Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο Home Studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους κι χρονια πολλα !

Λοιπόν θα μπώ κατευθείαν στο ψητό :P

Εδώ και καιρό προσπαθώ να ξεκινήσω να φτιαχνω ενα home studio, αλλά λόγω οικονομικών δυσκολιών όλο το αναβάλλω. Γι αυτό κι τώρα που μπορώ να το ξεκινήσω δεν θα μπορέσω να πάρω με την μια τα μηχανηματα που χρηαζομαι.

Αυτα που έχω ήδη ειναι

 

- 1 λάπτοπ (Toshiba Satellite A665-3DV6 , νομίζω κάνει γι' αυτή τν δουλεια)

- 2 ηλεκτρικές κιθάρες

- 1 Ηλεκτροακουστική

- 1 ενισχυτή 30W Line 6 Spider III

 

Στο ιντερνετ έχω δει αυτο : http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Line-6-POD-Studio-UX-2-inkl.-POD-Farm-/art-PCM0008185-000

 

Το ξέρει κανένας για να μου πει γνώμη; Φένεται καλό για τα λεφτά του.

 

Ηχεία δεν έχω ... να πάρω ηχεία στουντιο ή κι αυτά με καλύπτουν ; http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Speakers-Headsets-Microphones/Speakers/Logitech-Z-523-Black-Speakers-2-1-980-000321.htm

 

Επίσης τι άλλο θα χρηαστώ ώστε να μπορώ να ηχογραφώ μουσική κυρίως κιθάρα

Δεν θέλω τρελά πράγματα... απλα να μπορώ να ηχογραφώ μιας καλής ,όσον αφορα την ποιότητα ήχου,  μουσικής. (Κι σπάνια φωνής , αρμόνιο μέχρι τώρα τουλάχιστον δεν χρηάζομαι)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από εμένα!!!

Λοιπόν εγώ δεν μπορώ να σου απαντήσω σε πολλά μόνο για την κάρτα ήχου που θες το line 6. Λοιπόν τα αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω :D!!! Το έχω δει να δουλεύει και πραγματικά ο ήχος του έχει φοβερή ποιότητα και βρίσκεις επίσης πολλά προγράμματα της εταιρίας (βλέπε Pod Farm) και μπορείς να βγάλεις τρομερές παραμορφώσεις και ήχους !!! Επίσης στο θέμα ηχεία δε θα σε συμβούλευα για τα logitech... δεν τα έχω ακούσει ποτέ αλλά γενικότερα εταιρίες ηχείων που φέρνουν τα e-shop plaisio κτλ. βγάζουν αρκετά παιδικό ήχο... :( (τουλάχιστον απ' οσα έχω ακούσει, ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) θα σου πρότεινα να ανατρέξεις σε πιο επαγγελματικές λυσεις και εταιρίες... δες κάτι σε τέτοιο στυλ http://www.thomann.de/gr/adam_a3x.htm (μη το δέσεις κόμπο το συγκεκριμένο μοντέλο το επέλεξα στην τύχη) αν και βέβαια μετά θα χρειαστείς και έναν adaptor καρφί σε xlr για να στείλεις ήχο από το line 6 στο ηχείο, μη φοβάσε φτηνοί είναι :P

Αυτά τα λίγα από μένα ελπίζω να βοήθησα!!! ;)

 

edited: Α και επίσης να σου πω πως ο ήχος από τον ενισχυτή που έχεις με όλο το σεβασμό... είναι για τα μπάζα! :( Θα σου πρότεινα να πάρεις κάνα πεταλάκι αν θες να ακουστείς ποτέ σωστά...

 

Ξανάedited: Kαι καλό μήνα :D !!!!

this is the end of the world...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηγουρα θα χρειαστεις ενα DAW ( υπαρχουν αρκετα freeware ) και φυσικα ενα μικροφωνο

για να γραψεις φωνη ( Για αρχη θα σου προτεινα το Rode NT1 το οποιο θα κρατησει για πολυ καιρο μεχρι να σκεφτεις να πας σε κατι καλυτερο) .

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδία!

nkosd έχεις δίκιο, ίσως πρέπει να κάνω λίγο υπομονή για να πάρω καλά ηχεία κι οχι παιδικά  :P

Την κάρτα ήχου της line 6 λέω να τη πάρω άμεσα, ελπίζω όπως λες να αξίζει τα λεφτά της.

Όσο για το πεταλάκι που μου πες, εσύ τι προτείνεις ?

Τέλος λεφτά για άλλον ενισχυτή δεν έχω ... :( ίσως στο μέλλον πάρω κάποιον καλήτερο όπως και κάποιο μικρόφωνο όπως αυτο που μου πρότεινε ο koxcygr. Και δουλειά και τέτοια δεν παίζει ακόμα γιατί είμαι μόνο 16 ετών και είναι λιγο δύσκολο να μαζέψω  :-\

Όσο για τους γονείς μου δεν θέλω να τους βάζω να πληρώρουνε λεφτα για τισ τρέλες μου !  :P

Απο μικρόφωνα δεν ξέρω τίποτα  :-\ (όπως καταλάβατε είμαι νέος στο σπορ)

koxcygr αυτο που μ προτείνεις λες θα μπορώ να κανω τη δουλεια μου?

 

Ευχαριστώ και καλο μήνα !!  :)

 

(Άκυρο, η ηλεκτρική μου είναι η Epiphone les paul ultra... νομίζω καλή είναι για αυτό που την θέλω μέχρι τώρα...) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν πάρεις ένα καλό πετάλι και με τον ενισχυτή που έχεις τώρα, βγάζεις ένα αρκετά ικανοποιητικό ήχο, και απ' ό,τι κατάλαβα δεν τον θες για live εμφανίσεις οπότε θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι σε στυλ pod πάλι της line 6. Εγώ έχω το x3 live και είμαι υπέρευχαριστημένος με τις αποδόσεις του. Αν και από την άλλη μπορείς να βάλεις την κιθάρα σου κατευθείαν πάνω στη κάρτα ήχου και να ακούς από τα ηχεία σου! Δεν βλέπω τον λόγο άμα θες για ηχογραφήσεις να μπλέκεσε με ενισχυτές κτλ. :/ Όσο για το αν αξίζει τα λεφτά του η κάρτα ήχου σου είπα πως το μηχάνημα απλά τα σπάει!!! ;) (τουλάχιστον εμένα με έχει εντυπωσιάσει και σκέφτομαι μάλιστα να το πάρω και εγώ :D )

Αυτά αν θες άλλη βοήθεια εδώ είμαστε :P !!!!

 

Όσο για το μικρόφωνο κορυφαία εταιρία είναι η shure και ειδικά τα beta!!! Εδώ τον βασίλη, locomondo, γιοκαρίνη και άλλους πολλούς με αυτά τους έχουμε καλύψει! Αλλά είναι ακριβά τα αναθεματισμένα!!! :( 400 ευρώ το ένα!!! Από άλλες εταιρίες που έχω δοκιμάσει ψάξε την JTS έχει... δεν τα λες και καλά μικρόφωνα αλλά κάτι κάνουν...

 

edited: Τελικά άκυρο σου βράκα και πιό φτηνά αλλά εξίσου καλά!!! :D

http://www.thomann.de/gr/shure_beta_58_a.htm

this is the end of the world...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ σε ευχαριστώ πολύ, θα παραγκείλω σήμερα την κάρτα ήχου της line 6 για να αρχήσω να ηχογραφώ κιθάρα που έχω ανάγκη κι όσο για τα ηχεία και μικρόφωνο λέω για τον άλλον μήνα να μαζέψω κανένα φράγκο να τα πάρω κι τα 2 μαζι :P

Όσο για τον ενισχυτή δίκιο έχεις αφού δεν θέλω για live να μην ασχοληθώ στην παρούσα φάση. (Εξάλλου όποτε τυχαίνει κάτι τέτοιο νοικιάζω έναν καλό κι είμαι οκ :) )

Το πολύ πολύ αν δώ πως έχω ζόρια αγοράζω καλά ακουστικά και την κάνω την δουλειά μου μέχρι να μαζέψω  :P

 

Ευχαριστώ αυτά για την ώρα ... θα στείλω νέα όταν έρθει η κάρτα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τελευταία συμβουλή μόνο, μόλις πάρεις το line 6 θα κατεβάσεις το ine 6 monkey από τη σελίδα της εταιρίας ( www.line6.com )

Από εκεί θα κάνεις update τους drivers θα βάλεις τα απαραίτητα προγράμματα και οπωσδίποτε θα κάνεις purchase το pod farm 2. Μετά από εκεί θα έχεις πρόσβαση σε πάρα πολλούς ήχους και θα μπορείς να φτιάξεις και πολύ εύκολα και τους δικούς σου!

Επίσης έτοιμους ήχους μπορείς να βρείς στο www.line6.com/custometone έχει αμέτρητες παραμορφώσεις! Trust me τα αξίζει τα λεφτά του σου λέω ;) !!!

Και για όποιο άλλο πρόβλημα αντιμετοποίσεις ρώτα! :D

Α και να μη ξεχάσω!!!

Διάβασε ΟΛΟ το manual!!! Βοηθάει απίστευτα (άκουσέ με έχω πάθει κι έχω μάθει :D)

this is the end of the world...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ σε ευχαριστώ πολυ!!  :D

Το pod farm 2 δεν θα το χρεωθώ έτσι ; Γιατι στην επίσημη ιστοσελίδα γράφει αυτό: *POD Studio users who activated POD Farm on or after October 1, 2009 are entitled to a free upgrade to POD Farm 2.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι κατά 95% νομίζω πως δεν θα το χρεωθείς γιατί άμα δεις κι εδώ http://line6.com/podstudioux2/ θα δεις πως λέει οτι το αγορλαζεις μαζί με τη κάρτα ήχου :)

Τώρα άμα κάνω λάθος και σου ζητάει να το αγοράσεις θα βάλεις το gearbox που είναι και τζάμπα :P (εκτός κι αν θες να δώσεις τα χρήματα για το pod farm 2)

Όσο για αυτό που λες για October 1, 2009 λέει πως επειδή πριν από εκείνη την μέρα υπήρχε μόνο το pod farm 1 όσοι το αγόρασαν και το έκαναν activate μετά από αυτή την ημερομηνία μπορούν να το αναβαθμίσουν στην επόμενη έκδοση. Κάτι το οποίο εσένα δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει :P

this is the end of the world...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χθες μου ήθρε το pod studio  ;D Είναι πολύ καλο ειχες δίκιο! Βέβαια ακόμα δεν έχς μάθει να το χειρίζομαι καλά, το μόνο που κατάφερα είναι να ηχογραφήσω με το riffworks. Σιγα σιγά  :P

Τωρα σιγά σιγα θα μαζέψω και για μικρόφωνο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου