Προς το περιεχόμενο

Ψάχνοντας στην τύχη...


Haris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...ξετρύπωσα ένα φανκο-fusion κομμάτι που είχα γράψει πριν από σχεδόν μια δεκαετία και, παραδόξως μετά από τόσο καιρό, δεν μου φάνηκε τόσο χάλια όσο θα περίμενα.

 

Όλα πλην των τυμπάνων είναι προγραμματισμένα, αλλά και τα τύμπανα - ηλεκτρονικά - είναι quantized του κερατά και λουπαρισμένα (ζήτημα αν είχα παίξει συνολικά πάνω από 32 μέτρα και μερικά fills).

 

Οι ήχοι είναι ως επί το πλείστον άθλιοι, ειδικά των πνευστών και των κιθάρων, αλλά αυτά είχα τότε...

 

Το μέρος μεταξύ 2:18 και 3:10 είναι αφημένο για σόλο, που ποτέ δεν γράφτηκε.

 

Για πείτε, αξίζει να ξανά ασχοληθώ μαζί του ή να αφήσω να το φάει η λήθη;

 

Access

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Το κομμάτι μαμάει και δέρνει! Η synth guitar και το bass  μου άρεσαν πάρα – πάρα  πολύ!! Με τα πνευστά έχω ένα θέμα και εγώ.  Κάνα – δύο narration σημεία με vocoder ή distortion στη φωνή, κάνα solo/ σχήμα με κανένα μονοφωνικό synth , με κάνα pro53….καμία «έκρηξη»........ ;Dκαι μπήκες στο πάνθεον (chick corea (electric band) - miles davis (you are under arrest/ era )  - herbie hancock  etc. etc. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομματαρα ειναι.Και νομιζω οτι αν καποια οργανα ηταν φυσικα θα σκοτωνε!

Κι ετσι παντως ειναι εξαιρετο.Γκρουβατο και με ωραια θεματα.

Μη σου πω οτι αν ξετρυπωσεις κι αλλα φιλτατε Χαρη να τ ακουσουμε κι αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέρος μεταξύ 2:18 και 3:10 είναι αφημένο για σόλο, που ποτέ δεν γράφτηκε.

Το θέλω αύριο γραμμένο!! ;D ;D ;D Και να είναι τίγκα στην out-ίλα!! ;) ;) ;) ;) ;)

 

Το κομμάτι μαμάει και δέρνει! Η synth guitar και το bass  μου άρεσαν πάρα – πάρα  πολύ!! Με τα πνευστά έχω ένα θέμα και εγώ.  Μπήκες στο πάνθεον (chick corea (electric band) - miles davis (you are under arrest/ era )  - herbie hancock  etc. etc. )

Ακριβώς!!

 

Για πείτε, αξίζει να ξανά ασχοληθώ μαζί του ή να αφήσω να το φάει η λήθη;

Να αφήσεις να το φάει η λήθη..... αφού πρώτα το τελειώσεις και μας το παρουσιάσεις!! ;D ;D ;D

 

Πάρα πολύ καλό!!

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν ιδεα ηταν σουπερ...Οι ηχοι του keybord λιγο με χαλασαν που ηταν λιγο ψευτικοι και παλιοι. Θα συμφωνησω με τον Jazz..Θελει μουσικους..

Κατα τα αλλα μια χαρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝδιαφερον το κομματι χαρη.

Αν μπρεσεις και του δοσεις (συνχρονους)ηχους και λαιβ ντραμινγκ θα ειναι τελοιο.

φυσικα και αξιζει να ασχοληθεις

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομματι ειναι εξαιρετο !!!Ξαναγραψε το με μουσικους(οπως ειπανε και αλλα παιδια πριν)

Οσο για τα πνευστα ...εδω που τα λεμε δεν ειναι και ασχημα σαν παιξιμο αλλα ο ηχος ειναι ακριβως πριν 10-15 χρονια και τον εχω ακουσει σε αρκετους δισκους της εποχης αρα μεσα εισαι/ησουν.Το μονο που εχει προβλημα ειναι το ΒΑΡΥΤΟΝΟ  σαξ που κραυαει μια νοτα (μου θυμιζει πλοιο που σαλπαρει) ...αν το γραψεις σε στυλ''DOC '' kupka απο TOWER OF POWER θα

γκρουβαρει το κομματι σαν τρελλο .Τα τυμπανα τυπικα computerised  τι να λεμε τωρα .Μπραβο ομως φιλε Χαρη εχεις ταλεντο ..αν εχεις και αλλα τετοια μαζεψε τα και φτιαχτα με μια καλη ομαδα ..ποτε δεν ξερεις τι γινεται .Καλο απογευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ.

 

Ναι, η ιδέα είναι να το ξαναγράψω με φυσικά όργανα ή/και καλύτερους ήχους (αυτά τα "πνευστά" μυρίζουν εϊτίλα από χιλιόμετρα), να περαστούν και πλήκτρα - hammond, rhodes ή κάτι τέτοιο - που να κρατούν μια έστω στοιχειώδη αρμονία, και να του δώσω λίγο περισσότερο funk ύφος γιατί, ειδικά στο B, παραφιουζιονίζει.

Ήθελα όμως καμιά γνώμη πριν μπω στο τριπ, γιατί είναι παλιό και έχει "καεί" στο μυαλό μου, οπότε δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός  

 

Νέστορα, καλώς ήλθες!

 

Λάκη, τι λες παιδί μου, όλα αυτά θα τα κάνω εγώ; Ρε φιτιλιές που μου έβαλες... ;D

Και για τα περί  πάνθεου μαζί με τον Chick και τον Miles κ.λπ., το ξέρουμε και οι δύο ότι είναι τουλάχιστον ιεροσυλία!  ;D

 

Jazzjoker, fusiongtr, gvour, Βαγγέλη, Greek, Περικλή, ευχαριστώ για το feedback.

 

fusiongtr, εντάξει για το σόλο, αρκεί να αποφασίσω με ποιο από τα πολλά όργανα που παίζω θα γίνει!  ;D

 

gvour, Περικλή, έχω μερικά ακόμη αλλά είναι ανολοκλήρωτα σαν φόρμα. Ελπίζω κάποια στιγμή να δεήσω να τα τελειώσω.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου