Προς το περιεχόμενο

Ανεβασμενη θερμοκρασια


airborne

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι σε αυτό το θέμα καθώς βρήκα ένα πίνακα που δείχνει τις μέγιστες επιτρεπτές θερμοκρασίες για όλους τους επεξεργαστές:

 

http://users.erols.com/chare/elec.htm

 

Ίσως αξίζει να του ρίξετε μία ματιά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν της πλάκας' date=' θα ήθελα και εγώ να ακούσω κάποια στιγμή την άποψη κάποιου που να έχει ΟΝΤΩΣ χρησιμοποιήσει υδρόψυκτα συστήματα[/quote']

 

Πράγματι........

 

 

Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει.......

 

τα μηχανήματα αυτά........

 

 

 

αλλά και μετρήσει.....

 

 

 

τι θόρυβο κάνουν.........;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

65 βαθμοι δεν ειναι και τρελλη θερμοκρασια αλλα καλο ειναι να κατεβει.

1 τροπος ειναι να μεγαλωσεις τον χωρο που κεινειται ο αερας μεσα στο κουτι γιατι μπορει να μην προλλαβενει να ψυχθει.αν παρεις ενα κουτι full tower kai

του χωσεις και 2 ανεμιστηρες να βγαζουνε και να παιρνουνε αρερα απο το περβαλλον χωρο θα δεις διαφορα.το κουτι παρολλο που βλεπεις διαφορα με το κουτι ανοιχτο δεν κανει να μενει ανοιχτο λογω σκονης,κτλ.ασε που μου χει τυχει να βρω και κατσαριδα μεσα σε κουτι φιλου =p.λογω οτι τις ελκει η μεγαλη θερμοκρασια.το κουτι ετσι κι αλλιωσ εχει σχεδιαστει για καλυτερη

ψυξη απο ειδικο μεταλλο.

Αυτες ειναι και οι μονες λυσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και θίγεται αυτό το θέμα και επειδή είμαι ψιλοάσχετος ποιος καλός φίλος θα μου πεί οδηγίες πώς μπορώ να δώ την θερμοκρασία? Γίνεται απο τα windows? Πρέπει να κατεβάζω κάποιο πρόγραμμα? Υπάρχει κανένα link?

 

Ας μου το στείλει και σε pm για να μην επιβαρύνουμε το forum

 

Thanks

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το επιβαρρύνουμε, ίσως υπάρχουν και άλλοι που δεν το ξέρουν αυτό: λοιπόν, μπορείς να δεις την θερμοκρασία του επεξεργαστή με δύο τρόπους. Ο ένας είναι μέσα από το Bios, το οποίο ενεργοποιείς πατώντας DEL (συνήθως) την ώρα που μπουτάρει ο υπολογιστής. Ανάμεσα στις πολλές επιλογές (τις οποίες δεν πειράζουμε αν δεν ξέρουμε το πως και το γιατί) κάπου υπάρχει μία με τίτλο "Hardware Monitor" ή κάτι παρόμοιο. Εκεί θα δεις την θερμοκρασία του Motherboard και της Cpu.

 

Ο άλλος τρόπος, είναι μέσω ειδικών προγραμματων - utilitites που τα έχεις και τρέχουν κάπου στο background την ώρα που δουλεύεις με τον υπολογιστή. Τέτοια προγράμματα, δινονται δωρεάν μαζί με αρκετά motherboards (το πιθανότερο είναι ότι έχεις ήδη ένα τέτοιο στο cd εγκατάστασης του motherboard σου, αλλά ίσως δεν το έχεις εγκαταστήσει).

 

Και οι δύο μέθοδοι είναι εξίσου καλές, αλλά πρέπει να θυμόμαστε να κάνουμε τον έλεγχο αφού ο υπολογιστής έχει μείνει αναμένος για πέντε-δέκα λεπτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, όσοι έχουν πρόβλημα τριχόπτωσης να προσέξουν τώρα, γιατί με τα παρακάτω κινδυνεύετε να καραφλιάσετε. Είναι πέρα για πέρα αληθινά! :D

 

Τι έκανε γνωστός μου ("hardware-ας" το επάγγελμα):

 

Πήρε το PC του, έβγαλε όλους τους ανεμιστήρες, ακόμα και αυτόν του τροφοδοτικού, και το βούτηξε σε μια "μπανιέρα" με.... λάδι μηχανής!!! 8O

 

Τώρα που πήρατε την πρώτη κρυάδα, ξαναδιαβάστε το παραπάνω και συνεχίζω... εντάξει; Λοιπόν...

 

Φρόντισε να τοποθετήσει ψηλά στον "πύργο" το σκληρό δίσκο και το DVD, φυσικά το κουτί είναι μόνο ο "σκελετός", και εφόσον το λάδι είναι μονωτής δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με τα ηλεκτρονικά.

 

Αυτή είναι η πιο κουφή και ταυτόχρονα αποτελεσματική (όπως λέει ο ίδιος) μέθοδος ψύξης που έχω ακούσει! Και εννοείται ότι πιο αθόρυβο δε γίνεται (δεν υπάρχει τίποτα που να κινείται, πέραν του δίσκου).

 

Try it at your own risk! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν' date=' όσοι έχουν πρόβλημα τριχόπτωσης να προσέξουν τώρα, γιατί με τα παρακάτω κινδυνεύετε να καραφλιάσετε. Είναι πέρα για πέρα αληθινά! :D

 

Τι έκανε γνωστός μου ("hardware-ας" το επάγγελμα):

 

Πήρε το PC του, έβγαλε όλους τους ανεμιστήρες, ακόμα και αυτόν του τροφοδοτικού, και το βούτηξε σε μια "μπανιέρα" με.... λάδι μηχανής!!! 8O

 

Τώρα που πήρατε την πρώτη κρυάδα, ξαναδιαβάστε το παραπάνω και συνεχίζω... εντάξει; Λοιπόν...

 

Φρόντισε να τοποθετήσει ψηλά στον "πύργο" το σκληρό δίσκο και το DVD, φυσικά το κουτί είναι μόνο ο "σκελετός", και εφόσον το λάδι είναι μονωτής δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με τα ηλεκτρονικά.

 

Αυτή είναι η πιο κουφή και ταυτόχρονα αποτελεσματική (όπως λέει ο ίδιος) μέθοδος ψύξης που έχω ακούσει! Και εννοείται ότι πιο αθόρυβο δε γίνεται (δεν υπάρχει τίποτα που να κινείται, πέραν του δίσκου).

 

Try it at your own risk! 8)[/quote']

 

8O 8O 8O

Ωραίος ο φίλος σου!Τρελή έμπνευση!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να φανταστώ το πως ο εμποτισμός σε λάδι μηχανής μπορεί να έχει οποιαδήποτε άλλη επίπτωση εκτός από την καταστροφή του motherboard. Μέχρι να υπάρξουν - αν υπάρξουν - περισσότερες (πολύ περισσότερες) διευκρινήσεις, προς θεού μη δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο...!!

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου