Προς το περιεχόμενο

Boogie Night Fever !


nickpulse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορμώμενος απο τα θετικά σχόλια του προηγούμενου clipακίου πήρα φόρα και πήγα ένα βήμα παραπέρα σε οτι αφορά cubase, editing ,plugins κλπ κλπ .Ελπίζω να σας αρέσει, εγώ το διασκέδασα!!

Καλή Χρονιά σε όλους !!!

 

http://www.box.net/shared/dimkpxqnty

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το παίξιμο τί να πώ?

Λίγο έλειψε να σηκωθώ απο την καρέκλα και να αρχίσω να χορεύω!!.. ;D ;)

 

Στο mastering όμως έχω την εντύπωση οτι το παράκανες λίγο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν και δεν είμαι fan του (μουσικού) είδους, το άκουσα πολύ ευχάριστα και έπαθα το ίδιο που έπαθε κι ο longshadow  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ καλο clip!  ;)

λιγο ο ηχος δεν με αρεσε

μερικα σολο ειχαν λιγο προβλημα με τον ρυθμο

δλδ δεν ηταν οσο καρφωμενα κ γκρουβατα επρεπε

 

+2112 που ειπε ο Kultura περι διαρκειας

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλη χρονια (οπως και σε ΟΛΟΥΣ τους υπολοιπους)

Χωρις να πω οτι παιζεις ασχημα πρεπει να ομολογησω οτι ολη την (καλη) δουλεια την κανει το εξοχο backin track. Το παιξιμο σου αν και καθολου ασχημο δεν απογειωνει το κομματι.

Ο ηχος σου δεν με εχοχλει, αποψεις ειναι αυτες. Εγω θα το χτυπαγα ετσι με ενα stevie ray ηχο να γουσταρουμε ναουμ.

 

(ΣΗΜ. ΜΑΜΑΤΟ κομματι για noiz jam)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι αυτή η ακατέργαστη αλητεία που έχει ο ήχος σου μ' αρέσει, το ίδιο και το παίξιμό σου.

Όπως είναι το συνολικό άκουσμα, το μόνο που μου έλειψε ήταν το σκρατς του βινυλίου!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καλη χρονια (οπως και σε ΟΛΟΥΣ τους υπολοιπους)

Χωρις να πω οτι παιζεις ασχημα πρεπει να ομολογησω οτι ολη την (καλη) δουλεια την κανει το εξοχο backin track. Το παιξιμο σου αν και καθολου ασχημο δεν απογειωνει το κομματι.

Ο ηχος σου δεν με εχοχλει, αποψεις ειναι αυτες. Εγω θα το χτυπαγα ετσι με ενα stevie ray ηχο να γουσταρουμε ναουμ.

 

(ΣΗΜ. ΜΑΜΑΤΟ κομματι για noiz jam)

 

Βασικά η ηχογράφηση έγινε με το amplitube και το srv3 preset έχει χωρίς να το πειράξω και πολύ στις ρυθμίσεις. Τώρα όπως είπε και ο logshadow (μωρέ μπράβο αυτί!!) το μπάχαλο έγινε στο mastering όπου του άλλαξα τα φώτα και έγινε πιο σκληρός ο ήχος...Κατά τα άλλα συμφωνώ και με bluezlick στα πατήματα σε μερικά σημεία δεν ειναι πάνω στο tempo, το θέμα ήταν οτι έγραψα μερικά takes και έκανα editting βάζοντας τα "καλύτερα" σημεία απο αυτά στο τελικό track της κιθάρας, απίστευτη ταλαιπωρία το κόψιμο-ράψιμο ειδικά άμα δεν ξέρεις μπορείνα σε πετάξει και εκτός χρόνου. Ετσι εξηγείται και γιατι βγήκε πιο μεγάλο σε διαρκεια.

Επίσης αναγκάστηκα να λουπάρω αρκετές φορές  μερικά 12-μετρα απο το αρχικό Backing track γιατί παρατήρησα ότι δεν είχε απόυτα σταθερό tempo όπως πχ απο ενα drum machine.

Και στο σημείο αυτό θα ήθελα να ρωτήσω με ποιον τρόπο βρίσκουμε το tempo ενός οποιουδήποτε κομματιού και πως μπορούμε να το φέρουμε στο επιθυμητό tempo μέσω cubase, έχω ακούσει κατι για το time warp πως λέγεται, αλλα δεν έχω καταλάβει ακόμα πως το δουλεύω. Και επειδή την ψάχνω μόνος μου και αν δεν έχεις και κάποιον που να ξέρει και να σου δείξει τα βασικά καταλήγεις να "παίζεις" με τα κουμπακια και το tweaking παρά να παίζεις κιθάρα :P :P , γιαυτο είχα μείνει και μακρυά απο cubase τόσο καιρό.  >:( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο blues δεν πιστευω οτι ακουγεται καλα αμα κανεις edit. Αμα δε σου βγει το take καλο ειναι να το γραφεις ολο, γιατι ακουγεται οτι δεν "ρολαρει", αποψη μου. Μονο στα "γραμενα" σολο το edit ειναι οκ γιατι σου δινει την καλυτερη version.

 

Παντως εν μερει, καλα εκανες κι εμενες μακρια απο cubaseια, εχεις πολυ δικιο σ αυτο που λες. Καταληγεις να ασχολεισαι με ενα καρο αλλες παπαριες εκτος απο το ζουμι που ειναι να ΠΑΙΖΕΙΣ

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου