Προς το περιεχόμενο

Αναμνήσεις από το ελληνικό ροκ


studio54GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και βεβαια οι πιο νοτιοι (τστσ Playloud ντροπη) θα θυμουνται  την Dracon στον Πειραια και την Βικτωρια στην Νικαια (καθαροαιμη καρεκλαδικη disco ,που κατα λαικη απαιτηση αλλαξε σε fulltime ροκαδικο)

 

Τι λες αγορακι μου....

Στην Βικτωρια ημουν μελος Νο3 οταν εκανε το βιβλιο (αν θυμασαι), ακομα μαλλον εχω καπου την ασπρη κονκαρδα με το σημα που ειχανε (-με) τα μελη.

Στανταρ βιντεο Deep Purple- California Jam και μετα Skynyrd- Free Bird (live).

Πλακα πλακα η Βικτωρια ηταν η πρωτη (μαζι με την 7up-μετεπειτα Flash στο Π. Φαληρο) που μας ανοιξαν τα γκαβαδια και ειδαμε τους αγαπημενους μας καλλιτεχνες σε βιντεο.

 

Μολις γυρισα απο τη δουλεια και παω για υπνο, οι υπολοιπες αναμνησεις αυριο το πρωι.

Κωλοπαιδα με συγκινησατε

 

PS. Αμα το διαβασει αυτο ο Yameth μπορει να με διαφωτισει απο ΠΟΥ τον ξερω? Κατι μου λεει το (κανονικο) ονομα του....

Ρηγοπουλος (Π. Φαληρο) λεει τιποτε? Τοτε βεβαια ημασταν μια παρεα ολοι με τον Κωστα τον Καλημερη (τωρα Heaven), τον Τονυ τον Κονταξακη (τωρα κουμπαρο της Βανδη και κιθαριστα του Ρουβα) και τα αδερφια Ηλια και Αλεκο Παρασκευοπουλοι (drums και bass, μελη στην τοτε ΑΒ= Anna Vissi band και βεβαια Douglas)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...............Πλακα πλακα η Βικτωρια ηταν η πρωτη (μαζι με την 7up-μετεπειτα Flash στο Π. Φαληρο) που μας ανοιξαν τα γκαβαδια και ειδαμε τους αγαπημενους μας καλλιτεχνες σε βιντεο.

ιπες αναμνησεις αυριο το πρωι.

Κωλοπαιδα με συγκινησατε

 

Και φυσικά και η Best στο Περιστέρι.....

 

(Που να είμουν και Αθηναίος δηλαδή).....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Audiokostas μηπως ησουν και στο παρτυ του Βαβουρα? Αν ναι για περνα μια μερα απ' το σπιτι μου μηπως σε βρουμε στην φωτογραφια ;-D !!! Ωραιες εποχες...

 

Ποιό απ' όλα; Την προηγούμενη βδομάδα ήμασταν στο σπιτιστούντιο του Τζώνυ (ΘΕΛΩ τη μπασοκεφαλοκαμπίνα του) και τα λέγαμε (τι λέγαμε δηλαδή, ο Τζώνυ τα λεγε...... και πολυβόλο)

 

Παντως για συναυλιες μεγαλων ξενων ονοματων 1982-1983 την ιδια λεξη συναντω: Σπορτινγκ!!! Να εβλεπα τους Bauhaus το 1983...

 

Πολλές οι μπαντάρες στο Σπόρτινγκ αλλά το δέος που ένιωσα όταν σε απόσταση μέτρου (οκ, μπορεί και λίγο παραπάνω) έπαιζε ο Τρισμέγιστος για μένα τότε Clapton............

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοκ και δέος, στο Ναό της Ν.Φιλαδέλφειας ο Rory Galagher.....

Στη Θεσσαλονίκη Alvin Lee

 

E ρε ροκοεποχές....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολλές οι μπαντάρες στο Σπόρτινγκ αλλά το δέος που ένιωσα όταν σε απόσταση μέτρου (οκ, μπορεί και λίγο παραπάνω) έπαιζε ο Τρισμέγιστος για μένα τότε Clapton............

 

 

 

Καλημερα σας,

@studio 54, η "Best" που ξερω εγω που εβαζε video ηταν ενα "κωλαδικο" στην Ηλιουπολη (η Αργυρουπολη). Υπογειο, κανονικα καφενειο πρεπει να ηταν, απλα δεν ξερω πως, ο τυπος (ο οποιος δεν ειχε ιδεα απο μουσικη) βρηκε βιντεοκασσετες και τις εβαζε. Μετα τις 12 πολλες φορες επεφτε και τσοντα

@audiokostas, Clapton, με Albert Lee δευτερη (που λεει ο λογος) κιθαρα και Donald "Duck" Dunn στο μπασσο παρακαλω, εκει ημουν (που λεγανε θα την ακυρωσουν λιγες ωρες πριν λογω μουφας εισητηριων)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας,

@audiokostas, Clapton, με Albert Lee δευτερη (που λεει ο λογος) κιθαρα και Donald "Duck" Dunn στο μπασσο παρακαλω, εκει ημουν (που λεγανε θα την ακυρωσουν λιγες ωρες πριν λογω μουφας εισητηριων)

 

Τι να σου πω βρε αδερφέ. Εκείνο το briefcase full of blues το είχα λιώσει. Ειδικά την πλευρά με το Soul Man και Box Car κόντευε να παιζει και χωρίς την βελόνα επάνω.......Ο Dunn είναι για μένα ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ. Ηθελα να πατήσω pause στον χρόνο. Η μπάντα ΠΕΤΑΓΕ. Και το μόνο που φωνάζαν οι κάφροι της γαλαρίας ήταν Cocaine, cocaine.......

Σαν και αυτούς που πετάξαν τενεκεδάκια (!!!) στον Mayal (με  Mick Taylor στη κιθάρα) στον Λυκαβητό......

ΠΡΕΠΕΙ να τα π(ι)ούμε.......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ένα αστείο απο τα τότε :

κάπου εκεί στα τέλη των 70'ς κυκλοφόρησε το 15θήμερο μουσικό περιοδικό «Μουσικό Εξπρές», με εκδότη-δ/ντή τον Τάσο Ψαλτάκη.Τους πήγα λοιπόν μερικά κείμενα μου,τους άρεσαν και έτσι με "προσέλαβαν".

Φράγκο βέβαια δεν πήρα ποτέ μου (πράγμα που γνώριζα εκ των προτέρων βέβαια) αλλά αυτό δεν με ενδιέφερε καθόλου διότι οι λόγοι που ήθελα να είμαι "συντάκτης" του ήταν :

_Δωρεάν είσοδος σε όλες τις συναυλίες

_Τζάμπα δισκοι από τις δισκογραφικές για δισκοκριτική (και πήρα πάρα πολλούς)

_Γνωριμία με όσους Έλληνες δημιουργούς ήθελα να γνώρισω,γιά συνέντευξη

_Παρουσία στις πρες κονφερανς (εκεί είναι και το αστείο)

Στις πρες κονφερανς λοιπόν των ξένων συγκροτημάτων που ερχόντουσαν για συναυλίες στην Ελλάδα,όταν με ρωτούσαν από πιό περιοδικό είμαι,έλεγα φυσικά από το "Musical express".(την  πρώτη φορά τελείως αθώα,τις υπόλοιπες όχι και τόσο αθώα)

Αμέσως λοιπόν τα ξένα συγκροτήματα ή σολο καλλιτέχνες,μόλις άκουγαν "Musical express" (νόμιζαν οτι είμαι ανταποκριτής στην Ελλάδα της Αγγλικής μουσικής εφημερίδας),τους παρατούσαν όλους και μου άρχιζαν το γλύψιμο του στυλ :

Θέλουμε να μας βοηθήσεις να αγοράσουμε ένα μπουζούκι,ξέρεις κάνα καλό εστιατόριο να πάμε να φάμε και παρόμοια τέτοια χαζά  :)

Ετσι λοιπόν έπαιρνα αποκλειστικές συνεντευξεις,εβγαινα μπαρόκτσαρκες μαζί τους κλπ κλπ  :)

Με αυτόν (τον όχι και τόσο σωστό δεοντολογικά τρόπο),τους είχα να τρέχουν αυτοί από πισω μου αντί να συμβαίνει το αντίθετο...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Audiokostas κι εγω το θελω να βρεθουμε, με την πρωτη που θα ανεβω ΑΘηνα θα ειδοποιησω. Μηπως και κανουμε καμμια Μπυροποσια: "ΠΟΥΡΟΚΕΡΣ The Real Deal" και να βρεθουμε απαντες οι.... τοτε. Εκει να δεις, θα πρεπει να γινει 3ημερο

 

@blues power εισαι ανηθικος :)

Εγω ο μονος που εχω βγει μαζι επειδη μου τον "φορτωσε" η (τοτε) εταιρεια μας ΕΜΙ ηταν οι Udo. Καλος ηταν αλλα δεν καταλαβαινα λεξη απ αυτα που ελεγε. Επινε σαν φιδι ομως :)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας,

@studio 54, η "Best" που ξερω εγω που εβαζε video ηταν ενα "κωλαδικο" στην Ηλιουπολη (η Αργυρουπολη). Υπογειο, κανονικα καφενειο πρεπει να ηταν, απλα δεν ξερω πως, ο τυπος (ο οποιος δεν ειχε ιδεα απο μουσικη) βρηκε βιντεοκασσετες και τις εβαζε. Μετα τις 12 πολλες φορες επεφτε και τσοντα

@audiokostas, Clapton, με Albert Lee δευτερη (που λεει ο λογος) κιθαρα και Donald "Duck" Dunn στο μπασσο παρακαλω, εκει ημουν (που λεγανε θα την ακυρωσουν λιγες ωρες πριν λογω μουφας εισητηριων)

 

Αυτή είναι, πήγα καναδυό - τρεις φορές αλλά νόμιζα πως ήταν στο Περιστέρι.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες αγορακι μου....

Στην Βικτωρια ημουν μελος Νο3 οταν εκανε το βιβλιο (αν θυμασαι), ακομα μαλλον εχω καπου την ασπρη κονκαρδα με το σημα που ειχανε (-με) τα μελη.

Στανταρ βιντεο Deep Purple- California Jam και μετα Skynyrd- Free Bird (live).

Πλακα πλακα η Βικτωρια ηταν η πρωτη (μαζι με την 7up-μετεπειτα Flash στο Π. Φαληρο) που μας ανοιξαν τα γκαβαδια και ειδαμε τους αγαπημενους μας καλλιτεχνες σε βιντεο.

 

 

Eεε!  καλα , τοτε γνωριζομαστε  1000% 

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου