Προς το περιεχόμενο

Fender Telecaster Vintage '52


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

απο το vault του Ηard Rock στο Λονδινο?

Masterbuilt by John English, limited to 150 pieces worldwide. Built to exacting specifications to recreate the unique white lacquer finish '54 Esquire as played by Jeff Beck in the Yardbirds. Unique details are all there including the body contours, wear marks on the neck and body, chipped pickguard, control wiring and brass saddles. An extremely light two-piece offset ash body with a 21 fret maple neck similar to a 10/56 shape with nicely rolled edges, 7.25" neck radius. Pickups recreated by Abigail Ybarra, black pickguard, and aged hardware. Aged strap, limited edition flight case with vintage gig bag, Jeff Beck box set with 8x10 photo, DVD interview, Custom Shop Limited Edition decal, and certificate of authenticity included. - list $15000.00.

 

Και όταν λέμε Lite Ash... το εννοούμε. Δεν έχω πιάσει κιθάρα τόσο ελαφριά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ε,καλα δεν ειναι και να σκας με ενα χιλαρικο φτιαχνεις την ιδια απο Parts (& καλυτερη) ;)

 

Και όταν λέμε Lite Ash... το εννοούμε. Δεν έχω πιάσει κιθάρα τόσο ελαφριά.

 

δεν εχεις πιασει την... δικια μου (την τελε βεβαιως,βεβαιως ;D) για αυτο τα λες αυτα.... ;) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά, εγώ μπορεί να την έχω πιο ελαφριά από όλους σας αλλά δε βαριέσαι.... 25.5 ίντσες είναι όλες. ;D

 

Επιπροσθέτως παίζω με λεπτά μανίκια (εκεί... γύρω στο standard C) οπότε το βουλώνω, πάω να δω 2 επεισόδια "μικρό μου πόνυ" και να χτενίσω τη barbie μου.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Είχε γράψει ο Superfunk:

 

"επισης θα χρειαστει να αλλαξεις την συνδεσμολογια των μαγνητων (wiring) γιατι η 52αρα εχει το πολυ παλιο wiring που δεν σου επιτρεπει να χρησιμοποιησεις τους δυο μαγνητες μαζι (που σου δινουν ΘΕΪΚΟ ηχο)"

 

 

Θα ήθελα να κάνω μια αφελή ερώτηση. Η μεσαία θέση του διακόπτη ποιους μαγνήτες επιλέγει? Υπάρχει συγκεκριμένο μαγαζί που θα προτείνατε να γίνει η συγκεκριμένη δουλειά?

 

Τέλος κάτι πολύ πιο βασικό, την κιθάρα δεν την έχω δοκιμάσει, δεν την βρίσκω για την ακρίβεια σε κάποιο μαγαζί από τα γνωστά να την δοκιμάσω (μόνο ένα μου είπε ότι έχει μία και δεν γίνεται να την δοκιμάζει ο πελάτης γιατί δεν υπάρχει 2η στο κατάστημα...).

Υπάρχει κάποιο Telecaster μοντέλο του οποιού το μπράτσο να είναι στα μέτρα της 52 Vintage Re-issue (για δοκιμή)?

Υποστηρίζει κανείς την τυφλή αγορά του συγκεκριμένου μοντέλου εάν το κριτήριο είναι τόσο επιπόλαιο όσο αυτό "θέλω μια πολύ καλή Telecaster" ?  

Υποσημείωση μέχρι τώρα η μόνη κιθάρα που έχω είναι μια Gibson Les Paul Classic.

 

 

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wiring αν δε κανω λαθος τωρα δινει:

1) Bridge

2) Neck

3) Neck + Capacitor για ψευτομπασομουντοαποτετοιο ηχο

 

Η αλλαγη του ειναι απλουστατη δουλεια που θα σου κανει οποιοσδηποτε μαστορας, οποτε μη σε ανυσηχει.

 

(μόνο ένα μου είπε ότι έχει μία και δεν γίνεται να την δοκιμάζει ο πελάτης γιατί δεν υπάρχει 2η στο κατάστημα...).

 

 

Kαλοοοοο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο Telecaster μοντέλο του οποιού το μπράτσο να είναι στα μέτρα της 52 Vintage Re-issue

 

μοιαζει καπως με της μεξικανικης 50s classic.

 

Υποστηρίζει κανείς την τυφλή αγορά του συγκεκριμένου μοντέλου εάν το κριτήριο είναι τόσο επιπόλαιο όσο αυτό "θέλω μια πολύ καλή Telecaster" ? 

 

οχι μια και τα πολυ μικρα της ταστα (το vinatge radius δεν το θεωρω και τοσο μεγαλο προβλημα αλλα σιγουρα σε συνδιασμο με τα μικρα ταστα μπορει να σε κενερωσει ειδικα αν παιζεις με Gibson)

 

προσωπικα για τυφλη αγορα προτεινω την HOT ROD TELE 52

 

http://www.thomann.de/gr/fender_vintage_hot_rod_52_tele.htm 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τελικά κατέληξα στη tele 52 (με Barden pickups) του Τόλη. Πολύ ελαφριά, πολύ ευέλικτος ήχος, τα τάστα και το μπράτσο μου φαίνονται πλέον πολύ άνετα και βγάζει ηχάρα από τον super reverb μέχρι τον 30άρη Avt Μarshall. Κομπλέ

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα για τυφλη αγορα προτεινω την HOT ROD TELE 52

 

http://www.thomann.de/gr/fender_vintage_hot_rod_52_tele.htm 

 

Στο λεω, εσύ θα με κάνεις να αγοράσω tele  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου