Προς το περιεχόμενο

virus ti snow και τα υπολοιπα virus ti


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας,

 

θα ηθελα να μου πειτε δτις διαφορες αναμεσα σε virus ti snow και τα υπολοιπα virus ti...

 

ειναι μονο τα multitimbral και η πολυφονια???αυτο που με ενδιαφερει ποιο πολυ και δεν το γνωριζω ειναι οτι αν τα μεγαλα μοντελα τις access εχουν περισοτερους ηχους απο το snow διοτη γραφει το εξης το site της access:

 

virus ti snow 512 ram & 512 rom

 

τα υπολοιπα virus ti 512 ram & 2048 rom

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

virus TI desktop,keyboard,polar:                               virus TI snow:

 

2048 ήχους                                                          1024 ήχους

 

16 multitimbral                                                     4 multitimbral

 

απεριόριστα knobs                                                σχεδόν ανύπαρκτα

 

80 φωνές                                                           50 φωνές

 

1800 oscillators σε real time                                   1-3 oscillators σε real time maximum.

 

Αποτέλεσμα:τέλειο.                                  Αποτέλεσμα:σχεδόν άχρηστο σε σχέση με το ΤΙ και αρκετά ακριβό.

 

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

virus TI desktop,keyboard,polar:                               virus TI snow:

 

2048 ήχους                                                          1024 ήχους

 

16 multitimbral                                                     4 multitimbral

 

απεριόριστα knobs                                                σχεδόν ανύπαρκτα

 

80 φωνές                                                           50 φωνές

 

1800 oscillators σε real time                                   1-3 oscillators σε real time maximum.

 

Αποτέλεσμα:τέλειο.                                  Αποτέλεσμα:σχεδόν άχρηστο σε σχέση με το ΤΙ και αρκετά ακριβό.

 

 

+1000

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για 1200€ λιγότερα και με το σκεπτικό του που θα χρησιμοποιηθεί το snow, δε θα το χαρακτήριζα και "άχρηστο". Εντάξει τσιμπημένο είναι (σαν τα υπόλοιπα της access) αλλά όχι και άχρηστο!

 

Πάντως τα 1000€ για ήχο έστω ολίγον virus, αν τα είχα θα τα έδινα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι παραπλανητικό για πολλούς μη γνωρίζοντες
.

 

Δεν ξέρω φίλε OurDarkness αν είναι παραπλανητικό ή όχι αλλά αυτό αναφέρει στο επίσημο site η virus.Aν νομίζεις ότι είναι απάτη κάνε μήνυση στη virus.Εγώ προσωπικά δεν έχω δουλέψει 1800 oscillators σε real time αν εσύ έχεις το έχεις κάνει σε ΤΙ θα ήταν χαρά μου να μας πεις μέχρι πόσα oscillators αντέχει σε real time.Αυτό θα ήταν και μια καλή τεκμηρίωση για το παραπάνω που αναφέρεις, πράγμα που δεν μας την έχεις εξηγήσει ακόμη.Πάντα φιλικά :).

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για 1200€ λιγότερα και με το σκεπτικό του που θα χρησιμοποιηθεί το snow, δε θα το χαρακτήριζα και "άχρηστο". Εντάξει τσιμπημένο είναι (σαν τα υπόλοιπα της access) αλλά όχι και άχρηστο!

 

Πάντως τα 1000€ για ήχο έστω ολίγον virus, αν τα είχα θα τα έδινα.

 

 

Άχρηστο το αναφέρω σε σχέση με το ΤΙ και όχι γενικά σαν synth.Όπως αν σκεφτείς ότι με 600 παραπάνω παίρνεις το desktop ;) που έχει πολύ περισσότερα πράγματα να σου προσφέρει :).

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω φίλε OurDarkness αν είναι παραπλανητικό ή όχι αλλά αυτό αναφέρει στο επίσημο site η virus.

 

Καλά, οι εταιρείες έχουν αναφέρει κατά καιρούς διάφορα τραγελαφικά και παραπλανητικά.  ;D

 

Aν νομίζεις ότι είναι απάτη κάνε μήνυση στη virus.

 

Δεν χρειάζεται.  :)

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω δουλέψει 1800 oscillators σε real time αν εσύ έχεις το έχεις κάνει σε ΤΙ θα ήταν χαρά μου να μας πεις μέχρι πόσα oscillators αντέχει σε real time.

 

Αυτό δεν το ξέρει καν ούτε η ίδια η Access - πόσο μάλλον εγώ.

 

Αυτό θα ήταν και μια καλή τεκμηρίωση για το παραπάνω που αναφέρεις, πράγμα που δεν μας την έχεις εξηγήσει ακόμη.

 

Η εξήγηση είναι πολύ απλή. To Virus δεν έχει 1800 ταλαντωτές στο signal path του. Το παρακάτω είναι από το εγχειρίδιο του Virus TI:

 

The Virus has a total of five internal sound-generation sources:

Three main oscillators, a sub-oscillator and a noise generator.

 

Αν δεχτώ ότι ο sub-oscillator είναι ξεχωριστός ταλαντωτής (που κανονικά δεν είναι γιατί η συχνότητά του δεν μπορεί παρά να είναι μία οκτάβα κάτω από κάποιον κανονικό ταλαντωτή και συνεπώς δεν μπορεί να κουρδιστεί ανεξάρτητα αλλά ούτε και να αλλάξει κυματομορφή καθότι στο Virus TI o sub-oscillator είναι παλμική κυματομορφή) τότε είμαστε στους 4.

 

Η Access τώρα λέει ότι:

 

100 νότες πολυφωνία x 4 ταλαντωτές = 400 ταλαντωτές  :o :o (το πως βγήκε το 1800 δεν ξέρω)

 

Στην πραγματικότητα δεν είναι 100 (όπως η ίδια παραδέχτηκε) αλλά μπορεί να είναι 90, 80, 70, ανάλογα το patch load. Στην πραγματικότητα το Virus ΔΕΝ έχει 1800 ταλαντωτές. Έχει όσους λέει το manual: 3 + 1 sub-oscillator + 1 noise generator.

 

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HyperSaw oscillators with up to 9 sawtooths - each with parallel sub oscillator per voice (thats over 1800 stereo oscillators @100 voices!)

 

Jesus ρε παίδες.. hypersaw είναι ουσιαστικά (μέχρι) 9 sawtooth κυματομορφές με διάφορα ποσά detuning και μιξαρισμένες μεταξύ τους. ΔΕΝ είναι 9 ξεχωριστοί ταλαντωτές, είναι ΕΝΑΣ ταλαντωτής.

 

Το ίδιο πράγμα φυσικά ισχύει και για το Roland JP-8000 (και το 8080) το οποίο έχει την SuperSaw κυματομορφή η οποία είναι 7 detuned saws. Δεν είναι 7 ταλαντωτές - αν ήταν 7 ταλαντωτές (ή 9 ή 19) θα έπρεπε ο καθένας από αυτούς να κουρδιστεί διαφορετικά, να επιλεγεί διαφορετική κυματομορφή, να έχει διαφορετικό modulation routing - κοντολογίς να είναι ξεχωριστή οντότητα.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου