Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος χορδων μπασσου


KERMITT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις coated string χορδες αυτο που κανω ειναι το εξης: τις αγοράζω, τις περνάω και μετα απο καθε παιξιμο τις σκουπιζω ελαφρα με ενα πανακι. Για την αλλαγη εχω σαν σημαδι οταν φευγει το nanoweb απο τις χορδες,ειναι σαν να ξεφτιζει ενα ναυλον απο τη χορδη,και φυσικα ειναι ορατο και στην χορδη εφοσον λυπει το nanoweb να την προστατέψει,η χορδη μαυριζει κατα καποιο τροπο. Φροντιζω να τις σκουπιζω ελαφρα με ενα πανι διοτι δεν θελω να καταστρεψω το nanoweb. Περιπου καθε εξαμηνο, ισως και λιγο περισσοτερο, τις αντικαθιστω με καινουριες. Η αληθεια ειναι οτι με τις Elixir βρηκα την ησυχια μου, μου αρεσει πολυ ο διαυγης ηχος των καινουριων χορδων και στις elixir κραταει αρκετο καιρο αφοτου τις χρησιμοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στις coated string χορδες αυτο που κανω ειναι το εξης: τις αγοράζω, τις περνάω και μετα απο καθε παιξιμο τις σκουπιζω ελαφρα με ενα πανακι. Για την αλλαγη εχω σαν σημαδι οταν φευγει το nanoweb απο τις χορδες,ειναι σαν να ξεφτιζει ενα ναυλον απο τη χορδη,και φυσικα ειναι ορατο και στην χορδη εφοσον λυπει το nanoweb να την προστατέψει,η χορδη μαυριζει κατα καποιο τροπο. Φροντιζω να τις σκουπιζω ελαφρα με ενα πανι διοτι δεν θελω να καταστρεψω το nanoweb. Περιπου καθε εξαμηνο, ισως και λιγο περισσοτερο, τις αντικαθιστω με καινουριες. Η αληθεια ειναι οτι με τις Elixir βρηκα την ησυχια μου, μου αρεσει πολυ ο διαυγης ηχος των καινουριων χορδων και στις elixir κραταει αρκετο καιρο αφοτου τις χρησιμοποιησεις.

Συμφωνώ φίλε μου μαζί σου 1000%!! Και γω έχω βρει την ησυχία μου με τις Elixir!! Κορυφαίες.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Για οινόπνευμα υπάρχουν site που μιλάνε για denatured alcohol (φωτιστικό) αλλά αν το έκανα θα πρόσεχα να μην ακουμπάει την ταστιέρα. Εδικά αν είναι rosewood που είναι και πορώδες. Αλλά οι ειδικοί θα γνωρίζουν καλύτερα.......

 

Bump!

 

Χθες πήρα το μακρόστενο κυλινδρικό τενεκέ που δίνει δώρο ο nescafe για τα καλαμάκια  ;D και του ρίξα φωτιστικό.Τύλιξα κάθεμια χορδή σε δαχτυλίδια και τις πέταξα μέσα.

 

Έπειτα από 10 ώρες βγήκαν,σκουπίστικαν καλά,επέστρεψαν στο μπάσο και ήταν λαλίστατες.  :D

 

Λιγάκι προσοχή όμως...να απογεύγετε όσο γίνεται η επαφή με τα χέρια και να μην το πολυσνιφάρετε..άνοιξα παράθυρα διότι και λίγο να το μυρίσω με πιάνει το κεφάλι μου.

 

ΥΓ:Μην παίρνεται ισοπροπυλική από φαρμακεία...είναι φαρμακείο!Αν έχετε κάποιο φίλο που δουλεύει σε συνεργείο ή σε παρεμφερείς επιχειρήσεις πολύ πιθανό να καθαρίζει τα οχήματα με δαύτη.Αγοράστε από αυτόν.Αυτά..καλή σας μέρα!  :)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου