Προς το περιεχόμενο

Ποσο μοιαζει με tool αυτο το πραμα???


parabol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hola παιδες!!

...ο τιτλος τα λεει ολα ;D!!

Ναι το ξερω...ναι ναι ειμαι μες το μυαλο σου...ναι πρεπει να κανω κατι δικο μου...γιατι ομως να μη δοκιμασω τον ηχο μου,να τον συγκρινω??

Ενταξει πιστευω οτι η συνθεση θυμιζει αρκετα tool,αν και δεν ειναι κλεμμενη,αλλα γενικα το υφος..το trademark ;D το κατεχουν αυτοι οι τυποι...ΔΥΣΤΥΧΩΣ...

Περιμενω κρισεις...Και εσυ ποθ το διαβαζεις μη διστασεις να τη στειλεις....θελω να ακουσω γνωμες,γνωμες,γνωμες!!!

Leo I 'm Suhr Tom Anderson has a Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φέρνει εύκολα στο μυαλό 10.000 Days.

 

Τα τύμπανα είναι πολύ ωραία, παρ'όλο που είναι πιό κοντά σε επίπεδο ανθρωπίνων δυνατοτήτων απ'ότι σε επίπεδο Carey. ;D (αν και τo ride αφήνει λίγο "ψεύτικη" γεύση νομίζω)

 

Ωραίο είναι! Πες μας δυο λόγια για το τί χρησιμοποίησες για να το γράψεις... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο ήταν.

Το πόσο θύμιζε tool δεν είναι και τόσο το ζητούμενο για μένα...Συνθετικά πάντως θύμιζε αρκετά

Τώρα ηχητικά οι κιθάρες την έχουν λίγο την πλαστικούρα τους..

 

Επίσης να ρωτήσω, το doubling που έκανες είναι τεχνητό ή φυσικό?

 

Πήρες δηλαδή το track της κιθάρας το κλωνοποίησες και τα έβαλες δεξιά αριστερά με κάποια milliseconds διαφορά ή έγραψες δύο φορές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο ήταν.

Το πόσο θύμιζε tool δεν είναι και τόσο το ζητούμενο για μένα...Συνθετικά πάντως θύμιζε αρκετά

Τώρα ηχητικά οι κιθάρες την έχουν λίγο την πλαστικούρα τους..

 

Επίσης να ρωτήσω, το doubling που έκανες είναι τεχνητό ή φυσικό?

 

Πήρες δηλαδή το track της κιθάρας το κλωνοποίησες και τα έβαλες δεξιά αριστερά με κάποια milliseconds διαφορά ή έγραψες δύο φορές?

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ το εγραψα 2 φορες!!ειναι το μεγαλυτερο ΛΑΘΟΣ αυτο με το duplicate και τη διαφορα χρονου...

Οσον αφορα την πλαστικουρα...φιλε longshadow να με συγχωρας αλλα αν δεν ελεγα οτι οι κιθαρες ειναι γραμεννες με pod δεν νομιζω να ελεγες οτι ειναι πλαστικουρα ::) ::)...πλαστικουρα θα ακουγοταν αν ειχε ''τεχνητο doubling'' οπως λες ..

Leo I 'm Suhr Tom Anderson has a Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρέμησε βρε!!  ;)

Αν δεν θέλεις να ακους απόψεις θα μπορούσες απλά να μην το ανεβάσεις.

 

Εγω μπορώ να σου πω μόνο την γνώμη μου και τίποτε άλλο....αυτό και έκανα.  ;)

 

(εξάλλου είπα οτι ήταν ωραίο...δεν το πρόσεξες μάλλον.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το clipάκι φίλε μου.. Και δε μου φάνηκε καθόλου αρνητικό το ότι toolίζει..

 

Και ο ήχος μια χαρά.. ;)

 

Να σε ρωτήσω, γιατί λες πως είναι λάθος αυτό με το duplicate και τη διαφορά χρόνου? Εγώ το κάνω πολλές φορές γιατί βαριέμαι να γράφω 2 φορές το ίδιο riff.. ;D Θέλει και πολύ καλό συγχρονισμό.. Ξέρω ότι παίζοντάς το 2 φορές έχεις πιο φυσικό ήχο, αλλά υπάρχει και κάποιος άλλος λόγος για να μην κάνεις ένα απλό duplicate?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο κλιπ. τα τυμπανα θελουν λιγη δουλιτσα για να μην μοιαζουν τοσο midi. το doubling παντως σου ξεφυγε σε καποια σημεια και ακουγεται. οντως ειναι αλλο το duplicate του καναλιου και αλλο να ξαναγραψεις απο πανω ( εχει ξανασυζητηθει) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω, γιατί λες πως είναι λάθος αυτό με το duplicate και τη διαφορά χρόνου? Εγώ το κάνω πολλές φορές γιατί βαριέμαι να γράφω 2 φορές το ίδιο riff.. ;D Θέλει και πολύ καλό συγχρονισμό.. Ξέρω ότι παίζοντάς το 2 φορές έχεις πιο φυσικό ήχο, αλλά υπάρχει και κάποιος άλλος λόγος για να μην κάνεις ένα απλό duplicate?

 

Γιατι η διαφορα χρονου δημιουργει ενα φαινομενο το οποιο ονομαζεται comb filter το οποιο ειναι κατι σαν ενα στασιμο phazer... ναι.. διευρινεται η στερεοφωνικη εικονα αλλα χαλαει η χροια... οσον αφορα τα doubletakes το μυστικο ειναι να χανει λιγακι... αυτο δινει την ζωντανια... οχι να εισαι μηχανη.

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου