Προς το περιεχόμενο

Custom καμπίνα 1χ12. Τι διαστάσεις? Κλειστή ή ανοιχτή?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρεπει να ψαξεις λιγο καλυτερα την κατασκευη καμπινας και να μην ακους τι λενε δεξια και αριστερα  ;)

 

Εγώ ξέρω πως το mdf είναι απλά και μόνο ανθεκτικό κι ότι από ήχο δε λέει τίποτα σπουδαίο. Τουλάχιστον έτσι μου 'παν. Αλλά να σου το πω κι αλλιώς. Της boogie χαζοί είναι και βάζουν birch?

 

To birch plywood ειναι το ξυλο που χρησιμοποιειται απο ολους τους σοβαρους κατασκευαστες καμπινων, και ναι η boogie  το ιδιο χρησιμοποιει (οπου birch plywood = κοντρα πλακε θαλασσης  ;)) κανεις δεν χρησιμοποιεί σκετο birch (σημυδα)...

 

Απο κει και μετα ειναι αναλογα στον κατασκευαστη το τι παχος ξυλεια θα χρησιμοποιησει πως θα δεσει τα ξυλα, τι διαστασεις κλπ.

 

Οπως σου ειπαν και παραπανω, βρες μια καμπινα που θες να αντιγραψεις (μια boogie πχ) και αντεγραψε ακριβως τις διαστασεις τις. Μην νομιζεις βεβαια πως τελειωσες εκει, ο τροπος κατασκευης παιζει τον μεγαλυτερο ρολο.

 

Τωρα το οικονομικο...Πριν απο 1,5 χρονο που αγορασα ξυλεια για την κατασκευη μιας 2x12 το κοστος ηταν γυρω στα 60 ευρω αν θυμαμαι καλα, 17-ply birch plywood. Δεν νομιζω οτι ειναι και παρα πολλα...

 

Edit : Αλλο το mdf αλλ το κοντρα πλακε θαλασσης  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+απειρο. Θα ακουσεις αρκετες παραφιλολογιες. Οπως επισης κ για το q της καμπινας κτλ εχεις ακομη δρομο μπροστα σου!

 

transparetn criminal: αστο ρε μεγαλε...μη σου θυμωσει κ το mdf μετα(κ ποναει κ η βρεγμενη (απο mdf φτιαγμενη) σανιδα μετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπαν και παραπανω, βρες μια καμπινα που θες να αντιγραψεις (μια boogie πχ) και αντεγραψε ακριβως τις διαστασεις τις. Μην νομιζεις βεβαια πως τελειωσες εκει, ο τροπος κατασκευης παιζει τον μεγαλυτερο ρολο.

Όταν λες τρόπος κατασκευής? Σε ξυλουργό θα τη φτιάξω. (δε θα μπω από νωρίς στα άπατα ;))

 

Τωρα το οικονομικο...Πριν απο 1,5 χρονο που αγορασα ξυλεια για την κατασκευη μιας 2x12 το κοστος ηταν γυρω στα 60 ευρω αν θυμαμαι καλα, 17-ply birch plywood. Δεν νομιζω οτι ειναι και παρα πολλα...

Εντάξει, μια χαρά είναι. Το "17" στο "17-ply birch plywood" τι ακριβώς προσδιορίζει

transparetn criminal: αστο ρε μεγαλε...μη σου θυμωσει κ το mdf μετα(κ ποναει κ η βρεγμενη (απο mdf φτιαγμενη) σανιδα μετα!

Διακρίνω μια κακία?

"ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε μια ερευνα για σχεδια καμπινων, οπως επισης και για φωτογραφιες απο επωνυμες καμπινες ανοιγμενες ωστε να δεις πανω κατω πως φτιαχνονται. Θ βρεις πολλες διαφοροποιησεις αναμεσα σε κατασκευαστες.

 

Το να πας σε εναν ξυλουργο και να σου φτιαξει ενα κουτι με μια τρυπα μπροστα ειναι μια λυση, απεχει ομως λιγο απο μια ποιοτικη κατασκευη ;)

 

Το "17" στο "17-ply birch plywood" τι ακριβώς προσδιορίζει?

 

Το παχος του ξυλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας καλος τροπος για να κουρδισεις καλα (και κατ'επεκταση να επιλεξεις διαστασεις) την καμπινα με το ηχειο ειναι να ηχογραφισεις με ενα mic τον κωνο σου (το ηχειο) χτυποντας το με το δαχτυλο... στην συνεχεια απομονονεις εναν καλο "χτυπο" και τον περνας απο ενα spectrum analizer...

 

εκει κοιτας να δεις σε ποιες χαμηλες συχνοτητες εχεις peak (μεχρι και 400-500Hz)

 

στην συνεχεια ψαξε στο google να βρεις τις συχνοτητες συντονισμου επιφανειων... (ζορικη ιστορια) για βοηθεια σου λεω οι συχνοτητες συντονισμου εχουν να κανουν με τις διαστασεις του ξυλου και την πυκνοτητα του...

 

και αφου βρεις ολη αυτη την ιστορια δεν εχεις παρα να "κουρδισεις" τις διαστασεις των ξυλων σου με τετοιο τροπο ωστε να ενισχυσεις τις χαμηλες συμφωνα με τον κωνο σου με τροπο ας πουμε "αρμονικο"

 

btw ειναι καλο το ξυλο γενικα να ειναι βαρυ και ακαμπτο... 1ον για να μην χοροπηδαει η καμπινα οταν παιζεις και δημιουργει "θορυβο" και δευτερον.. οσο περιεργο και αν φαινεται, οσο ποιο μαλακη η επιφανεια τοσο μεγαλυτερη αποροφηση (λογο της μετατροπης της ενεργειας απο ακουστικη σε κινητικη) αρα και κατ'επεκταση το κουρδισμα παει χαμενο...

 

ειναι πολυ χασουρα.. αλλα αν εχεις ορεξη knok your self out!

 

εγω απλα θα αντεγραφα κατι το οποιο εχω ακουσει και μου αρεσει...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oριστε και ενα ενδιαφερον site στον χωρο των DIY. Εχει μερικα ωραια αρθρα και πληροφοριες για κατασκευη καμπινας.

 

http://www.colomar.com/Shavano/construction.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σ ευχαριστω Πάνο για το τόσο επεξηγηματικό σου ποστ. ....

 

Αμα φτιάξεις καμπίνα έτσι, (δηλαδή "κουρδίζοντας" συχνότητες συντονισμού από το google) εμένα να μου τρυπήσεις τη μύτη.  ;D

 

Όλο το νόημα είναι στην τελευταία φράση του dreampanos.

εγω απλα θα αντεγραφα κατι το οποιο εχω ακουσει και μου αρεσει...

 

Επίσης,

+1 στην ιδέα να φτιάξεις και ένα καπάκι που θα μπορείς να βάζεις-βγάζεις στην πίσω πλευρά ώστε να μπορείς να την χρησιμοποιήσεις είτε σαν open είτε σαν closed back.

 

Μπορείς να αγοράσεις και σουηδικό ξύλο για να την φτιάξεις. Είναι μια μορφή του "κουρδισμένου" solid pine που έχεις δει να διαφημίζεται σε διάφορες καμπίνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης, ένα λάθος το οποίο έκανα είναι ότι για να αποφύγω το μεγάλο βάθος (που είχαν τα ξύλα μου) κόλλησα πολύ "μέσα" το baffle. Αυτό από μόνο του δεν θα ήταν μεγάλο πρόβλημα, αλλά για να αποφύγω το μεγάλο αντιαισθητικό "γείσο" μπροστά, κόλλησα τη "γρίλια" (έβαλα απλή τσόχα) περίπου 10 πόντους μπροστά από το baffle σε ένα ξεχωριστό "τελάρο". Αυτό, μείωσε το "αντιαισθητικόν" του πράγματος αλλά δεν μου επιτρέπει να "κολλήσω" ένα δυναμικό μικρόφωνο στο μεγάφωνο. Το αποτέλεσμα είναι η καμπίνα να "παίζει" πολύ καλύτερα από ότι "γράφει".  :)

 


Μετά, έψαξα στο google και βρήκα την πυκνότητα της τσόχας, υπολόγισα το συντελεστή απορρόφησης στις ψηλές, και "κούρδισα" το σουηδικό προσθέτοντας πρόκες (για extra μάζα) στα κατάλληλα σημεία (τα βρήξα στο google) προς αντιστάθμιση.

Μετά, αντιμετώπισα την τσόχα σαν μια μεμβράνη μερικής απορρόφησης (μέτρησα και την τάση με την οποία την είχα τεντώσει στο τελάρο) και "ακύρωσα" τη σχετική συνεισφορά των εν λόγω modes αφαιρώντας σκλήθρες από το σουηδικό με κατάλληλα χτυπήματα καράτε.  Ο dreampanos μου εξήγησε πως.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου