Προς το περιεχόμενο

Αστειες ιστοριες κ παρατραγουδα εν ωρα προβας.


brees21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τραγουδιαρα σε ωρα προβας....

 

"Ωραια να μετρησω 4 για να μπω αλλα η αρχη του μετρου ποια ειναι?" :o :o :P :'(

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω:αυτο το κομματι δεν μπορω να το μετρησω αλλα πρεπει να ειναι 12/8

αυτος:εγω παντως το βγαζω ΔΕΚΑΕΞΙ ΔΕΚΑΤΑΠΕΜΠΤΑ

 

........

 

αλλος στον ντραμερ:νομιζω ετσι οπως μπαινεις πρεπει σταδιακα να αρχισεις να βαζεις πιο πολλα ογδοα

 

........

 

 

παρα αλλος : ειμαι βεβαιος οτι ντραγκαρεις τη ρυθμικη.Αφου σε ακουγα ρε μλκ ,ο ντραμερ ηταν καρφι κι εσυ ειχες φυγει ΗΜΙΤΟΝΙΟ.

 

 

...........

 

και ο θεος μου :

 

εγω:τη φωνη πρεπει να την ξαναγραψουμε,εχει πολλα φαλτσα που ακουγονται

ο θεος μου: οπως εγω δεν επεμβαινω στο ρολο σου του κιθαριστα,θελω κι εσυ να μην επεμβαινεις στον δικο μου.

εγω:μα ειναι λαθος ρε παιδι μου

ο θεος μου : δεν ειναι λαθος,ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεανίας: Και τι μουσική παίζετε;

Φίλος: Κλασσικό blues. 12μετρα, 24μετρα συνήθως τα πιο slow.

Νεανίας: Α εμεις είμαστε το ίδιο αλλά πιο speed , περισσότερο 6μετρα !!!!

 

Ο εις: Δηλαδή πως το θες φιουτσι / ταμπούρο ;

Ο άλλος: Σα να τραγουδάς "το κατσίκι το κοκόρι το κατσίκι το κοκόρι"

 

Εν ώρα live, o μπασίστας δείχνει στην κονσόλα απο κάτω ότι το μπάσο δεν ακούγεται καθόλου. Ο κονσολιέρης (κατα το γονδολιέρης) μην καταλαβαίνοντας Χριστό του δείχνει thumbs up νομίζοντας οτι ο μπασίστας μάλλον κάνει κάτι εξαιρετικό. Απελπισμένος ο μπασίστας πιάνει κιθαροακόρντο και παριστάνει τον Pete Townshend με χέρι προπέλα χτυπώντας απελπισμένα τις χορδές. Ο γονδολιέρης σηκώνεται επάνω απλώνοντας τα χέρια φωνάζοντας "Είσαι Μεγάλος"

 

Η ασσυνενοησία των δύο κιθαριστών σε 24μετρο jam στο οποίο ο εις εξ αυτών, κάποια στιγμή, ούρλιαζε αλλαγή τονικότητας σε Σι, πράγμα που άκουγε όλη η μπάντα που μεν άλλαζε αλλά επέστραφε πάραυτα στην προηγούμενη καθότι ο σολάρων στην καρακοσμάρα του είχε την πεποίθηση ότι του φώναζαν ΕΣΥ. Οταν αγανακτισμένος ο άλλος έβγαλε την κιθάρα ο δεύτερος, έχοντας επιστρέψει στον πλανήτη μας γυρνάει και λέει με επίπληξη "έπρεπε να το γυρίσουμε σε σι για κρεσέντο". Ετσι βγήκε το εξώφυλλο των ACDC "If you want blood................"

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εις: Δηλαδή πως το θες φιουτσι / ταμπούρο ;

Ο άλλος: Σα να τραγουδάς "το κατσίκι το κοκόρι το κατσίκι το κοκόρι"

 

Εν ώρα live, o μπασίστας δείχνει στην κονσόλα απο κάτω ότι το μπάσο δεν ακούγεται καθόλου. Ο κονσολιέρης (κατα το γονδολιέρης) μην καταλαβαίνοντας Χριστό του δείχνει thumbs up νομίζοντας οτι ο μπασίστας μάλλον κάνει κάτι εξαιρετικό. Απελπισμένος ο μπασίστας πιάνει κιθαροακόρντο και παριστάνει τον Pete Townshend με χέρι προπέλα χτυπώντας απελπισμένα τις χορδές. Ο γονδολιέρης σηκώνεται επάνω απλώνοντας τα χέρια φωνάζοντας "Είσαι Μεγάλος"

 

Η ασσυνενοησία των δύο κιθαριστών σε 24μετρο jam στο οποίο ο εις εξ αυτών, κάποια στιγμή, ούρλιαζε αλλαγή τονικότητας σε Σι, πράγμα που άκουγε όλη η μπάντα που μεν άλλαζε αλλά επέστραφε πάραυτα στην προηγούμενη καθότι ο σολάρων στην καρακοσμάρα του είχε την πεποίθηση ότι του φώναζαν ΕΣΥ. Οταν αγανακτισμένος ο άλλος έβγαλε την κιθάρα ο δεύτερος, έχοντας επιστρέψει στον πλανήτη μας γυρνάει και λέει με επίπληξη "έπρεπε να το γυρίσουμε σε σι για κρεσέντο". Ετσι βγήκε το εξώφυλλο των ACDC "If you want blood................"

 

:'( από τα  ;D ;D ;D...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά το θυμήθηκα και είπα να το μοιραστώ μαζί σας...

Την περίοδο που έμενα Αθήνα, μπαίνω μια μέρα σε ένα αστικό και μετά από λίγο σκάει μύτη ένας τύπος ο οποίος έκανε "μπαμ" από το χιλιόμετρο ότι δεν ήταν στα καλά του...

 

Σε όλη τη διαδρομή, έκανε βόλτες πάνω-κάτω στο διάδρομο και σιγοτραγουδούσε κάτι, από το οποίο "κάτι" τα μόνα που έφταναν στα αυτιά μου ήταν τα σίγμα (κι αυτά μόνο όταν πλησίαζε προς τη γαλαρία όπου και καθόμουνα) μιας και τα πρόφερε αρκετά ...σφυριχτά (a la ΜπέΣΣΣΣΥ Αργυράκη)

 

Το αποτέλεσμα ήταν να ακούω κάτι σαν "(*@    &@&^%@&^@ΣΣΣΣ  *&#      *&^#@@(*$@ΣΣΣΣ      (#*$&#$*(&      (*&#      $&$#@ΣΣΣΣ      ΣΣΣΣ(#$%*&(#%      (*#$&^Σ@(&*#$(Σ    &^@%@)ΣΣΣΣΣ"

 

Αφού μου σπάσανε λοιπόν τα νεύρα από το πολύ Σ, και η περιέργειά μου είχε φτάσει στο απροχώρητο...τον πλησίασα διακριτικά για να καταλάβω επιτέλους τι τραγουδούσε...

 

O άνθρωπος τραγουδούσε το γνωστό ρεφρέν του Νταλάρα... ::)

 

;D ;D ;D ;D

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρόβα από μπουζουκερί, γνωστή(για τα προσόντα και όχι την φωνή) τραγουδιάρα λέει στον ηχολήπτη "ένα δύο ένα δύο ένα δύο..................ρε συ δεν ακούω καλά το σίγμα!!!!!!"  ;D ;D ;D :P ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα περιστατικό που μου χει μείνει χαραγμένο......

Τελη Μάη του 1985, προ εκλογών, και το ΠΑΣΟΚ για να δείξει ότι είναι κοντά στη νεολαία μας φωνάζει να παίξουμε στη πλατεία Αγ. Παρασκευής με το μυθικό ποσό των 5000 δρχ έκαστος. Δεν θα πω τις απίστευτες ομορφιές που συνέβησαν παρά μία.

Καθώς παίζουμε και γίνεται ψιλοκέφι, εμφανίζεται η γνωστή παρεπιδημούσα την Αγ. Παρασκευή καραφλή φιγούρα (ο Βαβούρας) ανάμεσα στη σκηνή μας και στην κονσόλα (που ήταν μπροστά από τον κόσμο).

Σταματάει, μας κοιτάει, κοιτάει, κοιτάει, γυρνάει, πάει πίσω στη κονσόλα και ρωτάει τον φίλο μας που καθόταν εκεί.

Τζώνυ - Τι παίζουν φιλαράκι τα παιδιά ;;

Ιερων - Εεεε να τέτοιο στύλ, Blues, rock ξέρεις τώρα

Τζώνυ - Οχι ρε φιλαράκο..............

Και λέγοντας αυτό, απλώνει τις χερούκλες του στην κονσόλα και πάει τα ποτενσιόμετρα στο 11.

Μας πήραν καβάλα τα πρίμα, παραμάσχαλα τα μπάσα, τα μεγάφωνα αγκαλιά και το σκατό στη κάλτσα.

Ο Τζώνυ ευτυχισμένος από τον δημιουργικό του οιστρο γυρνάει στο κοινό και φωνάζει "Τώρα παίζουν ΡΟΚ" το οποίο του το ανταποδίδει αλλαλάζοντας και άντε ο χαμός.

Περάσαμε και εμείς και άλλοι υπέροχα.

Ελπίζω ποτέ να μην βρεθεί στο δρόμο μου ηχογράφηση εκείνης της βραδιάς......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Live γύρω τα τέλη δεκαετίας '80. Παίζω στο hi-hat, κάνω ένα fill και πάω να γυρίσω στο ride για το ρεφρέν, όπου διαπιστώνω έντρομος ότι χτυπάω αέρα. Ο μπασίστας που στεκόταν δίπλα μου και τον είχε ξεκουφάνει η καμπάνα του ride, αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και το μετακίνησε 3 μέτρα μακριά! Και φυσικά, ήταν σκασμένος στα γέλια, αυτός, οι υπόλοιποι του γκρουπ, και όσοι ήταν από κάτω. Πήρα το αίμα μου πίσω βγάζοντάς του το βύσμα την ώρα που έπαιζε μια άταστη ατμοσφαιρική εισαγωγή αλά Pastorius...

 

Ο εις: Δηλαδή πως το θες φιουτσι / ταμπούρο ;

Ο άλλος: Σα να τραγουδάς "το κατσίκι το κοκόρι το κατσίκι το κοκόρι"

 

Άπαικτο, και μου θύμισε την ανεκδιήγητη προφορική αναπαγωγή τριήχων στα τομ με σκάσιμο στο πιατίνι: "πρόβατα-πρόβατα-πρόβατα-πρόβατα... τα-ξι-τζήςςςς".

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μιά πρόβα Σαββάτο μεσημέρι φέτος το καλοκαίρι και ενώ ο άλλος κιθαρίστας προσπαθεί να κουρδίσει γίνεται κάτι που σπανιώς ως ποτέ δεν κάνουμε ως μπάντα.. δηλαδή την κλασσική βαβούρα...  ;D ;D ;D ;D... εκείνη την φορά όμως έπεσε πολύ γέλιο.

 

Ενώ κούρδιζε ο άλλος, αρχίζω εγώ να προσπαθώ να θυμηθώ την εισαγωγή σε ένα κομμάτι των scorpions, o ντράμερ να ταλαιπωρεί το ταμπούρο, ο μπασίστας να φωνάζει από το μικρόφωνο σε στυλ λαικής "έλα πάρε πάρε" ο τραγουδιστής το ίδιο "πάρε ψάριαααα λέμε έχω".... και ξαφνικά ο άλλος κιθαρίστας πετάγεται και φωνάζει &*^^$%^%*΅^Ρ*(^Ρ(*    τι ψάρια ρε    )(*&%^&$&^%%*&#Ρ^&%^$: σκάστε %$%$^#^#&&..... το θέμα είναι ότι ο καθένας εκείνη την ώρα δεν κατάλαβε γιατί εξεράγη ο άλλος κιθαρίστας μιάς και κατα περίεργο τρόπο ο καθένας έκανε την "πλάκα" του αγνοώντας προφανώς τι κάνουν οι άλλοι

 

Το θέμα το έγραψε κάμερα και μετά έπεσε το τρελό γέλιο..... όταν καταλάβαμε τι είχε γίνει....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μιά πρόβα Σαββάτο μεσημέρι φέτος το καλοκαίρι και ενώ ο άλλος κιθαρίστας προσπαθεί να κουρδίσει γίνεται κάτι που σπανιώς ως ποτέ δεν κάνουμε ως μπάντα.. δηλαδή την κλασσική βαβούρα...  ;D ;D ;D ;D... εκείνη την φορά όμως έπεσε πολύ γέλιο.

 

Ενώ κούρδιζε ο άλλος, αρχίζω εγώ να προσπαθώ να θυμηθώ την εισαγωγή σε ένα κομμάτι των scorpions, o ντράμερ να ταλαιπωρεί το ταμπούρο, ο μπασίστας να φωνάζει από το μικρόφωνο σε στυλ λαικής "έλα πάρε πάρε" ο τραγουδιστής το ίδιο "πάρε ψάριαααα λέμε έχω".... και ξαφνικά ο άλλος κιθαρίστας πετάγεται και φωνάζει &*^^$%^%*΅^Ρ*(^Ρ(*     τι ψάρια ρε     )(*&%^&$&^%%*Ρ^&%^$: σκάστε %$%$^#^#&&..... το θέμα είναι ότι ο καθένας εκείνη την ώρα δεν κατάλαβε γιατί εξεράγη ο άλλος κιθαρίστας μιάς και κατα περίεργο τρόπο ο καθένας έκανε την "πλάκα" του αγνοώντας προφανώς τι κάνουν οι άλλοι

 

Το θέμα το έγραψε κάμερα και μετά έπεσε το τρελό γέλιο..... όταν καταλάβαμε τι είχε γίνει....

 

Αυτα παθαινεις αμα δεν εχεις TL για να κουρδισεις ανενοχλητος :) :) :)

 

Καλημερα σας

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου