Προς το περιεχόμενο

Έλληνας Rock Κιθαρίστας ή Ελβετός Μπουζουξής?


P.P. King

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως όπως έχει προαναφερθεί, είναι χαρακτηριστική η απουσία μπουζουκ-τσίδων έστω και σε αυτό το θέμα.

Το Ελβετός μπουζουκ-τσής βέβαια μπορεί να ακούγεται αστείο, αλλά μη ξεχνάμε πως εκεί στη χώρα των τρύπιων τυριών και των ακριβών ρολογιών υπάρχουν πολλοί οργανοπαίκτες ελληνικής καταγωγής τρίτης και τέρτατης γενιάς, κατά περίπτωση.

Και αν αναλογιστούμε πως ο πιθανός Δημητράκης Καραχισαρίδογλου το μόνο που έχει από εμπειρίες ελληνικής ζωής είναι το εγκαταλειμένο ορεινό χωριό του προπάππου του και οι καναδυό παραλίες σε κανένα νησί, μάλλον καταλήγουμε σε προσλαμβάνουσες δυτικοευρωπαϊκού τύπου.

Και εφόσον δεχόμαστε ( άκριτα; ) πως εκεί, έχουν σύστημα παιδείας που προάγει τις τέχνες και αν συνδυάσουμε τον αυτόχθονα γοτθικής καταγωγής ως μαθητή και τον Ελβετό πλέον, ελληνικής καταγωγής, δάσκαλο ελληνικής μουσικής, πιθανολογώ πως ο Έλληνας Rock Κιθαρίστας μάλλον θα χάσει από τον Ελβετό Μπουζουκ-τσή.

Οπότε δεν θα μου κακοφανεί αν σε καναδυο χρόνια δίπλα στον Μαζό ή στον Notis παίζει τρίχορδο κάποιος  Carl Heinz Swecshboungerch.

 

 

 

 

Και θα ήθελα να δείτε, τι ρίγος μέ έπιασε όταν άκουσα από αντίστοιχο ελληνόπουλο το Trilogy του Σουηδού (χοντρούλη πλέον) σε μπουζούκι τέλεια παιγμένο και με μελέτη για μεταφορά του Malmsteen σε μπουζούκι.

 

 

Α ρε πατέρα δεν πήγαινες μετανάστης στις φάμπρικες στη Γερμανία και στου Βελγίου τις στοές.

 

;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που παρατήρησα εγώ, είναι οτι ο Ελβετός του βίντεο

παίζει μπουζούκι (ο θεός να το κάνει μπουζούκι)

αλλά δεν το παίζει Έλληνας.  ;)

 

Ενώ οι κιθαρίστες μας, ακόμα δεν ξέρουν καλά - καλά να την γκρατζουνίσουν,

και το παίζουν αμερικανάκια.  :P και σταναδάκια  :P :P

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που παρατήρησα εγώ, είναι οτι ο Ελβετός του βίντεο

παίζει μπουζούκι (ο θεός να το κάνει μπουζούκι)

αλλά δεν το παίζει Έλληνας.  ;)

Μάλλον δεν τα παρατήρησες και τόσο καλά!!

 

Ο Ελβετός του video δεν παίζει Ελληνική μουσική για να το "παίξει" Έλληνας. (και το μπουζούκι αυτό ονομάζεται όπως είδα "Irish bouzouki")

 

Παίζει όπως δηλώνει "scandinavian folk" και μάλλον δεν θα πρόσεξες ότι η μπλούζα του έχει την σουηδική σημαία, άρα "το παίζει Σουηδός"!??...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όπως έχει προαναφερθεί, είναι χαρακτηριστική η απουσία μπουζουκ-τσίδων έστω και σε αυτό το θέμα.

 

Το greek μπουζουκι,βγηκε επιτελους απο τα συνορα χωρις το Ζορμπα..

Οι περισσοτεροι θα ειδατε το thread για το Λακη Λαφτση.

 

Οσο για τους μουσικους γενικοτερα,

Θα πρεπει να το δω με τη Γερμανικη μου οπτικη γωνια.

 

-Σε δυο χρονια απο την εισοδο μου σε γκρουπ,(που ειχε ηδη 12 δικα του κομματια)

ειχαμε δισκο,σινγκλακια,συμμετοχη σε σαμπλερ,καμμια εκατοστη συναυλιες...καποιες "καπακι"...!

Το Φορντ Τρανσιτ μας,και παμε...!

Χωρα 60 εκατομυριων...τεραστια φεστιβαλ και κοινο ανοιχτομυαλο

που δεν απορριπτει και δεν κρινει τιποτα πριν το αποτελεσμα!

(Συμπεριλαμβανωμενων και μουσικων,που ειναι παντα μερος του κοινου).

 

Που να το κανεις αυτο στην Ελλαδα...

Χωρα των 10-12 (?) εκατομυριων...με τα "προβληματικα" φεστιβαλ,(παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες)

και με " I'll never play in Greece again " club...

...και το κοινο που ειναι κατα μεγαλο ποσοστο μουσικοι,και κρινουν πριν καν αρχισει το σοου!!!

(παντα ο "μικροτερος" τον "μεγαλυτερο")

 

Και ειναι ετσι τα πραγματα,τι να γινει..,σε κρινουν και κρινεις με τη σειρα σου!

 

Ετσι ομως δημιουργειται συνδρομο κατωτεροτητος!

 

Ετσι πρεπει ο ενας να γινεται καλυτερος απο τον αλλο...

..αυτος ειναι ποιο γρηγορος...ο αλλος ομως ειναι ποιο εκφραστικος...

ποιος ειναι ο καλυτερος??

 

Γιατι ακουω συνεχεια ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ,οχι ραλλιστες,να ψαχνονται για το ποιος ειναι "καλυτερος"??

 

Γιατι βλεπω ΠΟΛΛΟΥΣ να φθονουν και να ζηλευουν καποιον που ειναι "καλυτερος"??

 

Ειναι ζητημα νοοτροπειας νομιζω...!

 

Ενας λαθος ανταγωνισμος,που θα επρεπε να ειναι συναγωνισμος!

 

Καποτε στη δυση,χρειαστηκα ενισχυτη...

..ως δια μαγειας μπορουσα να διαλεξω αναμεσα σε 4-5!!

 

Αργοτερα στην Ελλαδα,ακουσα μονο 4-5 δικαιολογιες...

 

Η Ελληνικη μουσικη σκηνη εχει διαμορφωθει απο Ελληνες μουσικους,

και για τα "χαλια" της φταιμε ολοι...

 

Και η Ελλαδα εχει 2 επιρροες...Ανατολικη και Δυτικη,

με την ανατολικη να κυριαρχει λογω γονιδιοματος....

 

Πως να πετυχει Ελληνας "ροκας" κιθαριστας στο Αμανγιουνανισταν...

 

 

 

 

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα απο ολα καλως σας βρηκα :)

 

να δηλωσω απο την αρχη οτι δεν ειμαι κιθαριστρια και ουτε δηλωνω ειδημων,απλα μου αρεσει η μουσικη(και ναι..,η "δυτικη") και τα τελευταια χρονια προσπαθω να μαθω μπασο με οχι μεγαλη επιτυχια πρεπει να ομολογησω ;D :'(

να πω επισης οτι διαβασα ολες τις απαντησεις και με λιγες εξαιρεσεις τις βρηκα ενδιαφερουσες αν και καποιες με μπερδεψαν οπως του κυριου niko demo, αλλα αυτο,οπως φαινεται,μαλλον οφειλεται στην επι της ουσιας αγνοια..

 

φυσικα και δεν εχω απαντηση στο ερωτημα του κυριου πιπι κινγ που αλλωστε κανει μπαμ οτι ειναι ρητορικο..

απλα μερικες αποριες να καταθεσω κι εγω..

τι ειναι "καλος (rock) κιθαριστας"?

μην ειναι ο "γρηγορος"?

μην ο "επιδεξιος"?

μηπως ο "συναισθηματικος"?

οπωσδηποτε(?) ο "προικισμενος"!!!???

αλι κι αν ειναι ο "ενδοξος (οποιασδηποτε διαβαθμησης)"

και πλαι σε αυτα τα προχειρα κατατεθημενα χαρακτηριστικα ..τι δουλεια εχει ο εθνικος προσδιορισμος?

μηπως ο Νταλι ως τουρκος θα ηταν απλος ιχνογραφος?

ο Ροντεν ως Βραζιλιανος ...ποδοσφαιριστης..!!??? :P

 

ποια η σημασια καποιων αυθαιρετων γραμμων στον ατλαντα ,στην τεχνη των ανθρωπων?

 

οποιος ειναι καλος/κακος σε κατι ειναι ετσι ειτε ειναι ελληνας ειτε γερμανος ειτε αρειανος ειτε ολυμπιακος..(καλα για τους τελευταιους δεν παιρνω ορκο)..!! :P

αυτα τα λιγα ως πρωτη επαφη..

τα λεμε :-*

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μας Χριστιάνα τα ερωτήματα σου δεκτά αλλά ως προς τους εθνικούς-γεωγραφικούς προσδιορισμούς, μάλλον πρέπει να τους ανάγουμε στις αντικειμενικές δυσκολίες.

Σίγουρα ο Νταλί είναι αυτό που ξέρουμε. Αν το αντίστοιχο του σε ταλέντο και πρωτοπορία, ήταν-είναι από την κάτω πλευρά της Μεσογείου φυλακισμένο σε γυναικείο σώμα μουσουλμάνας ; Ή σκέψου εμένα που στον περιβάλοντα εργασιακά χώρο μου αναγκαστικά ακούω elevator music  :-X :-X  :P :P

Δυστυχώς με τη λέξη περιβάλλον (μας μάθανε, να εννοούμε μόνο τον καιρό και την οικολογία με τη λέξη αυτή) εννοούμε τα ΠΑΝΤΑ γύρω μας.

Προσπαθώ χρόνια να μάθω να παίζω σωστά (στο μέτρο, στην τονικότητα στο ηχόχρωμα). Από την πρώτη στιγμή συνειδητοποιήσα πως ο χεβιμεταλλάς με τον πανυγηρτζή πρέπει να τα βρουν αλλιώς θα έχω πρόβλημα  ;)

 

Και χαίρομαι που ο yann ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ. Είναι συναγωνισμός.Και νομίζω αυτό δίνει την απάντηση.

 

Ελβετός Rock μπουζουκ-τσής με ελληνικό ρεπερτόριο.

 

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ποια η σημασια καποιων αυθαιρετων γραμμων στον ατλαντα ,στην τεχνη των ανθρωπων?

 

 

Απολύτως καμία!Το ανθρώπινο πνεύμα και κατά συνέπεια η τέχνη δεν γνωρίζει κανένα όριο. +10

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου