Προς το περιεχόμενο

Dr Z M12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

'Εχει παίξει - ακούσει κανείς αυτόν εδώ τον ενισχυτή? ( το youtube δεν μετράει :-) )

 

http://www.drzamps.com/amp/m12/

 

'Εχει διθυραμβικλες κριτικές στο net.

 

προορίζεται για 50% χρήση σε σπίτι, 40% πρόβες, 10% μικρα live.

 

Κατέληξα ότι είναι προτιμότερο να πάρω έναν απλό ποιοτικό clean single channel ενισχυτή με όσο το δυνατόν λιγότερα κουμπάκια και να κάνω όλα τα υπόλοιπα με πεταλάκια.

 

Η ιδέα είναι να αγοραστεί μόνο η κεφαλή και μια καλή 1Χ12 καμπίνα για το σπίτι .... και να κουμπώνω στην εκάστοτε 2Χ12 η 4Χ12 καμπίνα του studio για τις πρόβες.

 

Πιστεύω πως αυτό θα βοηθήσει να έχω πάντα τον ήχο μου μαζί χωρίς να μου πέφτει η μέση από τους combo ή να εξαρτώμαι από τον σκισμένο marshall του κάθε studio. Παράλληλα τα 12 watt με πολύ headroom του M12 θα είναι αρκετά για το studio ή ένα μικρό live σε μια καμπίνα 2X12 ή 4X12  με την βοήθεια ενός μικρόφωνου ίσως, αλλά θα μπορεί να αποδώσει χωρίς να χάσει τον τόνο του στο σπίτι σε εντάσεις neighbour friendly :-)

 

3 Ερωτήσεις από την εμπειρία σας:

 

1) Σας φαίνεται ρεαλιστικό το παραπάνω πλάνο? Χάνω κάτι ?

 

2) Συγκρινόμενος με το Holy Grail του forum (Koch Studiotone 20) από τον οποίο έχω εξαιρετικές εντυπώσεις και παίζει και στις αγγελίες σε πολύ καλές τιμές (600),

η τριπλάσια τιμή του DR Z ( 1200 Head + Cab) θα μπορούσε να δικαιολογηθεί?

 

3) Αν δώσω 1200 για Head και 200-250 για 1Χ12 Cab, τον χαντακώνω τον ενισχυτή μου?

 

Ευχαριστώ

 

Νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νίκο καλωσόρισες. 8)

 

Καλησπέρα σε όλους,

 

'Εχει παίξει - ακούσει κανείς αυτόν εδώ τον ενισχυτή? ( το youtube δεν μετράει :-) )

 

http://www.drzamps.com/amp/m12/

 

'Εχει διθυραμβικλες κριτικές στο net.

 

προορίζεται για 50% χρήση σε σπίτι, 40% πρόβες, 10% μικρα live.

 

Κατέληξα ότι είναι προτιμότερο να πάρω έναν απλό ποιοτικό clean single channel ενισχυτή με όσο το δυνατόν λιγότερα κουμπάκια και να κάνω όλα τα υπόλοιπα με πεταλάκια.

 

Η ιδέα είναι να αγοραστεί μόνο η κεφαλή και μια καλή 1Χ12 καμπίνα για το σπίτι .... και να κουμπώνω στην εκάστοτε 2Χ12 η 4Χ12 καμπίνα του studio για τις πρόβες.

 

Πιστεύω πως αυτό θα βοηθήσει να έχω πάντα τον ήχο μου μαζί χωρίς να μου πέφτει η μέση από τους combo ή να εξαρτώμαι από τον σκισμένο marshall του κάθε studio. Παράλληλα τα 12 watt με πολύ headroom του M12 θα είναι αρκετά για το studio ή ένα μικρό live σε μια καμπίνα 2X12 ή 4X12  με την βοήθεια ενός μικρόφωνου ίσως, αλλά θα μπορεί να αποδώσει χωρίς να χάσει τον τόνο του στο σπίτι σε εντάσεις neighbour friendly :-)

 

3 Ερωτήσεις από την εμπειρία σας:

 

1) Σας φαίνεται ρεαλιστικό το παραπάνω πλάνο? Χάνω κάτι ?

 

Επί χάρτου το σχέδιο είναι πολύ καλοστημένο. Το "πολύ headroom" των 12 W όμως δε θα είναι καθόλου πολύ φοβάμαι. Αν το μενού σου δεν περιλαμβάνει σχεδόν αποκλειστικά overdriven ήχο μάλλον θα χρειαστείς extra...μούσκουλα.

 

2) Συγκρινόμενος με το Holy Grail του forum (Koch Studiotone 20) από τον οποίο έχω εξαιρετικές εντυπώσεις και παίζει και στις αγγελίες σε πολύ καλές τιμές (600),

η τριπλάσια τιμή του DR Z ( 1200 Head + Cab) θα μπορούσε να δικαιολογηθεί?

 

Ο Studiotone είναι μια πλήρης, ελαφριά και εγνωσμένης αξίας λύση. Τον Μ12 που ζαχαρώνεις δε τον ξέρω καθόλου. Παραείναι αλμυρή η τιμούλα όμως.  :-\

Με € 600 (και υπομονή) πιστεύω ότι θα έχεις μεγάλη ευχέρεια κινήσεων στα μεταχειρισμένα.

 

3) Αν δώσω 1200 για Head και 200-250 για 1Χ12 Cab, τον χαντακώνω τον ενισχυτή μου?

 

Ε, νομίζω ότι μπορείς να το μοιράσεις καλύτερα. Μία στιβαρή 1x12 με καλό μεγάφωνο θα είναι ακριβότερη - αλλά θα φανεί, imho.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Earendil,

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Όταν λέω ότι ο ενισχυτής έχει "πολύ Headroom" εννοώ δεδομένου ότι είναι 12 Watt. Υποτίθεται ότι είναι κατασκευασμένος ακριβώς για αυτή τη δουλειά, έχει δηλαδή καθαρό ήχο μέχρι περίπου το 75% του volume. Κάποια reviews συγκρίνουν το Headroom του με αυτό του μεγαλύτερου Maz 18.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι είπε ο Earendil, αρκεί να θυμάσαι πως έναν τέτοιο ενισχυτή δεν τον αγοράζουμε για το clean headroom του αλλά για τη δυνατότητα να τον χρησιμοποιούμε καθαρό με πετάλια μέχρι ενός σημείου που θα αναλαμβάνει το PA (το οποίο ελπίζω να υπάρχει στις συναυλίες σας, αλλά αυτό μην το πάρεις ποτέ ως δεδομένο), και επίσης για να τον "ανοίγουμε" αρκετά για να αποκτούμε το φυσικό του overdrive, το οποίο θα το αλλάζουμε σε καθαρό με το παιχνίδι του volume knob.

 

Όσο για τη σύγκριση με το headroom του 18, σε τόσο μικρή διαφορά των βατ είναι εύκολο να υπάρχει ούτως ή άλλως, αλλά κανένας σχεδιαστής στον κόσμο δεν μπορεί να βγάλει "πολύ headroom" από 12 βατ λάμπας (έχει απέναντί του τους... νόμους της φυσικής), όσο ξεζούμισμα κι αν κάνει μέσω πχ. της τάσης των ανόδων στον τελικό. Αυτό είναι κάτι που κάνει κι ο Koch, ο οποίος ναι μεν έχει καλό headroom αλλά για όσους το κυνηγούν μια αλλαγή μεγαφώνου θα χρησιμεύσει πολύ. Το ίδιο θα μπορούσες να κάνεις και στον M12 αν είσαι τόσο ερωτευμένος με την ιδέα της αγοράς του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H  EF86 που εχει στο front end κανει θαυματα (με τον κλασσικο πλεον τροπο που πολλοι DR Z ενισχυτες την χρησιμοποιουν δηλ οχι ως high hain tube αλλα ως clean headroom enhancer) επισης το voltage στις τελικες ειναι επιτηδες μειωμενο για καθαροτερο σημα  και δινει μια πολυ ωραια και καθαρη βαση για τα πεταλια,ο ενισχυτης ειναι εξαιρετικος για τη δουλεια που τον θες,παρε φυσικα μια αντιστοιχα καλη καμπινα ή ακομα καλυτερα παρε κατευθειαν τον 1Χ12 κομπο για να μη κουβαλας τζαμπα καμπινες (ειναι πολυ ελαφρυς κομπο ετσι κι αλλοιως).

 

Μη σε ξεγελανε τα ...¨λιγα¨ βαττ,ο ενισχυτης ειναι εξωφρενικα δυνατος απο το 3 και πανω,δεν νομιζω δηλ. σε ρεαλιστικες συνθηκες να τον ανοιξεις  ποτε στη ζωη σου δυνατοτερα,παντως και να τον ανοιξεις μεχρι τα 3/4 της διαδρομης του volume παραμενει σχετικα καθαρος (οταν οι αντιστοιχοι 18αρηδες DR Z βρωμιζουν πολυ απο τη μεση και πανω)  επισης μενει καθαρος ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΠΛΟΥΣ κατι που σχδον κανεις ΕL84 ενισχυτης (ακομα και στα 30 βαττ)  δεν καταφερνει πανω απο το 3 με 4....οποτε ναι εχει εντυπωσιακο headroom για τα βαττ του....

 

Οσο για τη συγκριση του με τον πολυ καλο  KOCH κακα τα ψεμματα ειναι αλλης κλασης ενισχυτης κατι που δυστυχως αντανακλάται και στην τιμη του.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα. Επειδή δεν θέλω να ανοίξω καινούριο thread, λύστε μου κι εμένα μία απορία αν έχετε την όρεξη. Ίσως ενδιαφέρει και το Νίκο.

 

Εδώ και καιρό έχω στο μυαλό μου να κινηθώ επίσης είτε στον M12, αν και είχα καταλήξει στον Maz 18 nr. Η σκέψη μου ακριβώς ίδια με του Νίκου, οπότε δεν το αναλύω παραπέρα. Ένα καλό καθαρό και να φτιάξω εγώ τον ήχο μου με πετάλια. Χωρίς κουβάλημα, κλπ κλπ.

Ενώ λοιπόν τα είχα βάλει όλα στο μυαλό μου και είχα καταλήξει σε αυτή τη μέθοδο, έτυχε ν'ακούσω τον Marshall modern vintage 2266 (είναι ο 50Watt, ο οποίος έχει ΚΑΙ Master Volume). Πολύ καλές κριτικές. Όσοι τον έχουν μάλιστα, δεν ασχολούνται καθόλου με πετάλια. Πολύ ωραία marshallίστικα (ΚΤ66) καθαρά και high gain switch. Μάλιστα, στα 1200Ε, o combo έρχεται με 2χ12, όσο και η κεφαλή δηλαδή του M12.

 

Απορία λοιπόν. Σαφέστατα και δεν συγκρίνω τους δύο ενισχυτές. Βεβαίως και αν παω στον Marshall, αλλάζω φιλοσοφία (βλέπε σκεπτικό Νίκου). Όμως τί γίνεται με το ριμάδι το headroom?? Έστω και με το Master Volume στο 3 στον Marshall, θα είναι το ίδιο με του M12????

 

Λέω πως ίσως η απορία μου ενδιαφέρει και το Νίκο καθώς με αυτούς τους boutique ενισχυτές δεν μπορείς να τους ακούσεις από κοντά (εκτός κι αν πας εξωτερικό) και βεβαίως μιλάμε για πολλά χρήματα. Άλλωστε, μετά πάμε στο θέμα πεταλιών το οποίο επίσης δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση, τόσο από θέμα κόστους, όσο και από ποικιλία  ;D

 

Πού είναι η 'παγίδα' με άλλα λόγια? Είναι στραβός ο γυαλός, ή μήπως πάω εγώ τόσο στραβά που σε λίγο θα βρω ξέρα?  ??? ??? :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω επίσης (επί του θέματος τώρα) πως είχα καταλήξει για combo και όχι για κεφαλή. Εκτός του ότι με φθηνή καμπίνα (ανάλογα τί εννοούμε φθηνή βέβαια) ίσως αδικηθεί και ο ενισχυτής, το πρόβλημα προσωπικά το έχω με τις καμπίνες που έχουν στα live. Πάλι η χροιά θα αλλάξει και πάμε πάλι από την αρχή. Τουλάχιστον στον combo ξέρω τί ήχο έχω. Μικρός, ελαφρύς, άντε να βάλεις ένα μικρόφωνο για να βγεις έξω και είσαι οκ. Γιατί να ψάχνεσαι ?  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν οι αντιστοιχοι 18αρηδες DR Z βρωμιζουν πολυ απο τη μεση και πανω

 

Πρέπει να πω ότι με ένα ανθεκτικό ηχείο, και μονούς (ακόμη και hot μονούς με output επιπέδου P-90), οι 18ρηδες Z έχουν μπόλικο headroom για τα watt τους, ιδίως τον Ghia πρέπει να τον πας πάνω από το 2 το μεσημέρι για να σπάσει.

 

Πάντως μάλλον δεν είναι τυχαίο που ο M-12 είναι ακριβότερος από τον Carmen Ghia που είναι 18άρης και στην κυριολεξία σκοτώνει.

 

Για τον OP

Αν ο M-12 είναι τόσο καλός όσο νομίζω ότι είναι, και μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα, προχώρα το.

 

Κάτι άλλο: με αυτό το μηχάνημα δεν χάνεις τα λεφτά σου, ακόμη και στην ταλαίπωρη ελληνική αγορά μεταχειρισμένων, ένας Dr. Z θα πιάσει πιο καλή μεταπωλητική αξία από οτιδήποτε άλλο, αν, ο μη γένοιτο, υποχρεωθείς κάποια αποφράδα μέρα να τον αποχωριστείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H  EF86 που εχει στο front end κανει θαυματα (με τον κλασσικο πλεον τροπο που πολλοι DR Z ενισχυτες την χρησιμοποιουν δηλ οχι ως high hain tube αλλα ως clean headroom enhancer) επισης το voltage στις τελικες ειναι επιτηδες μειωμενο για καθαροτερο σημα

 

Μειωμένο voltage θα επιφέρει χαμηλότερο headroom αν όλοι οι άλλοι παράγοντες μείνουν σταθεροί, όπως έγραψα και παραπάνω (πχ. ο Koch έχει 380v DC, ανώτερο από το συνηθισμένο σε dual EL84 μοντέλα που είναι 300-330 το πολύ - όλες οι πληροφορίες από τον Electrictabs σε παλιότερο ποστ του). Επίσης, η EF86 δεν χρησιμοποιείται σαν clean headroom enhancer μιας και (α) αυτό υπαγορεύεται πρωτίστως από τον τελικό, και (β) σαν pentode λυχνία έχει υψηλότερο gain από το μισό μιας 12AX7 (σαν μισό+μισό αλλάζουν κάπως τα πράγματα, αλλά όχι δραματικά). Γενικά χρησιμοποιείται μερικές φορές για να δώσει μια διαφορετική τονική χροιά από την κλασσική 12AX7, και κρίμα που υλοποιείται κυρίως σε μπουτίκ ενισχυτές.

 

Επίσης, ένας ενισχυτής στα 50W με 2 ΚΤ66, ακόμη κι όταν φτιάχνεται να έχει μια κλίση προς τη βρωμιά, εννοείται πως θα έχει πολύ υψηλότερο headroom από έναν με 2 EL84, αφού μια KT66 βγάζει συνήθως γύρω στα 25W max ενώ μια EL84 12 με 15 max (σε AB). Επιπλέον, αν και οι επιμέρους παράγοντες δεν είναι οι ίδιοι, αυτός ο Dr.Z έχει ονομαστικό οutput στα 12W ενώ ο Marshall στα 50. Σημειωτέον πάντως ότι ο Marshall δεν μου άρεσε ιδιαίτερα σαν "πεταλομηχανή". Θα τον αγόραζα για το gain του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H  EF86 που εχει στο front end κανει θαυματα (με τον κλασσικο πλεον τροπο που πολλοι DR Z ενισχυτες την χρησιμοποιουν δηλ οχι ως high hain tube αλλα ως clean headroom enhancer) επισης το voltage στις τελικες ειναι επιτηδες μειωμενο για καθαροτερο σημα  και δινει μια πολυ ωραια και καθαρη βαση για τα πεταλια,ο ενισχυτης ειναι εξαιρετικος για τη δουλεια που τον θες,παρε φυσικα μια αντιστοιχα καλη καμπινα ή ακομα καλυτερα παρε κατευθειαν τον 1Χ12 κομπο για να μη κουβαλας τζαμπα καμπινες (ειναι πολυ ελαφρυς κομπο ετσι κι αλλοιως).

 

Μη σε ξεγελανε τα ...¨λιγα¨ βαττ,ο ενισχυτης ειναι εξωφρενικα δυνατος απο το 3 και πανω,δεν νομιζω δηλ. σε ρεαλιστικες συνθηκες να τον ανοιξεις  ποτε στη ζωη σου δυνατοτερα,παντως και να τον ανοιξεις μεχρι τα 3/4 της διαδρομης του volume παραμενει σχετικα καθαρος (οταν οι αντιστοιχοι 18αρηδες DR Z βρωμιζουν πολυ απο τη μεση και πανω)  επισης μενει καθαρος ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΠΛΟΥΣ κατι που σχδον κανεις ΕL84 ενισχυτης (ακομα και στα 30 βαττ)  δεν καταφερνει πανω απο το 3 με 4....οποτε ναι εχει εντυπωσιακο headroom για τα βαττ του....

 

Οσο για τη συγκριση του με τον πολυ καλο  KOCH κακα τα ψεμματα ειναι αλλης κλασης ενισχυτης κατι που δυστυχως αντανακλάται και στην τιμη του.

 

 

Α ρε Superfunk..... αυτά ακριβώς ήλπιζα να μη μου πεις γιατί θα τον τσιμπήσω τώρα τον Μ12 παρότι προσπαθώ να πίσω τον εαυτό μου ότι δεν μου αξίζει ακόμα. Είμαι λάτρης του ρητού όμως "...buy good... buy once.."

 

'Οσον αφορά τα Combo.... λόγο προβλήματος μέσης ακόμα και τα 20 κιλά του + 10 το pedaltrain που θα μου είναι πλέον απαραίτητο 100%.... μου πέφτουν πολλά για να τα κουβαλάω κάθε εβδομάδα στην πρόβα.... Τόσο μεγάλη διαφορά θα έχω ρε παιδιά άμα κουμπώνω την κεφαλή στην average 2Χ12 η 4Χ12 ενός studio?

 

'Eπαιζα πάντα με Combo ή τον εκάστοτε ενισχυτή του κάθε studio ( και από αυτή την απογοήτευση προέρχεται και η ανάγκη να μπορώ να έχω τον ήχο μου μαζί μου εύκολα)  Συνεπώς δεν έχω πειραματιστεί καθόλου με διαφορετικές καμπίνες και δεν έχω προσωπική εμπειρία από το πως αλλάζει η ποιότητα του ήχου.

 

Με 2 λόγια.... αν τελικά πάρω καμπίνα και κεφαλή και τελικά μόλις τον κουμπώσω σε ένα studio ακούσω κάτι τελείως μέτριο.... τότε δεν το συζητάω.... αναγκαστικά πάμε σε combo.... απλά ήλπιζα ότι η διαφορά δεν θα είναι χαώδης....

 

Επίσης παιδιά αν μπορείτε έχετε κάτι να προτείνετε ως σχετικά οικονομική λύση ( max 300 - 400... χρειάζεται παραπάνω??) για καμπίνα που να "στεκεται καλά " με μια τέτοια κεφαλή με κύριο γνώμονα τη χρήση στο σπίτι ...... Βλέπω αρκετή αγάπη για τα ηχεία Eminence στο forum.... στην καμπίνα τι πρέπει να προσέξω.... η μήπως το ηχείο είναι το 80% ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου