Προς το περιεχόμενο

Σόλο σε δικό μου backing track


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδέυομαι εδώ και καιρό με τις εγγραφές σε DAW,συγκεκριμένα με την μίξη των tracks,την έντασή τους και την παρουσία τους στο χώρο(αν το λέω καλά!).'Εγραψα αυτό το απλό backingtrack έβαλα και ένα σόλο για να μου επισημάνεται,αν θέλετε, τα λάθη μου στην εγγραφή.Mustang 1 αντί κάρτα ήχου,Acoustica Mixcraft 5 DAW,Guitar Ring 5 VST, DrumCore 3 FREE VST(άφησα ένα τέμπο γιατί βαρέθηκα να βάλω αλλαγές) και φυσικά την κούκλα μου Fender Am Special Strat που μετά απο 7,5 μήνες μαζί της ακόμα καψούρης!!!Μόνιτορς δεν έχω και την μίξη την κάνω συνδέοντας το λάπτοπ με τον ενισχυτή του στερεοφωνικού μου. 'Οσο για το παίξιμο δείξτε κατανόηση,είναι σχεδόν χωρίς πρόβες.

rock1.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο κομμάτι!Θα ήθελα όμως να ρωτήσω με το mustang,μπορώ να κατεβάσω το guitar rig και να το χρησιμοποιήσω σαν να είχα συνδεδεμένη κάρτα ήχου και να πειραματιστώ με presets?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζεις το GUITAR RIG 5 PLAYER που είναι free(http://www.native-instruments.com/#/en/products/producer/guitar-rig-5-player/?page=2471) το κάνεις εγκατάσταση και το βρίσκεις στα VST του DAW σου. Ο mustang έρχεται με το AmpliTube Fender LE που δεν με ενθουσίασε και δεν έχει καμιά σχέση με το Guitar Ring

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου άρεσε το μπακινγκ πολύ σαν ήχος (οκ απλό 12μετρο τί αλλο να πεις)

Το σολο πολύ ωραίο όμως θα μπορούσες να δοκιμάσεις κάτι άλλο σε ήχο απο τον μαστανγκ. Αυτό εντελώς προσωπικά μιας και έχω τον ΙΙ και τον έχω λιώσει αρκετά.

Τί ενισχυτή έχεισ χρησιμοποιήσει σε αυτό? British 60's (Vox) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panafana σε αυτό το κλιπ ο mustang παίζει ρόλο μόνο σαν κάρτα ήχου,ενισχυτής twin reverb, gain 0, πρίμα,μπάσα,μεσαία στο 5 καί χωρίς καμπίνα.Την χροιά των ήχων την έφτιαξα με το guitar ring.Τα έγραψα έτσι για να έχω εναλλακτικες ήχων μετά την ηχογράφηση. Το τελικό αποτέλεσμα μόνο στο στερεοφωνικό μου (καλό με καλά ηχεία δαπέδου) ακούγεται,κατ'εμέ,ικανοποιητικα,στο λάπτοπ,στο αμάξι και στα ηχειάκια του σταθερού pc δεν με ικανοποίησε,το ανέβασα γι΄αυτό ακριβώς τον λόγο,για συμβουλές και γνώμες.Ευχαριστώ πάντως που μπήκες στον κόπο να το ακούσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβάζω μόνο το backing track,χωρίς το σόλο, με μερικές αλλαγές στην μίξη και στην χροιά των ήχων,κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!!!!!

rock2.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο είναι γενικώς...

Αυτό που παρατηρώ όμως είναι ότι ενώ η επιλογή των νοτών είναι καλή (όπως και η τεχνική σου) οι αξίες των νοτών ακούγονται σαν να είναι λίγο τυχαίες σε σχέση με τον ρυθμό που δίνει το backing.

Υπάρχουν δλδ αρκετά σημεία μέσα στο κομμάτι που το σόλο δεν "γκρουβάρει" γιατί δεν "πατάει" με το κομμάτι.  ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο,φυσικά,longshadow δεν το πρόσεξα το σόλο καθόλου ,2ο take αυτοσχεδιασμού  και το άφησα (χωρίς να θέλω να δικαιολογηθώ) επειδή ήθελα τις γνώμες και τις συμβουλές σας, ως επί το πλείστον,για την ηχογράφηση,μίξη κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου