Προς το περιεχόμενο

Αναμνήσεις από το ελληνικό ροκ


studio54GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την Crazy Horse (αλλά και τα καυτερά σουβλάκια απέναντι) τα πρόλαβα κι εγώ....

Τρείς φορές την βραδιά αν δεν έπαιζε Manfred Manns Earth Band (Father of Night - Father of Day) δεν υπήρχε περίπτωση....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αλλά και τα καυτερά σουβλάκια απέναντι

 

με το πολύπλοκο παρατσούκλι .. ο καφτερός

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα πρώτα "καθαρόαιμα" ροκ "μαγαζιά",ίσως και το πρώτο,στα early 70's (αν θυμάμαι καλά έπιασε και λίγο από 60'ς)  ήταν το Trip στη οδό Λυσίου στην Πλάκα.Σπάνια φιλοξενούσε live αλλά μόνο και μόνο το live των Socrates σε εκείνο το απίστευτο non stop τριήμερο πάρτυ-"μόνο για μέλη" αλλά και η αναπάντεχη εμφάνιση των Jagger-Bianca το κατατάσσει στα ροκ στέκια-θρύλους.Κυριολεκτικά ο ναός του Ροκ.Αρχές 80'ς έγινε Mad και έκτοτε συνεχίζει ακάθεκτο.

Λίγο αργότερα (μέσα στα 70'ς),"Χρυσό κλειδί",Skylab,Jazz club του Μπαράκου κλπ κλπ

Ροκ καφενεία της εποχής ο Πλάτανος,η Δεξαμενή και άλλα...

Τέλη 79 αρχές 80΄ς η Σοφίτα.

Παράλληλα άρχισαν να λειτουργούν και εκτός Πλάκας "πολιτιστικά ιδρύματα" με πρώτο και καλλίτερο το Bright shoe (με την πιό "ψαγμένη" μουσική).

Αλλα αξιομνημόνευτα ροκ στέκια...ο Πήγασος (που γνώρισε μεγάλες δόξες μετα το κλείσιμο της Πλάκας γιατι φιλοξένησε ολα τα live που έμειναν άστεγα),No name στις αρχές του,Wild rose (το πρώτο στο Λυκαβητο) στις αρχές του,Berlin και πολλά άλλα...το ροκ είχε ήδη αρχίσει να απευθύνεται σε πολύ κόσμο...

Δισκάδικα της εποχής (70'ς): Pop 11 στο Κολωνάκι στη Σκουφά,Jazz Rock στο Μοναστηράκι,Woodstock στην Καλλιθέα δίπλα στα αγγλικα του Σταμούλη,που γιά ένα διάστημα στα μέσα των 70΄ς ερχόταν κάθε Κυριακή μεσημέρι ο Γιάννης Πετριδης και μας έβαζε (σε καμμιά 10αρια τρελλαμένους) να ακούσουμε 1-2 σπάνιους δίσκους της αρεσκείας του.Απίστευτη η αγάπη για τη μουσική αυτού του υπέροχου ανθρώπου και τεράστια η μουσική προσφορά του.Ενα ακόμα "undergound" δισκάδικο στον 3ο-4ο όροφο μιάς πολυκατοικίας στην Καλλιθέα (μόνο για γνωστούς του).Ελληνοαμερικάνος ο τύπος,ενα τεράστιο διαμέρισμα γεμάτο κούτες με δίσκους,μεταχειρισμένοι και καινούριοι,τους έφερνε απο Αμερική και όποιος προλάβει.Απο εκεί "τσίμπησα" το Safe as milk,τον πρώτο δίσκο του Beefheart,στη πρώτη του original κοπή (νομίζω σε 5000 κομμάτια)

Αυτά και απο μένα

Σορρυ για το σκορποχώρι των σκεψεών μου αλλά είμαι με φοβερή ίωση...και έτσι μούρθε να γράψω ξαφνικά...τελείως παρορμητικά...για παράδειγμα ξεχασα το Κυτταρο και όλη τη Γλυφάδα...φαντάσου  :-\

Αλλά αν υπάρχει ενδιαφέρον,ευχαρίστως να επανέλθω δριμύτερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες και για την Γλυφαδα να πεις και για μενα ντε.

Τι επαιζα τοσα χρονια στο Bobby's?

2 απο τα "παιδια" της μπαντας ηταν ο Δημητρης ο Δημητρακας (Panx Romana, Ριφιφι κ.α) και ο Νικος ο Σπυροπουλος των Σπυριδουλα βεβαια. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ ανθρωποι και οι 2 και για τον Νικο εχω να πω οτι ειναι ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ και ο Δημητρης ΜΕΓΑΛΟΣ drummer. Ως ο πιτσιρικας της μπαντας (τοτε) χαιρομαι (τωρα) γιατι κοντα τους εμαθα εκτος απο μουσικη, τι παει να πει επαγγελματισμος, σωστη συμπεριφορα και να σεβεσαι αυτον που παιζεις μαζι. Ωραια πραματα (ξαναλεω)

Α, πες και για το 7 UP στην παραλιακη στο Π Φαληρο. Κι εκει ειχαμε παιξει (τι θυμαμαι τωρα)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Αντε και στα δικά σας οι ανύπαντρες-χωρισμένες κλπ κλπ  (οι ξε-πάντρευτες εν ολίγοις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και βεβαια οι πιο νοτιοι (τστσ Playloud ντροπη) θα θυμουνται  την Dracon στον Πειραια και την Βικτωρια στην Νικαια (καθαροαιμη καρεκλαδικη disco ,που κατα λαικη απαιτηση αλλαξε σε fulltime ροκαδικο)

 

Στο Trip ημουν τουλαχιστον 4 φορες την εβδ.  εντυπωση  που θα μου μεινει  ....η πορτα με το παραθυρακι για facecontrol μην τυχον και μπει κανενας καρεκλας η΄κυριζι  :D

 

Στο Χρυσο κλειδι ακουσα για πρωτη φορα μουσικες σε στυλ Eloi - Kraftwerk κλπ.  πρωτοπορια ....

(πως τον ελεγαν τον τυπο με την τσοπερ ?  Dufy ?)

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Trip ημουν τουλαχιστον 4 φορες την εβδ.  εντυπωση  που θα μου μεινει  ....η πορτα με το παραθυρακι για facecontrol μην τυχον και μπει κανενας καρεκλας η΄κυριζι   :D

ΠΑνκΗδεΣ αφηνανε??? ;D ;D ;D

Γεια σου gitarrero μου..!

 

Αληθεια,τη Σοφιτα στην Πλακα την ανεφερε κανεις? (δεν τα διαβασα ολα...)

Η τελευταια μου αναμνηση ειναι οι "Καπταιν Νεφος",

που παιζαν και Clash απιστευτα..! :D

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Trip ημουν τουλαχιστον 4 φορες την εβδ.  εντυπωση  που θα μου μεινει  ....η πορτα με το παραθυρακι για facecontrol μην τυχον και μπει κανενας καρεκλας η΄κυριζι   :D

 

και ακόμα χειρότερα,μετά την μεταπολίτευση,μη μπούνε "οργισμένα" άτομα (αγανακτισμένοι πολίτες) από γειτονικά μαγαζιά,γιά να δείρουν-τιμωρήσουν τον "αμερικάνικο" τρόπο ζωής και τους εκφραστές του,που ακούνε "ξενόφερτη" μουσική.Είχα τύχει σε κάνα δυό τέτοιες φάσεις και δεν ήταν και ότι καλλίτερο.

 

Στο Χρυσο κλειδι ακουσα για πρωτη φορα μουσικες σε στυλ Eloi - Kraftwerk κλπ.  πρωτοπορια ....

(πως τον ελεγαν τον τυπο με την τσοπερ ?  Dufy ?)

 

Ντούφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εξηγουμαι: ΔΕΝ τις προλαβα αυτες τις εποχες, δεν ειχα γεννηθει τοτε... Παντως αυτοι που τις προλαβαν για αναφερετε το πώς το 1983, μεσα σε μια χρονια, εκλεισαν τοσα και τοσα στεκια... Και το πώς οι "κρατουντες" δεν αφησαν σε μεγιστα ονοματα, οπως οι Camel που τους αρνηθηκαν το (αν θυμαμαι καλα) ολυμπιακο σταδιο, να φτασουν ως την χωρα μας... Παντως για συναυλιες μεγαλων ξενων ονοματων 1982-1983 την ιδια λεξη συναντω: Σπορτινγκ!!! Να εβλεπα τους Bauhaus το 1983... Audiokostas μηπως ησουν και στο παρτυ του Βαβουρα? Αν ναι για περνα μια μερα απ' το σπιτι μου μηπως σε βρουμε στην φωτογραφια ;-D !!! Ωραιες εποχες... Πολιτικοποιημενο μεγαλο κομματι της νεολαιας, εστω και με "λαθος" τροπο καμια φορα, τα παιδια νοιαζονταν... Και δεν μπορω... να αντισταθω στον πειρασμο... -->

 

 

καποια παιδια κανουν απλα απιστευτη δουλεια...

το συγκεκριμενο εχει και αλλα parts, αλλα μην το παρακανουμε... οποιος ενδιαφερθει θα βρει.

 

αληθεια γνωριζει κανεις δισκαδικα για παλια ελληνικα ονοματα?

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου