Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για ανάλυση MIDI αρχείων


apple42

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για πρόγραμμα (PC) που να μπορεί να μου δείχνει πολλαπλές παραμέτρους για παραπάνω από ένα MIDI κανάλια ταυτόχρονα ώστε να μπορέσω να αναλύσω κάποια MIDI αρχεία.

Τα αρχεία έχουν δημιουργηθεί από ακουστικά MIDI όργανα και κατόπιν έχει γίνει editing (μεταβολές στο τέμπο, στην έναρξη της κάθε νότας, στο pedal του πιάνου, κλπ).

Θέλω να μπορώ να παρουσιάσω οπτικά πχ ότι ο εκτελεστής του πρώτου καναλιού μπαίνει ελαφρά νωρίτερα από του δεύτερου και ταυτόχρονα να φαίνονται οι δυναμικές της κάθε νότας και ότι το rubato που ακούγεται συμβαίνει γιατί το tempo μειώνετε σταδιακά στα 2 τελευταία τέταρτα του μέτρου, κλπ.

Σημαντικό επίσης επειδή υπάρχουν συνεχείς διαφοροποιήσεις σε κάθε νέο μέτρο ή και μέσα στο μέτρο να μπορώ να ρίξω το tempo συνολικά ως ποσοστό του αρχικού (50%) και όχι καθορίζοντας τέμπο για συγκεκριμένη αξία (πχ τέταρτο = 100) πράγμα που πιθανόν θα "σιδέρωνε" τις διαφορές στα tempi.

Θα ήταν καλό αν υπάρχει κάτι σε freeware αλλιώς κάποιο διαδεδομένο πρόγραμμα που θα μπορούσα να το βρω σε κάποιο studio για να γίνει η ανάλυση εκεί. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Αν κατάλαβα καλά από τις ερωτήσεις σου, δεν πρέπει να είχες ποτέ κάποιο πρόγραμμα MIDI ή DAW.

Αυτά που ζητάς τα κάνουν αρκετά από τα "συνηθισμένα" προγράμματα.

Τέλος, τα studio όλο και έχουν κάποιο πρόγραμμα με αυτά που ζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια προσπάθεια με διάφορα freeware από το internet και προγράμματα που ενώ έχουν MIDI δεν είναι DAW (πχ Score Editors). Μπορούσα σε όλα να δω διάρκειες και δυναμικές ενός τουλάχιστον καναλιού ταυτόχρονα άλλα όχι 4 και 5 διαφορετικές παραμέτρους. Αυτό γινόταν μόνο όταν πήγαινα σε μορφή ανάλυσης text των στοιχείων κάθε νότας κάτι που δεν είναι εξυπηρετικό. Θέλω να βλέπω οριζόντια και ταυτόχρονα τις 4 -5 παραμέτρους για το κάθε κανάλι από όλα τα κανάλια μαζί.

Πχ ο πιανίστας έχει τα 2 χέρια γραμμένα σε ξεχωριστά tracks. Θέλω να φαίνονται παράλληλα με τις δυναμικές και την διάρκεια των νοτών, το γράφημα με τις αλλαγές των tempi και η χρήση του pedal κ.ο.κ.

Η εμπειρία μου από DAW είναι αρκετά περιορισμένη. Προτείνεται κάποιο ως πιο εύχρηστο και παραστατικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτά που ζητάς, θέλεις να τα βλέπεις, να αποικονίζονται αποκλειστικά σε πεντάγραμμο;

Αν τα βλέπεις κάπως διαφορετικά όπως για παράδειγμα τις αξίες σε οριζόντιες μπάρες σου κάνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πεντάγραμμο απαραίτητα, αν και ένα κάθετο κλαβιέ αριστερά που έχω δει σε διάφορα προγράμματα είναι χρήσιμο. Μπόρεσα να απεικονίσω ύψος νότας, διάρκεια και δυναμική (οριζόντιες/κάθετες μπάρες) αλλά αν ήθελα ταυτόχρονα τα tempi ή το pedal έπρεπε να χάσω τις δυναμικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όχι πεντάγραμμο απαραίτητα, αν και ένα κάθετο κλαβιέ αριστερά που έχω δει σε διάφορα προγράμματα είναι χρήσιμο.

Τα γνωστά δηλαδή. Π.χ. Cakewalk, Steinberg κλπ.

 

Μπόρεσα να απεικονίσω ύψος νότας, διάρκεια και δυναμική (οριζόντιες/κάθετες μπάρες) αλλά αν ήθελα ταυτόχρονα τα tempi ή το pedal έπρεπε να χάσω τις δυναμικές

Τώρα κατάλαβα τι ακριβώς θες (multi).

 

Δεν γνωρίζω αν το κάνουν κάποια προγράμματα σε επίπεδο score (πεντάγραμμο), ίσως το Finale, αλλά χωρίς να είμαι βέβαιος, μπορεί να υπάρχει και άλλη λύση.

Για πράδειγμα, αφού απομονώσεις τους controllers (π.χ. sustain pedal) σε ξεχωριστό track, να ανοίξεις κάθε track ξεχωριστά σε διαφορετικό παράθυρο και να τα βλέπεις όλα μαζί να "τρέχουν" παράλληλα. Το κανάλι του Tempo ούτως ή άλλως είναι σε διαφορετικό track. Απλά είπα μία ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το Finale, τουλάχιστον σε έκδοση που έχω δει. Αυτό με τους controllers σε ξεχωριστά tracks είναι το μόνο που μπορούσα να φανταστώ έχοντας μικρή επαφή με Cubase. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα φτάσω να κάνω scrolling στην οθόνη καταλήγοντας σε κάπου 20 ψευτοtracks. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει μια κάπως πιο μαζεμένη απεικόνιση όπου 1-2 controllers εμφανίζονται με ημιδιαφάνεια πάνω από τους άλλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει μια κάπως πιο μαζεμένη απεικόνιση όπου 1-2 controllers εμφανίζονται με ημιδιαφάνεια πάνω από τους άλλους 

Στο List Edit που εμφανίζονται αριθμητικά, εκεί μπορείς και τα βλέπεις όλα μαζί.

Ψάξε στο Grid Edit με τις μπάρες, από κάτω ορίζεις τι θες να βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω το Cubase τώρα αλλά από αυτό που βλέπω από video στο youtube δεν μοιάζει να είναι η ιδανική λύση. Τόσος κόσμος που κάνει  επεξεργασία MIDI αρχείων από σύνθετες ενορχηστρώσεις δεν έχει κάποιο τρόπο οπτικής απεικόνισης πολλών controllers ταυτόχρονα; Είναι τόσο εξεζητημένο αυτό που ζητάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι με το edit in place του cubase, μπορεί και να κάνεις δουλειά.

 

Πάντως μου ακούγεται εφιαλτικό αυτό που θες. Για μένα υπάρχουν τρεις δρόμοι για να βγει μουσική:

 

1) Το γκρουπ είναι ΑΨΟΓΟ, δε χρειάζεται ΚΑΘΟΛΟΥ editing, οπότε γράφει αν θέλει και χωρίς μετρονόμο.

 

2) Το γκρουπ πιθανόν να θέλει διορθώσεις, οπότε γράφει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ με μετρονόμο.

 

3) Αν κάτι από τα παραπάνω δεν ισχύει, το κομμάτι ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ από την αρχή.

 

Εντάξει, τα δικά μου λέω, σίγουρα μπορεί να μη σε αφορούν. Αλλά πραγματικά αν δε γκρουβάρει κάτι από μόνο του, ή αν δεν είναι πάνω σε μετρονόμο, η κατάσταση είναι εφιαλτική. Και από ότι καταλαβαίνω, μάλλον έτσι είναι το υλικό σου, διαφορετικά θα άνοιγες παράθυρο- παράθυρο και θα δούλευες με βάση το grid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου