλεκτρική κιθάρα το καθαριστικό χορδών και τις καθάρισα με οινόπνευμα...μετά απο 2-3 μέρες πιάσανε σκουριά ειδικά οι ψιλές...μήπως δεν κάνει το οινόπνευμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου