Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Laney VC30


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, πριν λίγο άνοιξα το εν λόγω ενισχυτή και βρίσκομαι αντιμέτωπος με το εξής πρόβλημα:

 

Παίζοντας τη μι μπάσα στις κιθάρες μου, το μεγάφωνο μπουκώνει με αποκορύφωμα τη σολ στο 15ο τάστο (της μι μπάσας πάλι) όπου ουσιαστικά δεν ακούγεται νότα αλλά σχεδόν σκέτος θόρυβος.

 

Εκτός αυτού, το bass του eq του ενισχυτή φαίνεται να μην επηρεάζει σχεδόν καθόλου τον ήχο. Η διαφορά μεταξύ 0 και 10 είναι ελάχιστη και ουσιαστικά ακούγεται μόνο στα καντίνια.

 

Επιπλέον, κρατώντας τη σολ, που αναφέρω παραπάνω, πατημένη και συγχρόνως γυρίζοντας το ποτενσιόμετρο του μπάσου του ενισχυτή, ακούγονται παράσιτα, όπως όταν πιάνει σκόνη ένα ποτενσιόμετρο.

 

Πριν πάω για αλλαγή μεγαφώνου, υπάρχει καμιά ιδέα περί του τι μπορεί να έχει συμβεί;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιό πιθανό είναι να συντονίζεται η νότα με τον ενισχυτή. Η σόλ το κάνει αυτό (και σε μένα το έχει κάνει). Πήγαινε σε κανα τεχνικό να σου κοιτάξει τον ενισχυτή και να σου πεί πιό είναι το πρόβλημα.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπυρετο και εγω πιστευω οτι πρεπει να τον πας σε καποιον τεχνικο

Δεν νομιζω οτι πας για αλλαγη μεγαφωνου....

Καλου κακου αν μπορεις ριξε και κανενα σπρει επαφων  ;) you never know ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κανα άλλον ενισχυτη να δοκιμασεις το μεγαφωνο σ'εκείνον?

 

Έχω αλλά δεν θα μπω σε τέτοια διαδικασία μόνος καθότι είμαι λίγο άσχετος και φοβάμαι μη γίνει καμιά ζημιά.

 

Από την ώρα που άνοιξα το θέμα, η κατάσταση του ενισχυτή βελτιώθηκε αρκετά. Δεν ξέρω τι ακριβώς έπαιξε ρόλο. Το μόνο που έκανα ήταν ότι στριφογύρισα αρκετά το bass στο eq και έπαιξα αρκετή ώρα.

 

Προς το παρόν θα τον παρακολουθήσω και θα δω πώς πάει. Θα τον ανοίξω και το βραδάκι και θα ενημερώσω. Αν μου κάνει τα ίδια, θα τον πάω στο γιατρό να μου πει για σίγουρα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία από τα ίδια και τώρα που έπαιξα λίγο.

 

Θα τον ανοίξω να δω αν έχω σχετικά εύκολη πρόσβαση στο μεγάφωνο γιατί προσφάτως άλλαξα του Deluxe Reverb και το stock Jensen του Fender περισσεύει. Αν δε χρειάζεται να ξεβιδώσω το σύμπαν προκειμένου να γίνει η αλλαγή, θα την κάνω. Αλλιώς, θα πάει σε ειδικό.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα βγαζεις το βυσμα του μεγαφωνου απο πισω απο το σασι και το βαζεις στον αλλο ενισχυτη, στα ωμ που πρεπει. Ετσι θα ελεγξεις ευκολα αμα το μεγαφωνο του λανι εχει προβλημα. Διαφορετικα, μπορεις όντως να κανεις και τράμπα μεγάφωνα μεσα στον λανι, αλλα νομιζς πιο πολλη ωρα θα σου φάει

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα βγαζεις το βυσμα του μεγαφωνου απο πισω απο το σασι και το βαζεις στον αλλο ενισχυτη, στα ωμ που πρεπει. Ετσι θα ελεγξεις ευκολα αμα το μεγαφωνο του λανι εχει προβλημα. Διαφορετικα, μπορεις όντως να κανεις και τράμπα μεγάφωνα μεσα στον λανι, αλλα νομιζς πιο πολλη ωρα θα σου φάει

 

Thanks Ηρακλή αλλά δε φτάνει το καλώδιο του Laney. Τους έφερα πλάτη με πλάτη και δεν. Εν τω μεταξύ τον άνοιξα και είδα ότι πρέπει να βγουν τα πάντα προκειμένου να αποκτήσω πρόσβαση στο μεγάφωνο για να το αλλάξω. Κολώνω να το προχωρήσω για να πω την αλήθεια.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου