Προς το περιεχόμενο

Dr Z M12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαφως,ο καθενας εχει και διαφορετικες αναγκες αλλα και διαφορετικο τροπο παιξιματος και κυριως..ΣΤΗΣΙΜΑΤΟΣ (και 100 βαττ ενισχυτη να εχεις αν τον βαλεις στο πατωμα να κοιταει...τις πατουσες σου παλι δεν θα τον ακους,αντιθετα αν χρησιμοποιησεις εναν 12αρι ενισχυτη ΕΞΥΠΝΑ και τον βαλεις σε ear level θεση...θα χαμηλωνεις....)

 

Σαφεστατα ομως αν παιζεις σε μια απειρη μπαντα με μουσικους που δεν ξερουν (ή δεν θελουν) να παιζουν σε ΣΩΣΤΕΣ εντασεις θα νομιζεις οτι...χρειαζεσαι τα πολλα βαττ και τις μεγαλες εντασεις..  

 

Και όσοι έχουν συνηθίσει να παίζουν σε πολυκατοικίες είναι επόμενο να έχουν πολύ συντηρητικες απόψεις για οτιδήποτε άνω των 15 βατ πάνω από το 2 του volume (και όχι, φυσικά δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις ούτε για τα προβάδικα, ούτε για τα live)

 

βασικα εγω κατεληξα σε ενισχυτες μικρου wattage γιατι..βαρεθηκα τοσα χρονια να παιζω σε σκηνες (απο το ΡΟΔΟΝ,το Λυκαβητο και το Gaggarin μεχρι το μπαρακι στης γειτονιας) με τον 100αρη ενισχυτη μου στο..."2".... ;D...

 

βεβαια η αληθεια ειναι οτι επειδη παντα το κυριο μελημα μου δεν ηταν το ξεκαυλωμα.. ;D επι σκηνης αλλα  το να βγαινει ο ηχος πολυ καλα στο FOH (δεν εχω παιξει ποτε live στη ζωη μου χωρις μικροφωνο μπροστα απο τον ενισχυτη) φροντιζα παντα να διατηρειται το stage level volume σε πολιτισμενα επιπεδα..... ;D κακα τα ψεμματα ενα κτηνωδες stage level ειναι,ειδικα για τα ελληνικα δεδομενα,ετοιμη συνταγη..καταστροφης για τον FOH ηχο.....

 

παντως ετσι κι αλλοιως τα τελευταια χρονια οι μικροτεροι ενισχυτες χρησιμοποιουνται ολο και συχνοτερα και live ειδικα σε περιπτωσεις οπου χρησιμοποιουνται in ear monitors (που ολο και πληθαινουν) μια και οταν φορας In ear ειτε εχεις 200 βαττ ενισχυτη  είτε 10...το ...ιδιο ακους.... ;D με αποτελεσμα τα stage levels να ειναι δραματικα  χαμηλοτερα απο τις προηγουμενες δεκαετιες.....

 

καλο ειναι αυτο αλλωστε ...μια και εχουμε μονο ενα σετ...αυτιων και καλο ειναι να τα προσεχουμε... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Mα... πάντα για ear level μιλάμε. Όσον αφορά το κτηνώδες stage level, μιλάμε για περιπτώσεις που μπορεί να χρειαστεί να είναι αυξημένο είτε στο προβάδικο, είτε σε ελλιπές ή ανύπαρκτο PA (καλά, ποια in ear monitors? σε λίγο θα μας πεις πως σερβίρουν και Dom Perignon στο green room... ;D ). Άλλη ερώτηση: στο Ρόδον, Λυκαβηττό και Gagarin με ποια μπάντα είχες παίξει και πότε? Και το stage volume είναι ένα πρόβλημα που σε απασχολεί ακόμα, ή απλά κατέληξες σε (θαυμάσιους) low power pedal friendly ενισχυτές επειδή παίζεις πια σχεδόν αποκλειστικά στο σπίτι?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο Ρόδον, Λυκαβηττό και Gagarin με ποια μπάντα είχες παίξει και πότε?

 

Με τη μπαντα μου αλλα και με αλλες μπαντες ειτε σαν sideman ,ειτε σαν τεχνικος.

 

Αλλα  και με τα ΚΡΙΝΑ τοσα χρονια guitar tech  ;D..αναθεμα και αν ειδα μια φορα το volume πανω απο το 3.... ;D (με αποκορυφωμα το θρυλικο live στο Λυκαβητο με τον Fender Pro Jr στο 3.... ;D)

 

Εδω οι REM και οι U2 (και στις  2 συναυλιες ημουν on stage σαν guitar tech) & ειχαν τους ενισχυτες λιγο παραπανω απο τις 10 η ωρα....εμεις οι...τιποτενιοι θελουμε περισσοτερο volume...? ;D

 

Και το stage volume είναι ένα πρόβλημα που σε απασχολεί ακόμα, ή απλά κατέληξες σε (θαυμάσιους) low power pedal friendly ενισχυτές επειδή παίζεις πια σχεδόν αποκλειστικά στο σπίτι?

 

μπα τωρα δεν με απασχολει καθολου μια και παιζω home studio μου ,οπου βεβαια και αυτοι οι ενισχυτες ειναι τρομερη υπερβολη, η αληθεια παντως ειναι οτι τα τελευταια δυο χρονια που επαιζα live & χρησιμοποιουσα μικρους ενισχυτες το καταευχαριστηθηκα.... ;D και τωρα που ,καιρου θελοντος και θεου επιτρεποντος με βλεπω λιαν συντομως να ξαναπαιζω live με νεα υπερμπαντα... ;D..με το ντελουξακι μου θα παιζω και θα γελω χαρουμενα... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαλλου ακομα και εμενα να μην..πιστευεις... ;D...δες τον ΘΕΟ

 

 

απο το 20.00 και κατω βλεπουμε τον 35αρη ενισχυτη του ,ο οποιος ειναι ,ναι....στο "3"... ;D, και παλι παραπονιεται οτι ειναι υπερβολικα ΔΥΝΑΤΑ και ενοχλει τους αλλους... ;D

 

και δεν παιζει σε ελληνικη μπαντα ,ουτε στο Gaggarin ,στη μεγαλυτερη alternative band των ΗΠΑ παιζει και σε σταδια...και τα 35 βαττ στο "3" του ειναι υπεραρκετα ;D  

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ... αφού μιλάμε για κανονικότατα PA. Δηλαδή πόσα εκατομμύρια φορές θα πούμε τα ίδια σε αυτό το φόρουμ? Να παραπέμψω στα εκατοντάδες προηγούμενα θρεντς με το κλασσικό Μαρακανά argument και με τους προφανώς ηλίθιους μουσικούς παγκοσμίως που για τον Α ή Β λόγο θέλουν να έχουν high wattage heads και καμπίνες ακόμη και σε properly miked venues και φεστιβάλ? Και όχι, προφανώς δεν εννοώ την ηλίθια μόστρα ή μέταλ περιπτώσεις. Ο κάθε ενισχυτής έχει τη δικιά του συμπεριφορά η οποία δεν προκύπτει μόνο από τα βατ του. Προφανώς για μερικούς τα low wattage combos είναι πανάκεια, όχι όμως και για όλους όπως ίσως νομίζουν και πιο άπειροι νεοεισερχόμενοι στο φόρουμ ή στο σπορ, πώς να το κάνουμε... Είναι ανάγκη κάθε φορά που έρχεται πάλι το θέμα στην επιφάνεια να ξαναμπαίνουμε σε propaganda mode?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επαναφέρω τη συζήτηση λίγο εκεί που με ενδιαφέρει :-)

 

Δεν είχα προσέξει ότι o Tone King Imperial έχει και Reverb ( δεν έχω στην πεταλίερα μου όσο περίεργο και αν ακούγεται) και tremolo.

 

Το πιο σημαντικό όμως είναι οτι δεν είχα δει οτι είναι μόλις 13 Kg..... Αυτό μου λύνει τα χέρια ( και τη μεση) με περίπου τα ίδια λεφτα.

 

Superfunk και αγαπητοί ( πιο έμπειροι απο μένα) συμφορουμίτες....

 

Αν έπρεπε να μου κάνετε δώρο ( και να το πληρώσω εγω :-)... καλό ε? ) ενα απο τα παρακάτω

 

Δεδομένης της κατάστασης όπως την έχω περιγράψει....

 

DR z Μ12 head + Orange 1X12 CAB ( και στην προβα κουμπώνω όπου βρω....)

 

ή

 

Tone King Imperial (και τον κουβαλάω παντού )

 

Τι θα μου πέρνατε :-)

 

P.S 1. Γουστάρω και παίζω πολύ Blues..... και Rock... άλλα με την μπάντα πάμε και σε πιο Hard καταστάσεις ( με τα ανάλογα πεταλια)

 

P.S 2. I can't go wrong with either.... I know... please choose one...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Imperial (αν δεν σε πειραζει που δεν ειναι handwired & point to point).

 

Σου το ειπα αλλωστε και παραπανω δεν μου αρεσει ο συνδιασμος κεφαλι-καμπινα και ποσο μαλλον παραταιρη καμπινα με κεφαλι... ;D

 

 

Εμ... αφού μιλάμε για κανονικότατα PA.

 

μα αυτο στο ειπα απο τη  αρχη ,παντως ΠΟΥ εχεις δει εσυ στην Αθηνα να ΜΗΝ βγαινει ο ηχος απο ΡΑ ...δεν ξερω...ακομα και στο ΜΜΘ (το μικροτερο live club της ΑΘηνας) απο ΡΑ βγαινει ο ηχος...οποτε ΤΙ να τον κανεις τον 100αρη?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Imperial (αν δεν σε πειράζει που δεν ειναι handwired & point to point).

 

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι το handwired & point to point είναι μια μπούρδα επί της ουσίας..... τουλάχιστον για την τιμή που το χρεώνουν... marketing κόλπο είναι

 

Φυσικά μπορεί να κάνω λάθος .... αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου.... τα υλικά να είναι ποιοτικά αυτό νομίζω παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο...

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι το handwired & point to point είναι μια μπούρδα επί της ουσίας..... τουλάχιστον για την τιμή που το χρεώνουν... marketing κόλπο είναι

 

Αλλες φορες ειναι και αλλες οχι ,αναλογα με τον κατασκευαστη και τα υλικα ,hw ειναι ο 1974Χ που μολις τον ειδε γνωστος μου κατασκευαστης ενισχυτων και μεγας..ψυχακιας της λεπτομερειας...δακρυσε... ;D..απο την ποιοτητα των υλικων και της ...τεχνης του...συγκολητη ,hw ειναι και ο βιετναμεζικος Ampeg j12 που οταν τον ανοιξα ειχε 3 φορες σε μηκος τα καλωδια που χρειαζονταν... ;D,  παντως σιγουρα ενας pcb ενισχυτης φτιαγμενος με ωραιες και παχιες πλακετες και καλα υλικα δεν εχει σε τιποτα να ζηλεψει απο εναν ptp hw ενισχυτη,απλα αν θες να αγορασεις εναν vintage ενισχυτη σε μορφη επανεκδοσης τοτε πως να το κανουμε ρε παιδι μου...ΠΡΕΠΕΙ να ειναι hw & ptp   ;D....απο τη στιγμη που ο ενισχυτης ειναι "original" σχεδιαση (λεμε τωρα γιατι ουσιαστικα ο Imperial King ειναι ενας Fender DLX RV) δεν εχει και τοση σημασια.

 

εξαλλου μη ξεχνας οτι οι περισσοτεροι μικροι κατασκευαστες που φτιαχνουν hw ενισχυτες το κανουν γιατι δεν εχουν τα...λεφτα να αναπτυξουν pcb τεχνολογια... ;D  

 

εξαλλου με τοσα εκατομμυρια...ΚΙΝΕΖΟΥΣ που ειναι μανουλες στο hw.....πλεον hw φτιαχνει και η κουτση Μαρια.... ;D...(τι δηλ. καλυτεροι ηταν οι Μεξικανοι εργατες που επαιρνε στα 50s  απο τα.... χωραφια ο Fender για να κολλανε...πυκνωτες απο τους Κινέζους που χρησιμοποιει η VOX? ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καταλαβαίνω ότι είσαι λίγο μπερδεμένος και πας να ρίξεις πολλά cash χρήματα ΒΙΑΣΤΙΚΑ.

 

Οι δυο ενισχυτές που κάνεις debate είναι διαφορετικοί μεταξύ τους.

 

Τι ήχο ψάχνεις; Π.χ. Vox,blackface,tweed,plexi κ.ο.κ.

 

Μπορούμε να βοηθήσουμε αν μας πεις τι κιθάρα και τι ενισχυτή παίζεις .

Θα βοηθούσε να έλεγες τι μουσική γουστάρεις να ακούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου