Προς το περιεχόμενο

Song No.2


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγραψα ένα μικρό θεματάκι σαν μια δεύτερη εναλλακτική εισαγωγή για το Song 2 για όποιον θέλει να μιξάρει άλλη εκδοχή .(Το έγραψα πάνω στη κιθάρα του yameth και στο μπάσο του Γεράσιμου.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά καλά δεν έχετε τελειώσει με το song.2 αλλά αν έχετε σκοπό για κάποιο song.3, έχετε σκεφτεί για "κανονικό" κομμάτι με φωνητικά;(όχι δεν τραγουδάω). Σκεφτόμουν για τπτ πιο μελωδικό και οχι τόσο τεχνικό(όχι οτι είχε τα τρελά solo άλλα αυτό το funk μου κάθεται στο στομάχι). Συγχαρητήρια πάντως σε όλα τα παιδιά, πολύ καλή προσπάθεια και ιδιαίτερα σ'αυτον που έβαλε την κιθάρα με το wah, η επιδρασή της ήταν καταλυτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά καλά δεν έχετε τελειώσει με το song.2 αλλά αν έχετε σκοπό για κάποιο song.3' date=' έχετε σκεφτεί για "κανονικό" κομμάτι με φωνητικά;(όχι δεν τραγουδάω). [/quote']

 

Τα φωνητικά είναι καλή ιδέα, απλά μέχρι τώρα δεν υπήρχε συνεισφορά. Όπως καταλαβαίνεις, όποιος θέλει, γράφει. Κάποιος μπορεί να συνεισφέρει και στιχουργικά επίσης.

 

Μου άρεσε επίσης ο ορισμός σου κανονικό κομμάτι :P :P :P :P :P

 

Σκεφτόμουν για τπτ πιο μελωδικό και οχι τόσο τεχνικό(όχι οτι είχε τα τρελά solo άλλα αυτό το funk μου κάθεται στο στομάχι).

 

Αυτό όπως βλέπεις είναι κάτι που διαμορφώνεται δυμαμικά. Αν λοιπόν κάποιος από την αρχή δώσει μία τέτοια κατεύθυνση, μπορεί και να καταλήξει εκεί. Αν και, ακόμα και τώρα, νομίζω ότι όσοι κάνουν μίξεις έχουν διαφορετικές απόψεις και μάλλον θα ακουστούν διαφορετικά πράγματα.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν, ... :)

 

Ένα pre-release της μίξης μου

 

Περιμένω τα εποικοδομητικά σας σχόλια. Έχω προσθέσει και μία βρωμο-κιθάρα, αν κάποιος την θέλει, ευχαρίστως.

 

Γεράσιμος

 

 

 

(το παραπάνω link αφαιρέθηκε και η τελική μίξη είναι διαθέσιμη από τα Downloads).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου άρεσε πολύ κ η βρωμιά που έβαλες ηταν πολύ καλή... κ εγώ θεωρούσα οτι η δικια μου ήταν too much... πολύ καλα δουλεμένο!

μου άρεσε πώς σύνθεσες τα σημεία σε μέρη που δεν ήταν στα Tracks που στείλαμε..

 

:D :D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτό είναι που λέμε "δημιουργική μίξη".

Γεράσιμε ζωγράφισες, διότι ενορχήστρωσες με φαντασία και μίξαρες με γνώση!

Αν σου περισσεύει χρόνος πολύ θα θέλαμε τις λεπτομέρειες.

Εύγε! :lol:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες! Αφού σας άρεσε, χαλάλι σας τα ξενύχτια! :)

Εγώ όμως περιμένω να ακούσω και άλλες μίξεις...που χαθήκατε όλοι;

 

Τώρα, λίγα λόγια για το editing και τη μίξη. Καταρχήν, τα tracks ήταν πολύ καλά, οπότε έπρεπε, κατά την άποψη μου, απλά να "δέσουν" μεταξύ τους.

 

Το κομμάτι πήρε χαρακτήρα (μέσα στο μυαλό μου τουλάχιστον) από την κιθάρα του kaisos, η οποία μπήκε σε διάφορα σημεία, ως είχε ή κουρδισμένη. Το σχόλιο του Jacques_Clouseau ήταν καταλυτικό, καθώς ούτε εγώ αντέχω το πολύ funk :). Ο yameth προσέφερε τον καλύτερο "μπαλαντέρ", καθώς η κιθάρα του κάνει ωραίες κόντρες με τα υπόλοιπα όργανα, επίσης ως είχε ή επεξεργασμένη. Τα πνευστά του BKostas δίνουν αέρα και απλώνουν το κομμάτι στο δεύτερο μέρος, ώστε να μην κουράζει. Τα πλήκτρα του dither ήταν ο από μηχανής θεός για να αποφύγω το ρε# του kaisos :D και έδεσε μια χαρά. Τα τύμπανα του Angelos και το μπάσσο έμειναν ως είχαν, εκτός από τις προσθήκες στην εισαγωγή και στο φινάλε.

 

Από πλευράς μίξης, τα πράγματα είναι αρκετά απλά: λίγο EQ στα περισσότερα κανάλια, αν και μου φαίνεται ότι είχαν καλή τοποθέτηση μεταξύ τους ούτως ή άλλως, και ένα γενικό βάθος. Μόνο σε κάποιο "ταξίμι" του kaisos παίζει και ένα delay.

 

Ελαφρό mastering έγινε για να καθαρίσουν λίγο κάποιες περιοχές (όποιος είχε ακούσει την pre-release έκδοση θα καταλάβει) με το Multiband Compressor της Steinberg.

 

Δεν ξέρω αν ήταν καλές οι πρακτικές, αλλά χαίρομαι που σας άρεσε γιατί μου πήρε κάποιο χρόνο. Ωστόσο, εγώ δεν την βρίσκω ακόμα πολύ ισορροπημένη τη μίξη, ιδίως η σχέση τυμπάνων-μπάσσου δε νομίζω ότι είναι πολύ πετυχημένη. Δεν βοηθάει και το γεγονός ότι τα τύμπανα ήταν mixed σε 2 κανάλια, αλλά και πάλι, τεχνικές υπάρχουν, που θα πάει, θα τις βρω...

 

 

Να΄στε καλά,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεράσιμε,

 

πολύ καλή η μίξη όσον αφορά την επιλογή των σημείων και των θεμάτων. Μου άρεσαν και τα περάσματα απο το δεξί στο αριστερό κανάλι. Επίσης μου άρεσε το τέλος που έχεις μια πάυση και εκεί που υποσυνείδητα περιμένω να ξαναμπεί η rhythm section .... πράγματι ξαναμπάινει.

 

Νομίζω ότι υπάρχει μια ανισορροπία μεταξύ της κάσας και του ταμπούρου, με την πρώτη να προβάλεται πολύ έντονα. Ισως επειδή εμένα μου αρέσει το ξεκάθαρο χτύπημα του ταμπούρου.

 

Παντως, θα το ξανακούσω προσεκτικά με ακουστικά.

 

Γιατί λες ότι δεν βοηθάει που τα τύμπανα ήταν σε δύο κανάλια ? Συνήθως γράφονται μονοφωνικά ?

 

Δεν έχω κάνει ποτέ μίξη στην ζωή μου, αλλα εκτός απροόπτου σκέφτομαι να δοκιμάσω το Σ/Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

... Και επειδή το καθυστέρησα πάρα πολύ...

 

Κερδίστε δώρα αξίας, για την καλύτερη μείξη που θα προκύψει για το Song No. 2.

 

Περισσότερες λεπτομέρειες σύντομα.

 

Όσοι δεν έχετε συμμετάσχει μέχρι τώρα μπορείτε να ακούσετε τα μέρη που έχουν ανέβει εδώ http://www.noiz.gr/modules.php?name=mymusic και μετά να κατεβάσετε ότι σας κάνει κού-κου από τα Downloads.

 

Λάβετε θέσεις...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου