Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος χορδων μπασσου


KERMITT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν κανω σλαπ ειναι σοβαρος λογος ΑΠΟΛΥΣΗΣ στο γκρουπ μου... ;D (παιζω ...κανονικο μπασο ;D με φλατ χορδες και.... πενα & φυσικα στις 2 μονο πανω χορδες ,μεχρι το 6ο ταστο μετα απο αυτο "δεν κανει".... ) ;D ;D

 

τι να πω...προσωπικα δεν εχω δει διαφορα (και βεβαια για κιθαρες δεν μπορω να μιλησω μια και τις αλλαζω καθε 6 ωρες ;D) για να το λες παντως ΜΠΟΡΕΙ και να συμβαινει (βεβαια οι φλατ χορδες απο την αρχη ειναι πολυ πιο "σκληρες" απο τις roundwound οποτε συμπεριφερονται διαφορετικα,round wound δεν εχω..αντεξει για πολυ καιρο στο μπασο μου μια και δεν μου αρεσει ο ..πριμος ηχος τους ;) οποτε οντως δεν γνωριζω αν..παλιωνουν...οι φλατ παντως ιδιες μενουν...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολλες οι γνωμες στο thread αυτο ο καθενας σκεφτεται και αποφασιζει τι ειναι το σωστο και τι οχι.

Αλλα προς Θεου! Χορδη που μπαινει σε οργανο δεν βγαινει και ξαναμπαινει ποτε μα ποτε! Εστω και για 1 λεπτο!

Καλυτερα βρωμικη λιγδιασμενη χορδη παρα ξανατοποθετημενη και καθαρη!

Οι αλλοιωσεις που υφισταται μια ξανατοποθετημενη χορδη στο οργανο ειναι απιστευτες και αυτο εμφανιζεται αρκετα συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες οι γνωμες στο thread αυτο ο καθενας σκεφτεται και αποφασιζει τι ειναι το σωστο και τι οχι.

Αλλα προς Θεου! Χορδη που μπαινει σε οργανο δεν βγαινει και ξαναμπαινει ποτε μα ποτε! Εστω και για 1 λεπτο!

Καλυτερα βρωμικη λιγδιασμενη χορδη παρα ξανατοποθετημενη και καθαρη!

Οι αλλοιωσεις που υφισταται μια ξανατοποθετημενη χορδη στο οργανο ειναι απιστευτες και αυτο εμφανιζεται αρκετα συντομα.

Σωστο σε βρισκω... :)

 

Και επιμενω:

H αποδοση της χορδης (συχνοτικο ευρος) εξαρταται απο τα:

Mηκος,παχος,περιελιξη,ειδος κραμματος και κατα συνεπεια τον παλμο της (μετρησιμο και οπτικα στη μεση της μεζουρας).

Οταν αυτος ο παλμος γινει αισθητα μικροτερος,τοτε εχουν μειωθει αισθητα οι ακραιες συχνοτητες,

και οι περισσοτεροι αρχιζουν να "τρωγωνται" με τον ηχο τους πειραζοντας οτιδηποτε αλλο

εκτος απο την πηγη της απωλειας...δηλαδη τις χορδες!

 

Οσοι χρησιμοποιουν roundwound θα εχετε προσεξει οτι στην αρχη ενοχλει μονο η απωλεια στις ψηλες,

(υψηλομεσαιες στην πραγματικοτητα),η διαυγεια (σε ολες τις χορδες).

Αυτο ειναι το πρωτο σημαδι κοπωσης,που επιδεινωνεται με το λιπος απο τα δαχτυλα...

(υσχυει μονο για τις τυλιγμενες χορδες)

Ετσι με ενα καθαρισμα-βρασιμο-μικροκυματα(οοοχιιιιιι,μην το δοκιμασετε στο σπιτι!!!) ;D

"καθαριζουμε" μια ακομα προβα,η αναγκαια το gig της Κυριακης...

Αν δεν αλλαχτουν μετα απο κει....καποιοι θα ψαχνουν παλι "τον ογκο" τους....

 

Οι flatwound δημιουργηθηκαν αρχικα με γνωμονα να μην φθειρουν τις ταστιερες...

Το τιμημα για αυτο ηταν η απωλεια υψηλων συχνοτητων και sustain,κατι που δεν ενοχλησε τοτε,

λογω αισθητικης και αποψης στον ηχο,κατι που καθιερωθηκε ομως μεχρι σημερα ως "σχολη ηχου".

Και στις χαμηλες απωλεια,αφου ο παλμος τους δεν συγκρινεται με roundwound,

αλλα τα ζεστα μεσαια και στρογγυλα "σφιχτα μπασσα" ειναι το ζητουμενο στις μουσικες

που χρησιμοποιουνται,οποτε ειναι μεσα!

Οταν αρχισουν να ακουγονται θολες και αισθητα "κοφτες",ωρα για αλλαγη!

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φυσικα και ΔΕΝ ειμαι πωλητης..."ιστορικος" της Fender ομως..ειμαι... :) :)

Κινδυνευεις να σε τρελλανω στις ερωτησεις!!Πρεπει να παραδεχτω οτι στην ιστορια "πασχω"..!

 

χαιρομαι παντως που τα λεμε ηρεμα και πολιτισμενα απο τις αντιθεσεις βγαινουν συνηθως ωραια πραγματα ;)

..Βγαινει τουλαχιστον ο μεσος ορος! ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tόσο συχνά χαλάνε ή λερώνονται οι άτιμες που πρέπει να πάνε πλυντήριο? Πανάκι σκούπισμα δεν φτάνει? ???

 

πέστα ρε φίλε!! μετά από κάθε παίξιμο, σε χορδές και ταστιέρα σκούπισμα μ 'ένα βαμβακερό πανί και είσαι βασιλιάς! 8)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σας τα λέω αλλά δεν μ' ακούτε. Ισοπροπυλική με απεσταγμένο νερο. Και δουλεύει και είναι ευγενική στη ταστιέρα.

Για οινόπνευμα υπάρχουν site που μιλάνε για denatured alcohol (φωτιστικό) αλλά αν το έκανα θα πρόσεχα να μην ακουμπάει την ταστιέρα. Εδικά αν είναι rosewood που είναι και πορώδες. Αλλά οι ειδικοί θα γνωρίζουν καλύτερα.......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

όχι ρε καλύτερα βάλε κετσαπ ανακατεμένη με ακουα φορτερ..... παιδιά υπαρχει το FAST FRET της GHS με το οποίο περνας τις χορδές μετα από κάθε παίξιμο σκουπίζεις και τέλος πολύ καλό προιόν και κρατά σε πολύ καλή κατασταση τις χορδές για πολύ καιρό φυλικο στην ταστιέρα και οχι μόνο! την βοηθα να μην ξερενεται και ανιγουν οι πόροι με τα χρόνια ειχει 4ευρό και κρατα παρα πολυ ...εχει και πανάκι μέσα...αλλιως απλά σκούπιζε τις χορδές μετα απότο παίξιμο με ενα πανάκι !!!ΣΚΕΤΟ!!! να φύγει ο ιδρότας...μην ακούω για βρασίματα και οινοπνεύματα...χαλάνε και οι χορδές και ΞΕΒΑΦΕΙ Η ΤΑΣΤΙΕΡΑ την εχω πάθει και φρικαρα...πολύ προσοχή μην βάζεις οτι να ναι τα οργανα ειναι ακριβα  ;)

 

τα caps τα εχω μονο για επισήμανση σε καμία περιπτωση δεν φωναζω η κατι τετοιο

 

χρονια πολλα σε ολους  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεβαψει μια ταστιερα υπρχει μαι αναγκαια προυποθεση.

Να εχει βαφτει αρχικα.Ελα ομως που οι περισσοτερες ταστιερες δε βαφονται...εκτος αν αναφερεσαι σε ebonizing που γινεται για να φαινονται πιο σκουρες, και που τοτε και με τον ιδρώτα μονο ξεφαβει σε πολλες περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου