Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για ανάλυση MIDI αρχείων


apple42

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι εφικτη η εγκατασταση mac σε pc,εχω δει pc να τρεχει mac,τι να πω?

Kαι μόλις βάλεις το -σπασμένο- Logic και ζητήσει (άμεσα) το πρώτο on line update?...Το έχεις δεί και αυτό? ;)

 

να δω τι αλλο θα πεις για να μου την πεις

δεν χρειάζεται να σου τη πώ...αλλά όταν μπαίνεις να γράψεις στις 4.00 η ώρα το πρωϊ...καλό είναι να το κάνεις σε θέματα που πραγματικά ξέρεις 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο δεν το ξερω αλλα εδω υπαρχουν κρακ που "ξεγελουν" server και server απο microsoft μεχρι blizzard,hackers ειναι αυτοι κατι πατεντα θα εχουν βρει,γι αυτο εκανα αναφορα για δοκιμη.Δεν ειπα οτι ισχυει.Κ προφανως δεν θελω να υποστηριξω εδω την πειρατεια.Οκ λοιπον,"δεν ξαναγραφω στις 4 το πρωι για θεματα που δεν κατεχω"  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν το ξερω αλλα εδω υπαρχουν κρακ που "ξεγελουν" server και server απο microsoft μεχρι blizzard,hackers ειναι αυτοι κατι πατεντα θα εχουν βρει,γι αυτο εκανα αναφορα για δοκιμη.Δεν ειπα οτι ισχυει.

Mε λίγα λόγια...λές στο παλικάρι που άνοιξε το θέμα

Η εμπειρία μου από DAW είναι αρκετά περιορισμένη.

να μπλέξει σε μία ιστορία που δεν ξέρει που (και πότε) θα καταλήξει και εάν ισχύει....Μάλιστα!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα προτεινα θα ηταν να προτιμησεις να προσπαθησεις να περασεις το συμβατο με τον επεξεργαστη/μητρικη σου λειτουργικο της apple(macintosh,με αυθεντικο dvd των 30 ευρω ολα μια χαρα νομιμα ειναι),απλα θες λιγο κοπο ή καποιον που να ξερει.

 

Κ ξαναλεω,μια ιδεα εριξα. Κ λεω να αφησουμε αυτο το διαλογο γιατι δεν ενδιαφερει κανεναν πλεον αυτο...φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν ενδιαφερει κανεναν πλεον αυτο...φιλικα

φιλικά...καλό είναι να γνωριζόμαστε έστω και από τα γραπτά για να ξέρουμε και ποιός μιλάει σοβαρά ή γράφει για να γεμίζει σελίδες...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά. Δεν θέλω να μπλέξω ούτε με πειρατικά προγράμματα ούτε να εγκαταστήσω IOS στο PC. Ήδη με ένα σωρό freeware εφαρμογές που δοκίμασα το "φόρτωσα" πολύ χωρίς αποτέλεσμα. Δεν είμαι τελείως άσχετος από MIDI αλλά δεν το έχω δουλέψει ποτέ σε σοβαρό βαθμό.

Σ' αυτή την φάση θέλω να γλιτώσω χρόνο δίνοντας χρήματα σε επαγγελματία. Θέλω προτάσεις που να λένε ότι "στο τάδε studio έχουμε Logic Pro και για να καθίσουμε μαζί σου πχ μισή ώρα να δούμε αν γίνεται αυτόν που ζητάς κοστίζει τόσο".

 

Αν η δοκιμή αξίζει τότε οι δρόμοι είναι 2 και συγκεκριμένοι: Αγορά παλιού mac και προγράμματος (έστω παλιότερη έκδοση) ή ενοικίαση ωρών σε κάποιο studio για δουλειά εκεί. Αν δω μια φορά πως δουλεύει το Logic Pro θα καταλάβω αν κάνει για αυτό που θέλω. Άλλωστε θα κάνω ένα πολύ συγκεκριμένο πράγμα συνέχεια. 2-3 χειρισμοί και τέρμα.

Να προσθέσω ότι αν το studio έχει και κάποιο άλλο πρόγραμμα πλην του Logic Pro θα γίνει δοκιμή και εκεί αλλά το Logic Pro χρειάζεται οπωσδήποτε.

 

Ευχαριστώ για τις άλλες ιδέες και χωρίς να θέλω να φανώ αγενής σε όσους βοήθησαν παρακαλώ να επικεντρωθούμε στα studios.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού επιμένεις, ο άνθρωπος που θα σου δώσει τις απαντήσεις είναι στη διεύθυνση :

 

http://www.logicstudio.gr/LS_Gr/Logic_Studio_Gr.html

 

Είναι συγγενής ενός φίλου μαυ, αλλά δεν έχω καμία επαγγελματική σχέση μαζί του, οπότε ελπίζω να μην θεωρηθεί κίτρινη διαφήμιση. Επίσης, είναι μέλος του φόρουμ.

 

Η ουσία της υπόθεσης πάντως είναι ότι (αφού διάβασα όλο το thread) ακόμη δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις - αυτό ΔΕΝ είναι καλό, διότι γνωρίζω τα πάντα για το MIDI, οπότε φαντάσου πόσο θα μπερδευτεί ο επόμενος στον οποίο θα απευθυνθείς.

 

Γράφεις ότι θέλεις να "αναλύσεις" midi αρχεία, αλλά αυτό καθ' αυτό, θα προϋπέθετε να γράψεις το δικό σου software - οτιδήποτε άλλο απλώς θα σου παρουσιάσει κάποια στοιχεία στην οθόνη, τα οποία (σε ένα πυκνό αρχείο) θα είναι αδύνατο να αναλύσεις απλώς κοιτάζοντάς τα, εκτός αν είσαι ο Σποκ.

 

Καλή επιτυχία πάντως, και ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα επικοινωνήσω μαζί του.

Θα φτιάξω ένα παράδειγμα και θα το ανεβάσω σε λίγο. Καταλαβαίνω ότι αυτό που έχω στο μυαλό μου μπορεί να μην σας το εξηγώ σωστά γιατί είδα από τις απαντήσεις ότι μάλλον σας μπερδεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δείτε εδώ

 

th_31206_example_122_427lo.jpg

 

Σε Finale με αλλεπάλληλα print screen και κολάζ σε μία εικόνα. Βλέπετε δυναμικές, διάρκειες και αλλαγές στο tempo για ένα κανάλι. Θα ήθελα να βλέπω όλα αυτά τα στοιχεία για πολλά κανάλια ταυτόχρονα και πιθανόν μερικά ακόμα (πχ πεντάλ πιάνου).

 

Τώρα στο ζήτημα του tempo. Θέλω να παίξω αυτό το αρχείο πχ στο 5% της ταχύτητάς του και να βλέπω όλα αυτά τα στοιχεία να κυλούν όπως βλέπουμε πολλά κανάλια audio σε ένα daw. Δεδομένων των συνεχών tempo changes κάποια προγράμματα που δοκίμασα ξεκινούν σωστά αλλά μόλις φτάσουν στο 2ο tempo change δεν το παίζουν ποσοστιαία αλλά πάνε στον κανονικό νέο χρόνο.

 

@trolley - όταν λέω ανάλυση σε πρώτη φάση σημαίνει μια οπτική καταγραφή αυτών που ακούμε (ειδικά σε πολύ αργά tempi) και σε δεύτερη φάση θα προσπαθήσουμε να αξιολογηθεί το τι συνιστά ένα accelerando, ritardando κλπ. Εκεί δεν έχω πρόγραμμα κατά νου. Θα περαστούν μάλλον κάποια νούμερα σε excel και αν φανεί ότι υπάρχουν συγκεκριμένα μοτίβα "συμπεριφορών" ίσως αναζητηθεί κάποιο εργαλείο στατιστικής καταγραφής και αξιολόγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική που έκανες τα printscreen για να μας δείξεις τι θες,

γιατι δεν κάνεις κ ενα βιντεάκι μοντάροντας επιμέρους βιντεάκια όπου θα "τρέχουν" οπως λες οι παράμετροι μια μια ;

Αφού μιλάμε για παρουσίαση, κ με τον όρο βεβαια οτι δεν χρειάζεται να επεμβαίνεις real time στα κομμμάτια, μπορείς να κάνεις κατι τετοιο.

Αν είμαι τελείως εκτός θέματος, αγνοείστε με!!

 

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου