Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει αυτό το κούρδισμα?


Awaken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια ερώτηση για ανθρώπους των ωδείων αλλά και για όσους ανακάλυψαν τον τροχό μόνοι τους.

Πειραματίζομε με κουρδίσματα (δεν λέω για κουρδίσματα που έχουν της αποστάσεις μεταξύ των χορδών του standard κουρδίσματος ) και κάποια φάση παλιά ανακάλυψα το κούρδισμα

-ρε- λα-ρε-σολ-ντο-φα- (μόνο για σόλο) το οποίο μου άρεσε… και με τον καιρό

έφτασα σε σημείο να μην μπορώ να παίξω σόλο με κανένα άλλο (δεν με χαλαει)

 

Και πριν λίγο καιρό ήρθα σε ρήξη με κάτι κακούς τυπάδες  ;D ;D(φίλους) που μου είπαν ούτε λίγο ούτε πολύ πώς με τα κουρδίσματα που παίζω δεν θα μπορέσω ποτέ να κοιτάξω στα μάτια των  satriani ;D ;D ;D, χωρείς όμως να κάνει κανένας τον κόπο να το ψάξει λίγο το κούρδισμα, να δει πώς πέφτουν τα πατήματα κτλ.

δογματικά… αφού κανείς δεν παίζει με αυτό… χάνεις τον καιρό σου και συνηθίζεις άχρηστους τρόπους.  και επιδι με στεναχωρήσανε ;D ;D ;D, ψαχνόμουν στο ιντερνέτ να δω αν παίζει πουθενά αυτό το κούρδισμα .

Η αλήθεια είναι ότι δεν παίζει, παρόλο που βρήκα πολύ πιο κουφά από αυτό.

Και ρωτώ το έχει ακουστά κανείς αυτό το κούρδισμα?  Ή ακόμα καλύτερο αλλά χλομό… παίζει κανείς έτσι?

 

Έχω ξεκινήσει να φτιάχνω και κάποια σχήματα πάνω σε αυτό το κούρδισμα, σε λίγο πιο απλουστευμένη μορφή –μι-λα-ρε-σολ-ντο-φα-, στην εικόνα έχω σχεδιάσει 5 διαγώνιους τρόπους-περάσματα από τον ένα στον άλλο κλασικό κάθετο τρόπο της –φα- ματζόρε πεντατονικής

 

(οι κλασικοί κάθετοι τρόποι διαφοροποιούνται στα πατήματα στις 2 λεπτές χορδές, προς το καλύτερο κατά τη γνώμη μου)

   

Κουρδίστε άμα γουστάρετε έτσι, δοκιμάστε και ακούω τη γνώμη σας…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κουρδισμα θες ΕΣΥ υπαρχει. ;)

 

Οποιοσδηποτε σου πει οτι ενα κουρδισμα στο οποιο σε βολευει να παιζεις ειναι λαθος ειναι απλα ΗΛΙΘΙΟΣ.

 

Το συγκεκριμενο κουρδισμα ειναι ενα απο τα κλασσικα alternative tunings & το χρησιμοποει σχεδον παντα ο Neil Young & παρα πολυ συχνα οι SONIC YOUTH .

 

Κανε ενα google search για alternative tunings & θα βρεις πολλα.

 

Ενα alternative tuning ειναι ο μοναδικος σιγουρος τροπος να ξεφυγεις απο τον πεντατονικο εφιαλτη που ταλανιζει το 99% των κιθαριστων στον πλανητη. ;D (& φυσικα να γραψεις τραγουδια που δεν θα θυμιζουν το 99% των τραγουδιων στον πλανητη ;D ;D)

 

Οταν ψαχνεσαι με ..οριακα alternative tunings καλο ειναι να χρησιμοποιεις βαρυτερες απο οτι συνηθως χορδες.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, μου κίνησες την περιέργεια, δεν έχω πειραματιστεί με κουρδίσματα (εκτός από drop-D ή down-tuning του κλασικού). Όταν ευκαιρέσω λέω να το δοκιμάσω και να επανέλθω.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το alternative tunings το βρήκα thnx sf

Αυτό το κούρδισμα είναι ο λόγος που θέλω να πάρω 7 χορδή κιθάρα

Και να της βάλω και μια λα# ψιλή ή μια σι μπάσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου