Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση Ηχείων ενεργά σε παθητικά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής:

 

Θέλω να στήσω ένα σύστημα με 4 ηχεία. 2 ενεργά electrovoice zlx12p με 2 παθητικά sx300. Υπάρχει κονσόλιτσα χωρίς ενίσχυση φυσικά, και υπάρχει και ενισχυτής της ev επίσης αν χρειαστεί.. Α, το σύστημα προορίζεται για πάρτυ. Δηλαδή θα συνδεθεί υπολογιστής στο ένα κανάλι της κονσόλας και από εκεί θα δίνει παραέξω.

 

Ποια είναι η καλύτερη δυνατή σύνδεση?

Να τροφοδοτώ το κάθε ενεργό με το σήμα μου και να το μεταφέρω από ενεργό σε παθητικό με speakon to xlr σύνδεση, χρησιμοποιώντας έτσι τον ενισχυτή των ενεργών ηχείων?

Ή είναι προτιμότερο με τροφοδοτώ με το ίδιο σήμα 2 εξόδους από την κονσόλα ώστε η μία να πηγαίνει στον ενισχυτή και μετά στο παθητικό ηχείο και η άλλη έξοδος απευθείας στα ενεργά ηχεία χωρίς την μεσολάβηση του ενισχυτή?

 

Στην πρώτη περίπτωση έχουμε κοινή ενίσχυση, στην άλλη όχι. Μου φαίνεται πιο βολικό το πρώτο αλλά δεν έχω ιδέα αν δουλεύει σωστά. Επίσης το xlr to speakon τι σας λέει; Αξιόπιστό?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορρίπτεται η επιλογή του speakon to xlr από ενεργό σε παθητικό λοιπόν.. Πάμε για ενισχυτή. Το θέμα κλείνει..

 

:P :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το σεναριο του να παρεις ενισχυμενη εξοδο απο το αυτοενισχυομενο ηχειο για να οδηγησεις καποιο αλλο παθητικο δεν υπαρχει.

Στο αρσενικο xlr που βλεπεις στο ενεργο ηχειο περναει thru το line level σημα που του δινεις,δηλαδη οπως μπαινει βγαινει.

 

Θα οδηγησεις απο 2 (ή απο μια) εξοδο της κονσολας τα 2 ενεργα σου,και απο αλλες 2 (ή μια) τον ενισχυτη που θα οδηγησει τα 2 παθητικα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το σεναριο του να παρεις ενισχυμενη εξοδο απο το αυτοενισχυομενο ηχειο για να οδηγησεις καποιο αλλο παθητικο δεν υπαρχει.

Στο αρσενικο xlr που βλεπεις στο ενεργο ηχειο περναει thru το line level σημα που του δινεις,δηλαδη οπως μπαινει βγαινει.

 

Θα οδηγησεις απο 2 (ή απο μια) εξοδο της κονσολας τα 2 ενεργα σου,και απο αλλες 2 (ή μια) τον ενισχυτη που θα οδηγησει τα 2 παθητικα σου.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου!! Ναι, το ίδιο διαπίστωσα και εγώ τελικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου