Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά κιθάρας LP style


ndnikola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

Όπως λέει και ο τίτλος, ψάχνω κιθάρα "τύπου" Les Paul. To budget θέλω να είναι μέχρι 600 περίπου ευρώ. Θα προτιμούσα η κιθάρα να είναι καινούργια και θα προτιμούσα να να μην μπλέξω με ebay αμερικής ή Ιαπωνία. Επίσης, θέλω να αποφύγω τα SE μοντέλα της PRS, μια και μετά από δοκιμή δεν με εντυπωσίασαν (οι αντίστοιχες επιλογές από epiphone μου έκαναν καλύτερη εντύπωση παικτικά - κατασκευαστικά και κυρίως ηχητικά)

 

Αυτήν την στιγμή είμαι ανάμεσα σε

 

Hagstrom Super Swede

Reverend Roundhouse HB

Tokai LS80

 

Την τελευταία την βρήκα στο ebay στο παρακάτω link.

 

http://cgi.ebay.co.uk/Tokai-Love-Rock-LS80-Electric-Guitar-Wine-Red_W0QQitemZ370095065578QQcmdZViewItemQQptZUK_Musical_Instruments_Guitars_CV?hash=item370095065578&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1298|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318#ShippingPayment

 

Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει! Θα παρακαλούσα επίσης όποιος έχει παίξει με τα παραπάνω μοντέλα να μου δώσει οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί, καθώς ότι έχω μάθει για αυτές τις κιθάρες περιορίζεται σε online κριτικές. Εαν επίσης έχετε κάποια άλλη πρόταση θα χαρώ πολύ να την ακούσω!

 

Ευχαριστώ και καλές γιορτές!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας παιξει 3-4 και σαν κατοχος 2 import reverends σου λεω να προχωρησεις αφοβα αν σου αρεσουν εμφανισιακα.Φοραε κεραμικους(πολυ καλους και ζωντανους στα αυτια μου) μαγνητες.

Με Hagstrom δεν εχω παιξει,αλλα οπως στο νετ εχω διαβασει καλες κριτικες.

Μια tokai που εχω παιξει μου αρεσε απο αρκετα ως πολυ.

 

Παρε οτι σου καθεται καλυτερα στο ματι!Μην ξεχνας οτι η tokai ειναι lespaul copy,η hagstrom les paul style και η reverend αρκετα στη δικια της φαση(flattop,ελαφρως μικροτερο σωμα,bass contour control)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το συζητας..

http://cgi.ebay.com/NEW-Edwards-E-LP-98LTS-CHS-by-ESP-427_W0QQitemZ200288607476QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item200288607476&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318%7C301%3A0%7C293%3A1%7C294%3A50

Ο πωλητης ειναι σουπερ αξιοπιστος,αμερικανος που ζει μονιμα Τοκυο.Οι τιμες του ειναι τοπ επισης.

Μπορεις να μπεις κ στο σαιτ της Edwards να διαλεξεις οποιο μοντελο θελεις κ αυτος σε 3 μερες θα στο εχει ετοιμο για αναχωρηση.

 

Για παραιτερω τα λεμε με πμ εαν θελεις. :)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ως φανατικός της συγκεκριμένης κιθάρας και επειδή τυχαίνει να έχω παίξει με αρκετές του είδους θα ήθελα να σου πω ότι:

 

α) Δυστυχώς το ότι αποκλείεις τις αγορές της Αμερικής και της Ιαπωνίας καθώς και τα μεταχειρισμένα όργανα σε συνδυασμό με το περιορισμένο για μια τέτοιου είδους κιθάρα budget θα περιορίσει στο ελάχιστο τις πιθανότητες σου για μια value for money κιθάρα.

 

β) Δεν προτείνω ποτέ σε κάποιον να αγοράσει Epiphone. Οι περισσότερες οι οποίες έχω ακούσει είναι ούτως η άλλως καυσόξυλα, πολλώ μάλλον να την αγοράσεις κι από e-shop που δεν θα την έχεις ακούσει. Εκτός αυτού έχει μηδενική μεταπωλητική αξία, με λίγα λόγια την παντρεύεσαι.

 

γ) Αν παρ' όλα αυτά επιμένεις στα παραπάνω οι καλύτερες les paul copies που προσωπικά έχω ακούσει σε αυτά τα λεφτά είναι οι Bacchus στον Κουρμπή (Θεμιστοκλέους).

 

δ) Αντίθετα με τις Εpiphone, oι PRS SE είναι πού καλές κιθάρες για τα λεφτά τους κατά τη γνώμη μου, άσχετα βέβαια που δεν έχουν ήχο les paul.

 

ε) Επίσης τα video στο ΥοuTube του Marc Ford να παίζει με Reverend με ψήνουν αλλά επειδή δεν έχω πιάσει την κιθάρα στα χέρια μου δεν έχω άποψη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την παρακάτω τι θα λέγατε?

 

VIG eruption (Eclipse style):

http://www.voodoomusic.gr/php/plugins/shop/newshop.php?lng=gr

 

Από όσο γνωρίζω είναι κορεατική set-neck κατασκευή με EMG-HZ (όχι EMG designed, EMG select e.t.c....) μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την παρακάτω τι θα λέγατε?

 

VIG eruption (Eclipse style):

http://www.voodoomusic.gr/php/plugins/shop/newshop.php?lng=gr

 

Από όσο γνωρίζω είναι κορεατική set-neck κατασκευή με EMG-HZ (όχι EMG designed, EMG select e.t.c....) μαγνήτες.

 

ΚΟΥΚΛΑΡΑ!!!! οι EMG - HZ δεν με τρελαίνουν βέβαια, αλλά χαλάλι στην ομορφιά της!!!

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Με βλέπω να κλίνω προς την tokai, αλλά εξακολουθεί να παίζει και η hagstrom. Την reverend την αφήνω προς το παρόν, μια και ψάχνω Les Paul ήχο. Για την VIG δεν θα το σκεφτόμουν, μου φαίνεται ότι έχει πιο heavy προσανατολισμό και ψάχνω κάτι πιο all around (στα πλαίσια της LP φυσικά).

Κανείς άλλος κάποια γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηρα μια greco πριν 3 μηνες...και ειναι σουπερ....(βεβαια την πηγα για σεταρισμα στον οικονομακη αλλαγη Nut σε κοκκαλινο)

το μονο που με ανησυχει ειναι οτι μαλλον θα αναγκαστω να τη δωσω :( λογο αναγκης....αν εισαι αθηνα και σ ενδιαφερει μπορεις να τη δεις...αλλα ξαναλεω δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν τη δωσω...μια ιδεα παντως θα την εχεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τυχαίνει να έχω μια Hagstrom Super Swede,εδώ και ένα χρόνο περίπου, θα ήθελα να σου πω οτι σαν ποιότητα κατασκευής είναι εξαιρετική.Ο ήχος της είναι Les paul , λίγο πιο μπασαριστός, ιδίως ο neck μαγνήτης της...

Μου 'ρθε super σεταρισμένη από Thomann και επίσης έδωσα κάτι παραπάνω για την θήκη (bag), της Hagstrom η οποία είναι η καλύτερη θήκη που πάιζει σε αυτά τα χρήματα...(έχω πάρει και μια δεύτερη θήκη για την Cort μου).

Η Hagstrom είναι μια κιθάρα, τίμια, για τα χρήματα που θα δώσεις και σίγουρα δεν θα το μετανοιώσεις.

Καλή απόφαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, μάλλον για hagstrom το πάω, ομολογώ πως, εκτός των άλλων, αισθητικά μου "πήγε" περισσότερο από όλες, και η διαφορά χρημάτων μπορεί να παίξει ένα ρόλο. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, θα φροντίσω να επανέλθω με φωτος και κλιπς όταν με το καλό έρθει.

Φιλικά,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου