Προς το περιεχόμενο

Ανεβασμενη θερμοκρασια


airborne

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχισαν οι ζεστες και μαζι και τα προβληματα.

Εχω ενα PC με Intel P4 3,06 Ghz και λογω του υψηλου θορυβου του ανεμιστηρα τον αλλαξα με τον ενα αθορυβο Zalman χαλκου. Τον εχω και δουθλευει στις υψηλοτερες στροφες του(οχι σε silent mode-μονο οταν ηχογραφω μικροφωνα χρησιμοποιω silent mode)και ο επεξεργαστης μου σηκωνει θερμοκρασιες που φτανουν 65 βαθμους μερικες φορες και παραπανω.

1.Οι θερμοκρασιες αυτες ειναι ανησυχητικες?

2.Αν ναι τι λυση θα προτεινατε χωρις να προσθετει παραπανω θορυβο?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η λυση ειναι μια οτι προβλημα και να εχεις...αναζητηση στην search engine.

http://www.noiz.gr/posts1435-0.html&postdays=0&postorder=asc&highlight=&sid=07b3790d5c65192172de0e4c05fe5d0f

http://www.noiz.gr/posts1410-0.html&postdays=0&postorder=asc&highlight=&sid=ced48c299840573697fddf475f91a643

και εχει και πολλα αλλα...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Airborne, το πραγματικό σου πρόβλημα είναι ότι η θερμοκρασία μέσα στο κουτί και (πιθανότατα) μέσα στο δωμάτιο σου είναι υψηλότερες από ότι πρέπει. Αν στο δωμάτιο σου υπήρχε αποτελεσματικός κλιματισμός και ο αέρας κινείτο ελεύθερα μέσα στο κουτί του υπολογιστή, θα διαπίστωνες ότι ο Zalman θα ήταν υπερ-αρκετός. Μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτά τα δύο πράγματα; Αν ναι, τότε θα λύσεις το πρόβλημα. Αν όχι, τότε δεν θα το λύσεις.

 

Πάντως σε κάθε περίπτωση μην ανησυχείς. Αυτό που παθαίνει ο επεξεργαστής σου όταν λειτουργεί σε αυτές τις θερμοκρασίες είναι απλά ότι μειώνεται ο χρόνος ζωής του. Αυτό δεν είναι πραγματικό πρόβλημα, καθώς όπως ξέρεις συνήθως τους αλλάζουμε πριν φτάσει η τελευταία ώρα τους.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το πραγματικό πρόβλημα που αναφέρει κι eye, θα το καταλάβεις όταν σου παρουσιαστούν ανεξήγητα "κολλήματα" ή επανεκινήσεις του λειτουργικού σου που δεν μπορείς να αποδώσεις αλλού..ή αν πιάσεις στα πράσσα την γυναίκα σου να τηγανίζει την ομελέτα σου στο σασσί... :lol:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. 65 βαθμοί είναι πολύ για έναν P4,αλλά όχι επικίνδυνοι,αρκεί να μη δουλεύει συνέχεια ο επεξεργαστής σου σε αυτή τη θερμοκρασία.Βγάλε την ψύκτρα σου και βάλε στον επεξεργαστή ένα καινούριο στρώμα απαγωγικής αλοιφής,αλλά μην το παρακάνεις.Καθάρισε καλά την ψύκτρα σου αν έχει μαζέψει σκόνες και σκουπιδάκια.Στην ανάγκη άλλαξε την.

2. Υπάρχει υδρόψυκτο σύστημα (κάτι πήρε το μάτι μου στο πλαίσιο,αλλά συνοδεύεται από ένα κύλινδρο που περιέχει το νερό που ανακυκλώνεται.Αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου δοκίμασέ το.

 

Τεφάλ' date=' ο επίσημος χορηγός της AMD.[/quote']

Μάλλον έχεις καιρό να ενημερωθείς.Από τους Prescott και μετά,οι Intel θερμαίνονται πολύ περισσότερο από τους AMD.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις καιρό να ενημερωθείς.
Βασικά απαντούσα στο αστείο του npap, αλλά παραδέχομαι ότι έχεις δίκιο με την έννοια ότι έχω όντως πολύ καιρό να δω μπροσούρα της Tefal. :) Πέραν της πλάκας, θα ήθελα και εγώ να ακούσω κάποια στιγμή την άποψη κάποιου που να έχει ΟΝΤΩΣ χρησιμοποιήσει υδρόψυκτα συστήματα, αλλά με τις τιμές που έχουν μάλλον θα περιμένω πολύ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ ρε παιδια.Το κακο ειναι οτι στο δωματιο που δουλευω δεν μπορω να τοποθετησω κλιματιστικο και κατα συνεπεια εχω υψηλες θερμοκρασιες. Προς το παρον εχω ανοιξει το ενα καλυμα του κουτιου και εχω βαλει εναν ανεμιστηρα να φυσαει εως οτου βρω καποια λυση...ΟτΑν ανοιγω το ενα καλυμμα του κουτιου παντως η θερμοκρασια πεφτει αρα μαλλον ο αερας δεν κυκλοφορει σωστα στο κουτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραδέχομαι ότι έχεις δίκιο με την έννοια ότι έχω όντως πολύ καιρό να δω μπροσούρα της Tefal. :)

 

Ευτυχώς που κάνεις αυτά τα αστεία και "δροσιζόμαστε"..

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που κάνεις αυτά τα αστεία και "δροσιζόμαστε"..
Roy, βλέπω ότι πήρες το θέμα του thread πολύ κυριολεκτικά. Δεν θα συμμετέχω στον πυρετό (και είναι και σαββατόβραδο). ¶λλωστε ο φίλος μας πήρε τις απαντήσεις του, μας ευχαρίστησε κλπ - τι θες τώρα εσύ, άγνωστον...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου