Προς το περιεχόμενο

Yamaha 01x vs Soundcraft Spirit E8+Audigy Platinum. HELP.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά που με διορθώνεις ¶κη....Καλή η mk2;

Με γειά σου!

Thanks! :mrgreen:

 

Πλέον έχω αρκετά DSP για να ανοίγω όσα plugs της Sony θέλω άφοβα... μέχρι να καλομάθω πάλι και να θέλω και 3η Powercore! :oops:

 

Επίσης, τα extra plug-ins αξίζουν τα χρήματα - μόνα τους θα κόστιζαν πιο πολύ απ'όλο το upgrade.

 

Sorry for hijacking the thread... :oops:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω καταφερει να το δουλεψω. το συστημα μοθ αυτη τη στιγμη δοθλευει τελεια με την 01Χ. οι κονβερτορες δεν ειναι των εκατομυριων αλλα καποιος με αυτο το budget μαλλον δεν μπορει να καταλαβει τη διαφορα.το εχω διαβασει αποιρες φορες οτι η ο1Χ ειναι δθσκολη στο σεταρισμα αλλα ειλικρινα αν δεν ετρεχα το BFD me 2.5gb μνημη απο την αρχη δεν θα χρειαζομοθν ποτε να το ψαξω παραπανω. επιπλεον ολες οι firewire συσκευεσ εχουν conflicts οτν ειναι στο ιδιο bus. αν καιγεσαι τοσο πολυ για την powercore υπαρχει και η pci mkii που εχω και ειναι μια χαρα. Βασικα δεν υπαρχει καμια συγριση μεταξυ των 2 συστηματων. το πρωτο σου δινει 8 ins (24 μεσω mlan) με προενισχυση' date=' dynamics ktl, 9 movng faders, 2 μοναδες εφφε(που στο cubase sx3 μπορεις να τις βαλεις ως εξωτερικες), remote για το SX...ακομα και μιση τιμη αγοραζεις το sx3. αν του χρονου πασ για μια dm1000 h 02r96 δεν αλλαζει τιποτα στο DAW σου παρα μονο η κονσολα. Για να μην πουμε για το mlan και ποσες συσκευες μπορεις να συνδεσεις πανω. Σε αυτο το budget δεν θα βρεις τιποτα αλλο που να κανει ολα αυτα μαζι. Δεν λεω στην αρχη οι drivers ηταν λιγο προχειροφτιαγμενοι αλλα τορα στην εκδοση 1.5.4 εχουν γινει μια χαρα. το συστημα μου δεν εχει κρασαρει για μηνες και πιστεψε με δεν το χαιδευω. Δεν ξερω ποσο σοβαρα το βλεπεις το θεμα της ηχογραφησης στο PC αλλα πραγματικα δεν μπορω να φανταστω πως μπορει καποιος να μην αφιερωσει λιγη ρα να σεταρει ενα συστημα ωστε να μην εχει ποτε προβληματα. εγω παρεπιπτοντος στο ιδιο PC εχω και την audigy 2 που για μην χρησημοποιουσα ως firewire για την 01Χ. κανενα προβλημα πουθενα.[/quote']

 

Φιλε Ottomo πραγματικα εισαι ο πρωτος ανθρωπος που ακουω να λεει οτι εχει καταφερει να δουλεψει το O1X με επιτυχια!

Εγω το σκεφτομουν πολυ σοβαρα να το αγορασω, ειχα διαβασει το manual,ειχα δει οτι demo video υπηρχε με τον Bert Smorenburg(ο τυπος ειναι απιστευτος) αλλα οποιον και να ρωταγα με απετρεπε απο την αγορα του. Αυτο που επαιξε καθοριστικο ρολο ηταν μια ερωτηση που εκανα στο forum του O1X και μου απαντησαν αρκετοι χρηστες λεγοντας μου οτι η EMU1820M που εχω διαθετει πολυ καλυτερους κονβερτορες(κατι που το γνωριζα ηδη) αλλα και προενισχυτες απο το O1X.

 

Παντως ειναι ευτυχες το γεγονος οτι βρισκω επιτελους εναν ανθρωπο που εχει καταφερει να δουλεψει αυτο το μηχανημα.Αν μπορουσες καποια στιγμη να μας πεις τις εντυπωσεις σου σε καποιο test η καποιο thread θα ηταν τελεια!

 

Cheers! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα η ιστορια ξεκινησε οταν την πηρα και την συνεδεσα για πρωτη φορα οταν κρασαρε με το παραμικρο. ολη η δουλεια ηταν να φροντισω να μην εχω irq conflicts στο pc και τα κρασαρισματα εξαφανιστηκαν μετα απο αυτο υπηρχε το θεμα του cpu usage των drivers το οποιο διορθωθηκε απο την εταιρια μετα απο 2-3 updates. απο εκει και περα ολα δοθλευουν ρολοι. βλεπω στο φορουμ οτι πολλοι εχουν προβληματα αλλα ενα 80 τοις εκατο εχει να κανει με το οτι πολλοι δεν διαβαζουν το manual. σαν ηχος πιστευω οτι ειναι ακρετα ικανοποιητικος στο επιπεδο του οτι για να κανεις σοβαρες συγρισεις πρεπει να εχεις χωρο, μονιτορς, μικροφωνα και προενισχυσεις πολυ ακριβωτερες απο αυτα που διαθετει καποιος που θα αγοραζε την 01x. λεγοντας αυτο ριξε και μια ματια στο σαιτ μου και ακουσε τα κομματια 2, 4, 5, 7. Δεν ειναι neve αλλα το κυκλοφορουμε(βεβαια εχει γινει και μαστερινγ σε απιστευτο μαστερινγ στουντιο).

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου