Προς το περιεχόμενο

Έλληνας Rock Κιθαρίστας ή Ελβετός Μπουζουξής?


P.P. King

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

...δε νομίζω πως το θέμα που έθεσε ο Πί.πης είναι το αν υπάρχουν ταλαντούχοι,εμπνευσμένοι και καταρτισμένοι "ηλεκτρικοί" κιθαρίστες στην χώρα μας....αυτό το διαπιστώνει έυκολα ο καθένας ;)

 

Νομίζω πως το θέμα είναι πιο πολύ κατά πόσο αυτή η γνώση και ταλέντο (και γιατί όχι και ο εξοπλισμός) έχουν σχέση με το τελικό αποτέλεσμα, την κατάληξη της πορείας ενός μουσικού........μήπως τις περισσότερες φορές είναι αντιστρόφως ανάλογα?

 

Μήπως αυτή η "πορεία" είναι τις περισσότερες φορές προδιαγεγραμμένη?

 

Φυσικά και υπάρχουν τρομερά ταλαντούχοι , εμπνευσμένοι και αξιολογότατοι "ηλεκτρικοί" μουσικοί (και όχι μόνο κιθαρίστες).......υπάρχει όμως η αντίστοιχη κουλτούρα? και αν δεν υπάρχει μήπως είναι και ευθύνη των ίδιων αυτών μουσικών?

 

Κρίνουμε τον μουσικό από αυτό που γνωρίζει (και θα μπορούσε να παράγει) ή από αυτό που τελικά παράγει? (ακόμη και όταν δεν είναι ακριβώς επιλογή του)

 

Μήπως τελικά θα έπρεπε να κρίνεται ο μουσικός και για αυτές ακριβώς τις επιλογές ή μη επιλογές του? Το ότι κάποιοι δηλαδή επιλέγουν τον προσωπικό τους δρόμο, το προσωπικό τους δημιουργικό όραμα, μακριά από την πεπατημένη και "σιγουριά"( ??? ::)) του δίπτυχου "μαθήματα - σκυλάδικα" (δεν είναι ανάγκη να μιλλάμε για μπουζούκια...υπάρχουν άπειρα ροκ σκυλάδικα)

 

Αρκεί το ταλέντο και η έμπνευση με την μορφή της "μονάδας" (μουσικός) για να επηρεάσει το σύνολο (τρόποι παρουσίασης-μαγαζιά, "επαγγελματισμός", δισκογραφία, κοινό, μουσική εκπαίδευση) ή τελικά το σύνολο "καταπίνει" και αφομειώνει την μονάδα?

 

Φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά έχω την εντύπωση πως στην πλειονότητα των περιπτώσεων κάτι τέτοιο συμβαίνει.......και αν για το σύνολο της Ελληνικής κοινωνίας το "δημόσιο" είναι το μικροαστικό όνειρο...έτσι και για τον μικρόκοσμο των μουσικών ο συμβιβασμός και η ένταξη - αφομείωση στην "χαβούζα" της ελληνικής showbiz είναι το αντίστοιχο "δημόσιο" (...σε πολύ πιο τραγική μορφή).

 

Θα μπορούσα και εγώ να κάνω μια πολύ μεγάλη λίστα με ταλαντούχους και άρτια καταρτισμένους μουσικούς του "ηλεκτρικού" χώρου ..........και ταυτόχρονα  μια πολύ πιο μικρή με "ηλεκτρικούς" καλλιτέχνες που παράγουν αξιόλογο έργο.....το πιο τραγικό (και για τις 2 περιπτώσεις) όμως θα ήταν πως οι κοινές συμμετοχές θα ήταν ελάχιστες :(

 

Το ζήτημα είναι να βρούμε την αιτία που ωθεί τόσους πραγματικά ταλαντούχους μουσικούς να μένουν αναγκαστικά παγιδευμένοι σε "επαγγελματικές" καταστάσεις που απομυζούν το σύνολο της ενεργητικότητας τους, σε  μουσικούς που αναλώνωνται σε χαζομάρες ή ακόμα και αναγκάζονται να φύγουν μετανάστες σε κρύες βόρειες χώρες ;).......

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ζήτημα είναι να βρούμε την αιτία που ωθεί τόσους πραγματικά ταλαντούχους μουσικούς να μένουν αναγκαστικά παγιδευμένοι σε "επαγγελματικές" καταστάσεις που απομυζούν το σύνολο της ενεργητικότητας τους, σε  μουσικούς που αναλώνωνται σε χαζομάρες ή ακόμα και αναγκάζονται να φύγουν μετανάστες σε κρύες βόρειες χώρες

 

Μα ειναι εξαιρετικα απλο το να βρεις την αιτια.Στην Ελλαδα δεν υπαρχει ροκ,η μαλλον για να ειμαι πιο σωστος δεν υπαρχει ροκ σκηνη που να μπορει να συντηρησει επαγγελματικα οποιονδηποτε μουσικο.Οταν εχεις στοματα να θρεψεις και θελεις να εισαι επαγγελματιας μουσικος πρεπει αναγκαστικα να παιξεις την μουσικη που

κυριαρχει στη χωρα σου (αυτη δηλ.που ακουει ο πολυς ο κοσμος) και αυτη η μουσικη σιγουρα δεν ειναι το ροκ (εκτος αν οπως πολυ σωστα ειπες παιζεις σε ροκ σκυλαδικα τα οποια ειναι εξισου αθλια με τα λαϊκοποπ-σκυλαδικα και τις "εντεχνες" σκηνες)

 

Προσωπικα δεν ξερω ουτε εναν "εναλλακτικο ροκ" μουσικο που να ζει απο τη μουσικη οι περισσοτεροι ειναι εισοδηματιες ή κανουν αλλες  δουλειες.

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Προσωπικα δεν ξερω ουτε εναν "εναλλακτικο ροκ" μουσικο που να ζει απο τη μουσικη οι περισσοτεροι ειναι εισοδηματιες ή κανουν αλλες  δουλειες.

 

 

...και γιατί θα πρέπει αυτό να θεωρήται απαραίτητα κακό? ;).....μήπως το κακό είναι να αποκτάει η μουσική σχέση εξαρτημένης εργασίας...δουλειάς....τελικά δουλείας? (άλλωστε ένας τόνος έχει αλλάξει απλά ;D)

 

Γνωρίζω άπειρες μπάντες με ηλικίες 18-30 ετών από το εξωτερικό που θεωρούν δεδομένο αυτό το πράγμα, που πληρώνουν (ή καλύτερα ρισκάρουν) με προσωπικά έξοδα περιοδείες σε όλη την Ευρώπη και τον κόσμο......

 

Στην Ελλάδα πχ αυτό γίνεται είτε από γκαυλωμένους μεταλλάδες (που τους σεβομαι απόλυτα για αυτό) είτε παλαιότερα από γκαυλωμένους πάνκηδες (που τους σέβομαι απόλυτα για αυτό) είτε από καλλιτέχνες πέρα από τα όρια του mainstream (όπου ευτυχώς η σκηνή είναι παγκόσμια πολλές φορές μπορεί να το υποστηρίξει ακόμη και οικονομικά...είτε μιλάμε για jazz, είτε για cinematic, είτε για experimental κλπ)....

 

Είτε βέβαια όταν κάποιο "μεγάλο" όνομα θα βγει στην γύρα για μετανάστες και έτσι θα ακολουθήσουν και ένα κάρο "ταλαντούχοι και άψογα καταρτισμένοι" επαγγελματίες.....

 

 

Δεν μπορώ να δεχτώ πως όταν ένας πιτσιρίκος ξεκινάει να μάθει κιθάρα, μπάσο ή τύμπανα 10 χρονών το όνειρο του είναι να γίνει "επαγγελματίας μουσικός".......αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι που στην πορεία και γιατί το όνειρο του στραπατσάρεται και αποδέχεται το γνήσιο Greek Dream

 

edit: εννοείται πως δεν έχω κανένα πρόβλημα με τουςεπαγγελματίες μουσικούς (δεν θα μπορούσα άλλωστε...με τον α ή β τρόπο είναι οι μισοί μου φίλοι)....πιστεύω ακράδαντα όμως πως η επαγγελματική ενασχόληση με την "ελληνική" της μορφή τους αφαιρεί πολλούς πόντους από την καλλιτεχνική τους υπόσταση

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο παω πασο (αλλωστε αυτο ακριβως κανω και ΕΓΩ ;D ;D)

 

Νομιζα απλα οτι ειχες συνδεσει την επαγγελματικη ενασχοληση με τη μουσικη.

 

Κακα τα ψεμματα ομως η 100% επαγγελματικη ενασχοληση με τη μουσικη συνηθως δινει και τα καλυτερα αποτελεσματα μια και αλλο να ασχολειται καποιος ολη την ημερα με τη μουσικη και αλλο τις 2-3 ωρες που του αφηνει η πρωϊνη του δουλεια...

 

Αλλο ομως ειναι να εισαι επαγγελματιας μουσικος και να παιζεις στους...U2 & αλλο να εισαι επαγγελματιας μουσικος και να παιζεις με τη Μπουλα Μπελλα στο 30ο χλμ της Εθνικης.. ;)

 

Αν μπορεις να ασχολεισαι 100% επαγγεματικα και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με τη μουσικη που πραγματικα λατρευεις θα γινεις και καλυτερος (αν βεβαια εχεις και ταλεντο,γνωσεις κτλ,κτλ)

 

Η τεχνη ειναι οπως το...sex ;D οσο πιο πολυ ασχολεισαι μαζι της τοσο καλυτερος γινεσαι.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κακα τα ψεμματα ομως η 100% επαγγελματικη ενασχοληση με τη μουσικη συνηθως δινει και τα καλυτερα αποτελεσματα μια και αλλο να ασχολειται καποιος ολη την ημερα με τη μουσικη και αλλο τις 2-3 ωρες που του αφηνει η πρωϊνη του δουλεια...

 

...ανάλογα με το τι είναι αυτό με το οποίο ασχολείται "μουσικά" όλη τη μέρα.......πχ αν είναι πρόβες για την καινούρια τραγουδίστρια του 2ου προγράμματος δε νομίζω να προσφέρει και πολλά ;)

 

σε αυτο παω πασο (αλλωστε αυτο ακριβως κανω και ΕΓΩ ;D ;D)

 

 

 

man και εγώ αυτό κάνω.....απλά και η κανονική δουλειά μου είναι η μουσική ;D ;D ;D

 

 

 

edit: με πρόλαβες ;D ;D ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους!Πρωτο μου post στο noiz με μια μικρη παρεμβαση στο συγκεκριμενο θεμα.Ενα ονομα θα πω και οποιος δεν τον γνωριζει (που αμφιβαλω) μπορει να ψαξει στο youtube ;).Κωστας Καραμητρουδης ,η αλλιως,  Gus G. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και υπάρχουν τρομερά ταλαντούχοι , εμπνευσμένοι και αξιολογότατοι "ηλεκτρικοί" μουσικοί (και όχι μόνο κιθαρίστες).......

Σε ευχαριστώ NIKO.DEMO για τα καλά σου λόγια.Επιτέλους η αναγνώριση. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου