Προς το περιεχόμενο

best Wah pedal για μπάσσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χοντρα-χοντρα, Q ειναι το ποσο εντονο ειναι το εφε του Wah. Sweep ειναι το ευρος των συχνοτητων που επηρεαζει το Wah.

 

Τότε τα είπα οτι να'ναι, λόγω βιασύνης  :P..το dunlop έχει ρυθμιζόμενο q αλλά θολώνει το τοπίο όταν το παρακάνεις...επιμένω σε morley(να το δοκιμάσεις δηλαδή..!)

 

Με την ευκαιρία-άν μου επιτρέψει ο bassmike!-το: http://www.behringer.com/VB1/index.cfm?lang=ENG

είναι auto wah?!Πολύ το λιγουρεύομαι-λόγω τιμής περισσότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικα θα απεφευγα οτιδηποτε γραφει Behringer. Το συγκεκριμενο ειναι αντιγραφη του Bassballs της EHX παντως.

 

Έχω παίξει με τα VINTAGE PHASER VP1 και το basssynth και αν εξαιρεσεις την ποιότητα κατασκευής του δεύτερου μια χαρά είναι-για τα λεφτά τους ειδικά είναι τέλεια...!

Πάντως επηρεασμένος με fretless presets απο πεταλιέρες διαπίστωσα οτι ήταν ένα είδος autofilter-wah και ψάχνω να το βρω σε πεταλάκι...ακούγοντας απο youtube(δυστυχώς όχι απο κοντά) το bassballs μου φάνηκε οτι κολλά σε κιθάρα παρά σε μπάσσο :-\ (πολυ έντονο και σκότωνε τα μπάσσα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγω παλι που εχω το wha one λεω οτι ειναι κορυφη και βγαζει και ***** τον ηχο λεμε... τεσπα παρε οτι θες ο κιιθαριστας που παιζει με morley ειναι κορυφη αλλα για μενα πρεπει να τα ακουσει και να τα παρεις γουρουνι στο σακι μην παρεις.. το ebs ειναι κορυφη παντως..

Να σε ρωτήσω κάτι; Το EBS το χρησιμοποιείς για Rock/Metal ή για funk?

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ροκ-μεταλ, μηπως εννοεις κατα κυριο λογο  Cliff Burton? Αν ναι, παιρνεις ο,τι πιο κοντινο κυκλοφορει στο Wah του σημερα:http://www.morleypedals.com/dpwo.html

 

Λιγοτερο Funky απο το Crybaby η το EBS, αλλα με πιο "γεματο" sweep. Παρεμπιπτοντως κυκλοφορουν καποια ψιλοπαραπονα σε σχεση με την κατασκευη/αντοχη (οχι τον ηχο) του WahOne.

 

Να σε ρωτήσω κάτι (και καλή χρονιά!)??

Γιατί όχι αυτό της Morley που είναι αποκλειστικά για μπάσσο?

http://www.morleypedals.com/dpba-2.html

 

Το switchless design τι σημαίνει?

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια!

 

Το Power Wah σου το προτεινω για 2 λογους:

 

Ο αντικειμενικος ειναι διοτι ειναι ηχητικα λιγο πιο κοντα στο Wah του Burton απο το αλλο.

 

Ο υποκειμενικος ειναι οτι προσωπικα ψιλοαντιπαθω το switchless design (αλλος λογος που αποφευγω το 105Q).

 

Switchless design σημαινει οτι το πεταλι δεν εχει καποιο footswitch για να ενεργοποιηθει, αλλα πατωντας πανω του ενεργοποιειται "αυτοματα" και απενεργοποιειται παλι μονο του αφοτου βγαλεις το ποδι σου. Αν το προτιμας αυτο ειναι καθαρα θεμα γουστου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια!

 

Το Power Wah σου το προτεινω για 2 λογους:

 

Ο αντικειμενικος ειναι διοτι ειναι ηχητικα λιγο πιο κοντα στο Wah του Burton απο το αλλο.

 

Ο υποκειμενικος ειναι οτι προσωπικα ψιλοαντιπαθω το switchless design (αλλος λογος που αποφευγω το 105Q).

 

Switchless design σημαινει οτι το πεταλι δεν εχει καποιο footswitch για να ενεργοποιηθει, αλλα πατωντας πανω του ενεργοποιειται "αυτοματα" και απενεργοποιειται παλι μονο του αφοτου βγαλεις το ποδι σου. Αν το προτιμας αυτο ειναι καθαρα θεμα γουστου.  :)

Εντάξει, δεν θέλω να αντιγράψω τον Burton... Καλύτερα να έχω δικό μου χαρακτήρα στα εφέ μου... Το μόνο που ήθελα είναι να μπορώ να κάνω αυτό που έκανε ο Burton, όχι να το κάνω ίδιο ακριβώς. Τέλοσπάντων, το Switchless Design ωραία πατέντα μου φαίνεται, και νομίζω ότι ίσως έτσι να είναι και πιο εύχρηστο.

Όπως και να έχει, το παρείγγηλα το Dual Bass Wah!! Ελπίζω να μην το μετανοιώσω, αν και δεν νομίζω (θέλω να ελπίζω δηλαδή...!!  :P )

Ευχαριστώ παιδιά όλους σας για την βοήθεια!!!  :)

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Επανέρχομαι στο παλιό μου topic για να κάνω ακόμα μια ερώτηση...

Τι γνώμη έχετε για το Rocktron Utopia Bass Wah??

http://www.logothetismusic.gr/utopia-wah-bass.html

Εμένα η πεταλιέρα μου, η Rocktron Utopia B100 (που δεν χρησιμοποιώ πλέον λόγω των πεταλιών που αγόρασα), είχε το καλύτερο wah που έχω ακούσει. Με το distortion που είχε η πεταλιέρα έπιανα ακριβώς τον ήχο που ήθελα (Newsted και Burton style). Και ρωτάω τώρα, το Utopia Bass Wah είναι το ίδιο με το Wah της πεταλιέρας? Και θα μπορώ να το συνδιάσω καλά με άλλο distortion (με το Bass Big Muff συγκεκριμένα)?

 

Thnx...

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι γνωρίζω, το utopia με το bass wah έχουν τον ίδιο ήχο. Αλλα για να είσαι σίγουρος, γιατί δεν πας να το ακούσεις ο ίδιος; Άμα έχεις το bass big muff πάρτο μαζί σου για να το συνδέσεις ή άμα το έχει στο μαγαζί, σύνδεσέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή ιδέα του τι μπορεί να κάνει το CryBaby της Dunlop μαζι με distortion αφου ρωτας (αντιστοιχο σεταπ με το δικο σου: Warwick/Bass Big Muff κ λιγο delay)

 

Για το Utopia δεν ξερω τι να σου πω, ολα τα ΕBS παντως είναι πολυ καλα και τα χρησιμοποιουν παααααρα πολλοι μεταλαδες (ασχετα αν μπορεις να βρει πολυ καλα πεταλια σε αρκετα λιγοτερα χρηματα).

fuck you you fucking fuck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου