Προς το περιεχόμενο

Jackson King V ή Jackson Soloist


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη θυμάμαι εκέινη τη soloist με το carved maple top. Παλιά μου άρεσε, αλλά μετά κατέληξα στο ότι αυτά είναι περιττά φρου φρου αρωματα τσουτσουμπρουτζου μανταλακια για wannabe σεσιονάδες prog βιρτουόζους με δαντελωτό πουκαμισάκι σαν αυτό που φόραγε ο Luca Turilli και ο Ρουβάς. Η σωστή μεταλοκιθάρα έχει solid χρώμα και είναι αεροδυναμική και μυτερή για να καρφωνεις τους φλώρους. Αλλιώς παίρνεις κάτι κλασσικό και εμπεριστατωμένο από Fender ή Gibson (αναλογα την προτίμηση) και γουστάρεις ώριμα και ποιοτικά.

 

 

Προσωπική άποψη όλο αυτό με μία δόση βλακ χιουμορ, μην παρεξηγηθεί κανείς, I keel you! ;D ;D ;D

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ.

 

Καμαρώστε την οθόνη του pc μου. Απαιχτη έτσι?  ;D ;D ;D

 

 

122007203037.jpg

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωωωω φίλος, τα σπάει η οθόνη! Πάντα τη γούσταρα απεριόριστα τη συγκεκριμένη, το μόνο που δε μου κάθεται και τόσο είναι τα block inlays. Αλλά αμα είχε sharktooth θα είχα πάθει χοντρή ζημιά οπότε καλύτερα, για να υπάρχει και ένα μέτρο στην μαυρη γκ@@λ@ την κακιά...party0007.gif

 

(αν συνεχίσω το καρμα μου θα καταποντιστεί στον όλεθρο)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα inlays είναι  Shark Eye Position Inlays, απλά στη φωτο  φαίνονται σα block.  Πάντως είναι σκέτη γκ@@λ@, και όλη μαονίσια, σε αντίθεση με την απλή την KV2 που έχει σώμα alder και μανίκι maple. 8)

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α γεια σου, είχα ξεχασει πως τα λεει η Τζακσον αυτα τα ινλέιζ. Είναι το τετραγωνο pearl με ένα ελλειψοειδές abalone διαγωνίως ε? (πωπωπω πως τα λέω, θα μου σηκωθεί το κάρμα σε λίγο...) Πολύ ωραια κιθαρα, από βάρος πως πάει?

Ποτέ πάντως δεν καταλαβα γιατί δεν βγάζουνε king V με alder-maple και το κλασικό headstock σε συνδυασμό με σταθερή γέφυρα, παρα μόνο με floyd. Ιδια με την γνωστή KV2 θα ήταν, απλά δε θα σκάβανε για τρεμουλο. Και να είχανε και τη μαονένια σαν πιο ειδική κατασταση... Τελος πάντων... Προβληματισμούς που εχω κι εγω...indifferent0025.gif

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο βάρος φίλε λίγο πιο βαριά απο την KV2 λόγω μαονιού, όσοι έχουν Gibson  flying V ξέρουν. Αλλα η κιθάρα είναι απίστευτα balanced και η διαφορά δε φαίνεται καθόλου.

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει με soloist και με βόλεψε αρκετά. Με V δεν έχω παίξει ποτέ, αλλά υποθέστε ότι με βολεύει κι αυτή. Με ενδιαφέρει ποιοτικά ποιά είναι καλύτερη, δηλ. υλικά, ποιότητα κατασκευής, ήχος κλπ. Κυρίως, για σκληρά πράγματα.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που μιλάμε για όργανα της σειράς American Select μιλάμε για την ίδια κορυφαία ποιότητα είτε είναι Soloist είτε King V  είτε οποιοδήποτε άλλο σχέδιο. Το ζητούμενο είναι αν σε βολέυει και αν σου αρέσει μια κιθάρα τέτοια. Μην ξεχνας το βασικότερο, ότι με οποιαδήποτε V πάιζεις μονο όρθιος...

Ηχητικά και οι δύο είναι φτιαγμένες για μεταλοκαταστάσεις και το κάνουν με τον καλύτερο τρόπο.

Μιας και δεν έχεις εμπειρία με King V, θα έλεγα να πας σε κάποιο μαγαζί να βρεις μια να δεις αμα σε βολεύει το ζύγισμα γιατί είναι κρίμα να σκάσεις ένα καρο λεφτά για τετοιο οργανο και μετά να μη μπορείς να το βολέψεις πάνω σου.

(Προσωπικά θα πήγαινα για την King V σαν αυτην του Regent που πολύ τη γουστάρω.)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

ποια απ'ολες τις Soloist???SL2H,SL1....εγω ειχα μια Jackson SLSMG Soloist + ηταν καλη,αλλα συμφωνω με τα υπολοιπα παιδια οτι η Jackson King V σαν σχημα γαμαει,η SLSMG δεν ηταν τοσο σολιστικη,παρ'ολα αυτα το μανικι της ηταν βολικο,της King V ειναι για πολυ τρεξιμο,θα σου προτεινα αν μπορεις να βρεις την παλια την SLAQT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου