Προς το περιεχόμενο

Song No.2


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή αυτό το θέμα πάτωσε και με θλίβει που κανείς δε εκτίμησε τα υπέροχα τύμπανα που έχουν γράψει οι προγραμματιστές της boss, είπα να το φέρω στην επιφάνεια ... (είδα και το παράπονο του Γεράσιμου σε ένα άλλο θέμα και το θυμήθηκα)

 

Αγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σορρυ ¶γγελε, το drum track ειναι υπέροχο αλλά αποφάσισα να ακολουθήσω solo καριέρα!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: /δεν πειράζει, δεν χάνετε πολλά. μόνο το όνομα μου!!!!! (Ψώωωνιο)

 

Θα προσπαθήσω να γράψω κάτι ( στο προηγούμενο song δεν έπιασα το ύφος στο track μου γι αυτό είμαι λίγο διστακτικός.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε παρεξήγηση, ακόμα και αν αποφασίσουμε οτι δεν είναι καλά τα τύμπανα ή δεν μας κάνουν τα ξαναγράφουμε απο την αρχή.

 

Μήπως να γράψω κανένα 12μετρο blues να θυμηθούν και οι μεγαλύτεροι τα νιάτα τους ? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Έχω ένα πρόβλημα με το tempo. Τα drumms δεν κάθονται καλά στα 96bpm. Καμμία ιδέα;

 

Δοκίμασα και με άλλους sequencer, υπάρχει κάποιο προβληματάκι. Υποθέτω ότι ο sequencer του Angelou δεν είναι σωστός, μπορεί να κάνω και λάθος. yameth εσύ πως έγραψες;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, στα 98 ακούγεται σωστό, αλλά τα σκασίματα είναι λίγο μπροστά (30 εκατοστά του δευτερολέπτου) και ακούγονται ασυγχρόνιστα με την κιθάρα.

 

Λοιπόν, εγώ έκοψα 30 εκατοστά από την αρχή των τυμπάνων και τα έφερα όλα πίσω. Τώρα σκάνε σωστά και η κιθάρα ακούγεται ΟΚ. Εσείς τι λέτε; Μονό σε εμένα ακούγεται παράξενο;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απίθανο να έχει κάποια καθυστέρηση. Απο οτι θυμάμαι προσπάθησα να βάλω το drum machine να ξεκινήσει αυτόματα απο το Cubase και κάποια στιγμή τα κατάφερα, αλλα αν υπάρχει κάποιο latency πιθανόν να έχεις δίκιο αλλα δεν ξέρω να το διορθώσω.

Δεν εχω και πολύ εμπειρία, ήταν ουσιαστικά το δευτερο κομμάτι που αποπειραθηκα να γράψω σε PC. (το 1ο ήταν το song 1 :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά αν έχουν και οι υπόλοιποι αντίστοιχο πρόβλημα, μπορώ να ανεβάσω το "κομμένο" κατά 30 εκατοστά track σου. Δεν ξέρω, γιατί δεν ακούω και κανέναν άλλον να έχει το ίδιο πρόβλημα.

 

Ίσως είναι ενδιαφέρον να το δεις και εσύ αφού λες ότι είσαι στα ξεκινήματα: άνοιξε από έναν sequencer (Cubase, Sonar)... το wav που έχεις στείλει, βάλε το tempo στα 98 και κάνει zoom στην κυματομορφή. Θα δει ότι τα σκασίματα στη μπότα και στο ταμπούρο είναι ελαφρώς (~30 εκατ) πιο πέρα από την αρχή του κάθε μέτρου.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου