Προς το περιεχόμενο

Song No.2


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεράσιμε, εχεις απολυτο δίκιο. Το track (wav) είχε μετακινηθεί ελάχιστα δεξιά μέσα στο Cubase και το περίεργο είναι ότι δεν μπορούσα να το πάω αριστερά, στην θέση μηδεν ας πούμε. Τελικά το έκανα cut-and-paiste και πετυχε.

Το ανεβάζω ξανά, αν δεν είναι κόπος ελεγξέ το.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το νέο (διορθωμένο) drum track έχει ήδη αντικαταστήσει το παλιό.

 

Sorry που δεν συμμετείχα στο string αλλα έτρεχα... :oops:

 

Εγώ έκανα αυτό που είπε ο Gerasimos. Μετακίνησα την κυματομορφή και... ήρθε! :D

 

Happy tracking!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ταρατατζούμ-ταρατατζούμ!

 

Το μπάσσο εστάλει, σε λίγο κοντά σας :P

 

Λεπτομέρειες:

 

Fender Jazz Deluxe Active -> SansAmp Classic (με τισ ρυθμίσεις του manual "AMPEG SVT HEAVY") -> Digi002 -> ProTools 6.4 LE.

 

Ξεκινάει με ένα μοτίβο από ΛΑ όπως και η λούπα του yameth, έχει μία γέφυρα με κάτι σκαλωσιές που επαναλαμβάνεται 2-3 φορές και ένα πέταγμα σε ΣΙ με κάτι ψιλολοίδια (...αυτό τώρα πως γράφεται; ).

 

Δυστυχώς, βγήκε 2.7ΜΒ στα 128kbps, ελπίζω να μην σας κοστίσει πολύ.

 

Καλή συνέχεια :)

 

Γεράσιμος

 

Υ.Γ. Να δω πότε θα παίξω κάνα άλλο όργανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμο στα downloads :wink:

 

Επειδή καθυστέρησε αρκετά το Song 2 και το χάσαμε λίγο, από συμμετοχές πως πάμε; Ποιός θέλει να συνεχίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια δε βγαινει ακρη με το song 2.

 

To μονο track που ειναι ακριβως 98 bpm ειναι η κιθαρα του yameth. Τα ντραμς ειναι (χρησιμοποιω logic) 97.975 και το μπασο το ιδιο.

 

Γερασιμε το μπασο εχει και αλλα προβληματα και εντελως καλοπροαιρετα θελω να σου τα πω. Το couple δε γκρουβαρει καθολου με την drums.Eχεις νομιζω διαφορετικο feel απο το ρυθμο των ντραμς και παιζεις καποιες λαθος κατα την γνωμη μου αξιες. Επισης οταν ακουω και την κιθαρα μαζι δε ταιριαζει αρμονικα αυτο που ακουω αλλα ουτε και ρυθμικα . Συγκεκιμενα εκεινη η ρε που χτυπας σε καποια σημεια νομιζω οτι δε κολαει.

Στην αρχη νομισα οτι ηταν προβλημα συγχρονισμου , αλλα βλεπω μετα στο ρεφρεν που προτεινεις οτι ταιριαζει τελεια με τα ντραμς οποτε σκεφτομαι οτι μαλλον δεν επαιξες σωστα το couple. Βεβαια μπορει να κανω και λαθος. Ας το δοκιμασει και καποιος αλλος να μας πει , γιατι μπορει να ειμαι αδικος μαζι σου .

Και κατι αλλο . Νομιζω οτι καποιες στιγμες το μπασο ακουγεται σαν να χτυπαει κοκκινα.Ετσι ειναι ? η απλως ειναι η ρυθμιση σου τετοια και ειναι σκοπιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μονο track που ειναι ακριβως 98 bpm ειναι η κιθαρα του yameth. Τα ντραμς ειναι (χρησιμοποιω logic) 97.975 και το μπασο το ιδιο.

 

Εγώ δεν είχα πρόβλημα στα 98bpm. Έχεις κατεβάσει την καινούργια έκδοση της drums? Γιατί είχε ένα πρόβλημα η πρώτη. Τώρα' date=' αυτό το 97.975 πως το βρήκες;;;;

 

Το couple δε γκρουβαρει καθολου με την drums.Eχεις νομιζω διαφορετικο feel απο το ρυθμο των ντραμς και παιζεις καποιες λαθος κατα την γνωμη μου αξιες.

 

ΟΚ! :) τα περισσότερα σκασίματα της μπότας τα ακολούθησα, αλλά όχι όλα. Τώρα για τo feel και τις αξίες, τι να πω...Κοίτα, το πρωΐ που το άκουσα ομολογώ ότι κάποια πράγματα δεν μου κόλλαγαν (όλα έγιναν βιαστικά βράδυ), αλλά πάλι είναι και θέμα γούστου...Δεκτά τα σχόλια πάντως. Να το κάνουμε να γκρουβάρει.

 

Επισης οταν ακουω και την κιθαρα μαζι δε ταιριαζει αρμονικα αυτο που ακουω αλλα ουτε και ρυθμικα . Συγκεκιμενα εκεινη η ρε που χτυπας σε καποια σημεια νομιζω οτι δε κολαει.

 

Ώπα! Η κιθάρα' date=' όπως είπε και ο [b']yameth[/b], δεν είναι για χόρταση. Δηλαδή είναι για να μπει σε ορισμένα σημεία. Ειδικά στο ρε, εμένα μου κάθεται πολύ όμορφα :), αλλά πάλι το βασικό ήταν να κολλήσει στο πρώτο couple. Εκτός και αν κατάλαβα κάτι λάθος από αυτό που λες.

 

Στην αρχη νομισα οτι ηταν προβλημα συγχρονισμου ' date=' αλλα βλεπω μετα στο ρεφρεν που προτεινεις οτι ταιριαζει τελεια με τα ντραμς οποτε σκεφτομαι οτι μαλλον δεν επαιξες σωστα το couple. [/quote']

 

Ποιό εννοείς "ρεφραίν"; Δώσε μέτρα για να καταλάβω.

 

Και κατι αλλο . Νομιζω οτι καποιες στιγμες το μπασο ακουγεται σαν να χτυπαει κοκκινα.Ετσι ειναι ? η απλως ειναι η ρυθμιση σου τετοια και ειναι σκοπιμο?

 

Ναι, είναι σκόπιμο, δεν χτυπάει κόκκινο, βρωμίζει λίγο (και καλά λάμπα). Κοίταξε, στη μίξη θα χαθούν αυτά, θα κομπρεσσαριστεί και δεν θα έχει πρόβλημα. Έτσι γίνεται.

 

Παιδιά, δεν είμαι σίγουρος ούτε εγώ για το μπάσσο, αν και μετά από αρκετές ακροάσεις μου αρέσει, και χαίρομαι που υπάρχουν σχόλια. Αν δεν κάθεται καλά, κανένα πρόβλημα να διορθώσω ό,τι βρούμε ή να το πετάξουμε ως έχει στο κάλαθο. That's the point. Αν είναι όμως απλά θέμα γούστου, μάλλον θα πρέπει να συνηθίσουμε την ιδέα ότι σε τέτοιες φάσεις θα πρέπει να ανεχτούμε αρκετά. Για τεχνικά θέματα δεν το συζητάω.

 

Ωραία! Περιμένω περισσότερα.

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, την πήρα την απόφαση, το ξαναέγραψα και ανεβάζω καινούργια μπασσο-γραμμή, με κάποιες αλλαγές (πρέπει να λέει "version 3.0" μάλλον)

 

Η λούπα του yameth κολλάει από το 18ο μέτρο και μετά, πάνω στη γέφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...παιζεις καποιες λαθος κατα την γνωμη μου αξιες... μαλλον δεν επαιξες σωστα το couple.

 

Επειδή με προβλημάτισε αυτό' date=' ιδού η απάντηση (για δυνατούς λύτες):

 

Έκανα μία (μικρή, ~600ΚΒ το κάθε αρχείο)

μίξη με Cubase και μία
μίξη με ProTools. Στα μεν ProTools ακούγεται όπως θα έπρεπε, στο δε Cubase είναι ελαφρά ασυγχρόνιστο, όπως αυτό που αναφέρεις...!

 

Θα το ψάξω λίγο περισσότερο, αλλά αν κανείς ξέρει, ας μας δώσει τα φώτα του. Ίσως να έχει να κάνει με το ρολόι συγχρονισμού του κάθε προγράμματος. Ίσως να φταίει κάτι άλλο, πάντως μου κάνει εντύπωση.

 

Καληνύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους,

 

Με σεβασμό στους δημιουργους,

 

προσθεσα πνευστά, πλήκτρα και έκανα και μια μίξη.

 

Τα drums και το μπάσσο ειναι αυτούσια.

 

Εκοψα λίγο τα δύο τελαυταια loops της κιθάρας μόνο για να τεριάξει στη μίξη.

 

Ακούστε το στο http://users.myqnet.gr/~kostasb/ οπου θα βρειτε link στο τέλος της σελίδας.

 

Καντε δεξί click και "save as" ...

 

Δεν καταφερα να κανω upload στο Noiz. Μου βγάζει error.

 

Τι λέτε ?

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου