Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ RIGS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Φεντεριάδη, χωρίς το παραμικρό ίχνος ειρωνίας, αποτελείς asset γι'αυτό το forum :wink: Και το λέω δημόσια γιατί δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μ'αυτά που γράφεις.

 

Φίλε Funk μου φαίνεται μπερδεύεις τις έννοιες "αποφυγή της καφρίλας" (με την καλή έννοια πάντα! :wink: ) και "επιμονή στην παράδοση".

 

Φέρνω ένα παράδειγμα, μπας και γίνω κατανοητός.

 

Το ατέλειωτο shredding της δεκαετίας του '80 (και '90), σήμερα θεωρείται "ντεμοντέ". Αυτό σημαίνει ότι, από τεχνικής αλλά και μουσικής πλευράς, δεν υπήρχαν τρομερά ενδιαφέροντα έως καταπληκτικά δείγματα;

 

Μ'αυτή τη λογική, πολλοί κλασσικοί συνθέτες θα έπρεπε να θεωρούνται "ντεμοντέ", "κάφροι", "ανεγκέφαλοι" κλπ.

 

Ηθικόν δίδαγμα: ας προσπαθούμε να ακούμε, και να φτιάχνουμε, καλή μουσική χωρίς να θέτουμε όρια, ταμπέλες ή... ηθικές προεκτάσεις. Ο πειραματισμός και η αναζήτηση του καινούργιου είναι αυτό που δίνει πνοή σε κάθε μορφής Τέχνη.

 

Dienekes out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατι απλα μεγαλώνοντας αντιλαμβάνεσαι οτι ¨ουκ εν τω πολλω το ευ!" :wink:

 

(& γιατι ακόμα πιο απλά οποτε θες περνα απο το στούντιο να σου βάλω διπλα-διπλα εναν high gain ενισχυτη και εναν vintage style ενισχυτη & να παιξεις ΚΑΘΑΡΑ για να καταλάβεις γιατι... :wink: )

 

Ωραία μένω στο τέλος με έναν Peavy XXX 112 και μία Gibson LP.Έχω ωριμάσει;

 

Φίλε Fenderiarh σωστός σε αυτά που γράφεις και εγώ μαζί σου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στάθηκες τόσο στο διαχωρισμό αφού εγώ αναφερόμουν στα παιδιά του noiz(με humor και χωρίς να σημαίνει ότι αποκλείω το γεγονός να υπάρχει εδώ μέσα κάποιος Morello)

και όχι στον Morello ή στον Fripp.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ατέλειωτο shredding της δεκαετίας του '80 (και '90), σήμερα θεωρείται "ντεμοντέ". Αυτό σημαίνει ότι, από τεχνικής αλλά και μουσικής πλευράς, δεν υπήρχαν τρομερά ενδιαφέροντα έως καταπληκτικά δείγματα;

 

τεχνικα ναι (αν & δεν μου λεει τιποτα αυτο) μουσικά ΟΧΙ :wink:

 

& για να μην παρεξηγηθω οταν μιλαω για βιντατζιλα μιλαω για ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ και οχι για μουσικη.

 

με βιντατζ εξοπλισμο παντως πηγε μπροστα η μουσικη με τους BLUR,RADIOHEAD,COLDPLAY,SIGUR ROSS,U2,WILCO,NELS CLINE,TOM WAITS (και χιλιάδες άλλους) :wink:

 

τελος παντων ο καθενας οτι θελει ας παιζει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οποτε θες περνα απο το στούντιο να σου βάλω διπλα-διπλα εναν high gain ενισχυτη και εναν vintage style ενισχυτη & να παιξεις ΚΑΘΑΡΑ για να καταλάβεις γιατι... :wink: )

 

Καλά τώρα αυτό είναι επιχείρημα? :lol:

Με την ίδια λογική έλα να βάλουμε δίπλα-δίπλα έναν Diezel και έναν Fender π.χ. να δούμε ποιος θα βγάλει το καλύτερο distortion... :lol:

 

Ή ακόμα καλύτερα βάλε έναν Diezel ή έναν VHT ή έναν Bogner δίπλα σέ έναν Fender ή οποιονδήποτε άλλο ενισχυτή για vintage καταστάσεις και πες ότι χαρίζεις έναν από τους 2 βρε παιδί μου...... 8)Και μετά κάτσε μέτρα πόσοι θα ασχοληθούν με τον Fender ή όποιον άλλο θες εσύ... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ατέλειωτο shredding της δεκαετίας του '80 (και '90)' date=' σήμερα θεωρείται "ντεμοντέ". Αυτό σημαίνει ότι, από τεχνικής αλλά και μουσικής πλευράς, δεν υπήρχαν τρομερά ενδιαφέροντα έως καταπληκτικά δείγματα; [/quote']

 

τεχνικα ναι (αν & δεν μου λεει τιποτα αυτο) μουσικά ΟΧΙ :wink:

 

& για να μην παρεξηγηθω οταν μιλαω για βιντατζιλα μιλαω για ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ και οχι για μουσικη.

 

με βιντατζ εξοπλισμο παντως πηγε μπροστα η μουσικη με τους BLUR,RADIOHEAD,COLDPLAY,SIGUR ROSS,U2,WILCO,NELS CLINE,TOM WAITS (και χιλιάδες άλλους) :wink:

 

τελος παντων ο καθενας οτι θελει ας παιζει....

 

Σχετικά με το shredding λυπάμαι, γιατί εσύ είσαι που χάνεις μια ευκαιρία να επεκτείνεις το "μουσικό background" της ζωής σου (πως τα λέω ο ...) :D :D :D

 

Σοβαρά τώρα, κι'εμένα ένας από τους αγαπημένους μου ήχους είναι αυτός των παλιών Vox, ναι, θα έπαιρνα έναν AC30CC, αλλά δεν έχει νόημα να τα απορρίπτουμε όλα με τη λογική "η μουσική πήγε μπροστά με τις βιντατζιές" (sic!). Define μουσική! Define βιντατζιές! Define "πήγε μπροστά"! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& για να μην παρεξηγηθω οταν μιλαω για βιντατζιλα μιλαω για ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ και οχι για μουσικη.

 

με βιντατζ εξοπλισμο παντως πηγε μπροστα η μουσικη με τους BLUR,RADIOHEAD,COLDPLAY,SIGUR ROSS,U2,WILCO,NELS CLINE,TOM WAITS (και χιλιάδες άλλους) :wink:

 

τελος παντων ο καθενας οτι θελει ας παιζει....

 

Τωρα το αν τα t.c electronics 2290, yamaha spx9000, korg sdd3000 του the edge ειναι vintage τοτε εγω εχω λαθος αντιληψη για το vintage. Ακομα και ο D.Gilmour κλασσικος χρηστης vintage η λιγοτερο vintage πεταλιων αναμεσα στα (πολλα) πεταλια, κυριως (3-4 diaforetikoys)compressors, big muffs, tube drivers k.l.p k.lp εχει ολοκληρα ψυγεια kelvinator απο racks(κλασσικα το tc2290,Lexicon PCM-70,digitech ips, dynacorf leslie simulators...) . Η μουσικη πηγαινει μπροστα ΚΑΙ με vintage εξοπλισμο.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην τελευταια φορα που κοιταξα ο Edge επαιζε με VOX AC30 & ο Gilmour με HIWATT :lol: :wink: (γιατι για ενισχυτες μιλούσαμε νομιζω....)

 

anyway to each his own...

 

(εγω θα παραμεινω λατρεις των vintage αλλα & vintage style ενισχυτων μου..(Rivera Quianna & MESA BOOGIE MARK 3... :wink: )

 

Aντε & για να μη μαλώνουμε θα σου παρω & εναν VHT που πραγματικα εκτιμω ιδιαίτερα..! :lol:

(θα μου παρεις ομως & εσυ εναν 100αρι BAD CAT :?: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσικη πηγαινει μπροστα ΚΑΙ με vintage εξοπλισμο.

 

Νομίζω η πλέον σωστή τοποθέτηση :D

+10 :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου