Προς το περιεχόμενο

Song No.2


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ φίλε Γεράσιμε.

Κατ' αρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω για την επικοινωνία και νομίζω ότι το Noiz τα καταφέρνει πολύ καλά σ' αυτόν τον τομέα.

Δεύτερον να ξαναζητήσω συγνώμη για την παρέμβαση επάνω στην μίξη που είχες κάνει πράγμα το οποίο ξεκαθάρισα από την αρχή.

Δεν είχα όμως τα tracks για να ξεκινήσω μία καινούργια μίξη και όσα βρήκα δεν συγχρονίζανε με τίποτα. Βλέπεις είχατε ξεκινήσει την φάση πριν απο 2 χρόνια και δεν μπόρεσα να παρακολουθήσω το τραγούδι απο το ξεκίνημά του.

Έτσι αφού ψάχνοντας μέσα στο Noiz σαν καινούργιος έπεσα πάνω στην μίξη σου.

Ακούγοντας το κομμάτι γιατί μου άρεσε σαν θέμα πήρα την κιθάρα μου και έπαιξα επάνω στο ήδη υπάρχον "υλικό".

Έπαιξα τρία θέματα.

Το πρώτο αφού άφησα την κιθάρα και τα τύμπανα να κάνουν intro για να δώσω μία "μελωδική" γραμμή.

Το δεύτερο στο σημείο που το μπάσσο παίζει Slap και το κομμάτι γίνεται πιό Funk για να "κορυφώσει" το κομμάτι και να γίνει ένα "ξέσπασμα".

Γιά να μην "θάψω" το Lead που υπήρχε από την άλλη κιθάρα χρησιμοποίησα auto paning στις συχνότητες που έπαιζε και την έστελνα δεξιά - αριστερά για να μην πέσω καρφί επάνω της. ¶ν και δεν είχα το track μόνο του για να χρησιμοποιήσω και EQ νομίζω ότι κάτι κατάφερα. Η μία κιθάρα συμπληρώνει την άλλη κατα κάποιο τρόπο.

Τα Rhodes πιάνα δεν μπόρεσα να τα φέρω πιό μπροστά.

Στο τρίτο σημείο που κλείνει το κομμάτι έπαιξα λίγο "Santana Style" ακολουθώντας τα "κοψίματα" των άλλων οργάνων και αφήνοντας μόνη της την άλλη κιθάρα στο arpegio που παίζει.

 

Στο τέλος στην όλη μίξη χρησιμοποίησα το L3 Multimaximizer της Waves για να το "ανεβάσω" και να γίνει πιό "Power".

 

"The L3 uses Multiband dynamics processing, limiting the full band or the total of the multiple bands to a certain Threshold factor. This allows the L3 to reach unprecedented loudness with even more musical sounding results. It offers a wide variety of different sonic flavors from analog sounding to the smoothest, most transparent digital limiting you could imagine".

 

Πληροφοριακά να αναφέρω ότι δεν είμαι κιθαρίστας.

Είμαι αυτοδίδακτος στην μουσική και δεν είχα την ευκαιρία άν και το ήθελα να σπουδάσω μουσική.(Δεν είχα την υποστήριξη από το σπίτι όταν ήμουν μικρός).

Όμως απο την αγάπη που έχω για την μουσική έχω καταφέρει πολλά πράγματα.

Έχω δουλέψει σαν ηχολήπτης 7 χρόνια σε επαγγελματικό "μεγάλο" Studio και έχω ηχογραφήσει απο σκυλάδικα,δημοτικά,νησιώτικα,λαϊκά,Rock,Κλασσικά, μέχρι και διαφημήσεις.

Τώρα έχω στήσει ένα δικό μου χώρο όπου μπορώ να φτιάχνω τα δικά μου τραγούδια, αλλά και φίλων, να κάνω ενορχηστρώσεις και να βγαίνουν αξιοπρεπείς δουλειές που μεγάλα studios με μηχανήματα εκκατομυρίων δεν βγάζουν.

Έχω την τύχη να μην περιμένω να ζήσω από αυτό.(Βιοποριστικά δουλεύω στο Ταχυδρομείο).Και έτσι τον ελεύθερο χρόνο μου ασχολούμαι με αυτό που μου αρέσει και με γεμίζει περισσότερο.

Συγνώμη εάν έγινα κουραστικός.

 

Υ.Γ. Το κομμάτι που μιξάρισες το έβαλα στο Nuendo δεν το συγχρόνισα αλλά έπαιξα σε ταχύτητα 120 που είναι default και έγραψα ένα track με τις κιθάρες. Εάν θέλεις στο στέλνω αυτό το track. Εάν πάλι θέλεις να μου στείλεις τα υπόλοιπα tracks ξαναπαίζω τα ίδια στην ταχύτητα που είναι το κομμάτι συγχρονισμένο για να το ξαναδουλέψεις.

 

Φιλικά

Lampiris (Λάμπρος είναι το κανονικό όνομά μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λάμπρε μου!

 

Καταρχήν, δεν υπάρχει λόγος για "συγνώμη", δεν με ενόχλησε η παρέμβαση σου, αλίμονο, γι'αυτό γίνεται όλη η φάση. Παρατήρηση ήταν για το αποτέλεσμα.

 

Τα tracks είναι όλα ΕΔΩ, ενώ αναλυτικές οδηγίες για το ρυθμικό κλπ που ρωτάς θα βρεις αν διαβάσεις από την αρχή το παρόν thread.

 

Όντως, θα το διαβάσεις και στο thread, υπήρχε ένα θέμα με το συγχρονισμό, το οποίο ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δημιουργήθηκε. Αν ακούσεις όμως το mix του BKsotas θα δεις ότι το μπάσσο με τα τύμπανα δεν πάνε μαζί, σε αντίθεση με τη δική μου μίξη (αλλά εγώ είχα το πλεονέκτημα ότι έγραψα το μπάσσο όποτε ήταν συγχρονισμένο). Το πρόβλημα εμφανίστηκε στο Cubase/Nuendo και μάλλον κάτι κάπου έγινε λάθος. Στο Song 1 δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, οπότε υποθέτω ότι κάτι δεν έγινε καλά (μάλλον στο αρχικό track των τυμπάνων ή στο export του δικού μου).

 

Σ'ευχαριστούμε για τις υπόλοιπες πληροφορίες.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου