Προς το περιεχόμενο

Boss BD-2-Ibanez TS808-Ibanez TS9 διαφορες?


funkysoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αιάν οισε καλώς μαι τω κολειτοίρει, το επισυναπτόμενο αρχειάκι που έφτιαξα από κανα δυο φόρουμ, πιθανόν να σε βοηθήσει.

Καλοί τοίχοι.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βρε ασυνείδητοι έβγαλα τα μάτια μου για να διαβάσω τι γράφετε  :)

 

 

 

αυτό το "καλοί τοίχοι" με πέθανε  :D

 

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο θα δωκιμασω μου αρεσε αρκετα εως πολυ

http://www.monteallums.com/mp3s/H2O_Groove.mp3

 

Εχω κάνει την μετατροπή, είναι αρκετά εύκολη αν πιάνουν τα χέρια σου και έγινε άλλο πετάλι.

 

Ακουσε επίσης και το Digitech Bad Monkey ή το νέο Digitech Hardwire CM-2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε ασυνείδητοι έβγαλα τα μάτια μου για να διαβάσω τι γράφετε  :)

Λίγος φιλικός σαρκασμός. Eλπίζω να μην παρεξηγήθηκε ο Funky....

 

Δες το κιτάκι της Monteallums που λέει ο Άγγελος πιο πάνω. Από τα δύο θα προτιμούσα άνετα το Boss, το Tubescreamer και οι κλώνοι του δεν μου έκατσαν ποτέ καλά... Και με τον κίνδυνο να γίνω αιρετικός, το TS είναι υπερτιμημένο κατά τη γνώμη μου, και όχι μόνο λόγω SRV. Εμπιστεύσου τα αυτιά και τα δάκτυλά σου.

 

Συμφωνώ με τον TGL. Σε όλα που αναφέρει.

Ακόμα και το καταπληκτικό Biyang OD-8 με το κόλπο να αλλάζονται τα τσιπάκια στο λεπτό (και δοκίμασα 4), δεν μου άρεσε όσο το BD-2.

Αλλά τα αυτιά σου θα είναι ο τελικός κριτής.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κτηνωδη ΜΕΓΑΦΩΝΑ θες να πεις και εχεις απολυτο δικιο,ηχος SRV χωρις Electro Voice EVM12L (η EMINENCE Delta Pro απλα δεν νοειται)

 

Tην πάτησα!!  ;D ;D Κάποια στιγμή θα μπερδευόμουν κι εγώ & θα τα έλεγα έτσι... δεν θα ξαναματαεπαναληφθεί!!!  :D

 

Πίσω ον τόπικ: ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί δίνουν τόσα λεφτά για παλιά TS808 - έχω παίξει και με παλιά, και με καινούργια, και το "μασκάρισμα" που κάνουν στον φυσικό ήχο της κιθάρας, η υπερβολική "μεσαδούρα" και το ανελέητο "κοψομπασίδι" (τρεις νέες λέξεις στο λεξικό του Nόιζ) είναι ικανά να αποτρέψουν την επένδυση. Οκ, το mojo, η συλλεκτική αξία κλπ κλπ, αλλά υπάρχουν χιλιάδες από δαύτα, και αν έπρεπε να διαλέξω ένα αντικείμενο της βίντατζ κιθαριστικής αγοράς με την μικρότερη αντικειμενική αξία, θα ήταν μάλλον αυτό. Ειδικά με τις εκατομμύρια παραλλαγές/βελτιώσεις του που έχουν βγει μέχρι σήμερα...

 

To ΒD2 είναι πιο ενδιαφέρουσα πρόταση. Είναι πολύ υποτιμημένο πετάλι, αν και μαμίσιο δεν μου αρέσει ιδιαίτερα (δεν το έχω παίξει ποτέ μονταρισμένο όμως).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/SRV_amps

 

His legendary amp excesses set in during the recording of In Step, when — according to amp tech Cesar Diaz — as many as 32 amps were up and running around the studio, used in varying combinations on different tracks. Among these, in addition to those already listed, were a 150-watt Dumble Steel String Singer, a vintage 1959 Fender tweed Bassman, and a pair of massive 200-watt Marshal Major stacks

 

 

κ φωτογραφιες με 2 ts ταυτοχρονα(κ καποιοι αλλοι μπλουζιστες το κανουν αυτο) κ 13/64 χορδες με χαμηλοτερο κουρδισμα.

 

Παντως να την πω την αμαρτια μου ποτε δε μου αρεσε το ts οσο το bd2 γουστα ειναι αυτα...Θα δοκιμασω κ το bad monkey πιστευω να κανει δουλιτσα. Εχω την εντυπωση οτι το bd2 σου βγαζει τον ηχο πιο...κονσερβα δηλαδη ευκολα κ κατευθειαν, σε σχεση με το ts. Αλλα δεν εχω ακουσει κ τοσα πολλα ts k κανενα modded.

 

Τωρα το αν θα βγαλεις τον ηχο του srv απο κατι τετοιο με τον laney ποτε δεν ξερεις αλλα αν πρεπει να φτασεις σε τερας fender ktl ενισχυτη κ τεραστια ενταση δεν βρισκω νοημα, ασε που το σημαντικοτερο οσο κ αν κοπιαρεις το setup του μαλλον δεν αγοραζεται. Χτες κ παλι το ειδα. Ενα σεταπ. Τρεις παικτες ιδια κιθαρα. τρεις ηχοι. Ενταξει κοντινοι αλλα τρεις ηχοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει δεν νομιζω οτι τελικα θα φτασω αυτο τον ηχο απλα θα μου δωσει κατι καλητερο προς την κατευθηνση που θελω

και απ'οτι ακουσα μαλλον θα ειναι αλλο πεταλι οπως λεει και ο φιλος παραπανο

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και γω ενα λιθαράκι στο χαμό του σεταπ του SRV, ο tech του άλλαζε την αντίσταση εισόδου στους περισσότερους ενισχυτές που χρησιμοποιούσε  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ηδη σου ειπαν για να βγαλεις τον ηχο του SRV υπαρχουν ενα σωρο αλα πραγματα που πρεπει να.....διευθετησεις πριν ασχοληθεις με το srv-sounding-πεταλι (αν υπαρχει κατι τετοιο.

 

Μια και συζητειται ομως να πω μερικα πραγματα που δεν ειπωθηκαν. Το boss BD2 (το οποιο ειναι εξαιρετικο αν δεν εισαι σνομπ με τα boss πεταλια....εχει διωξει, αφου υπεστη καποιες mods, παρα πολλα boutique πεταλια απο την πεταλιερα μου, πολλαπλασιας αξιας) δεν εχει και μεγαλη σχεση με τα tubescreamer-οειδη (για να το πω ακριβεστερα δεν θα μπορουσε να ειναι πιο διαφορετικο). Το μεν bd2 ειναι ενα απο τα πιο trasparent od πεταλακια με αρκετα ευρυ φασμα gain, σε αντιθεση με τα tubescreamer που ειναι ακριβως το αντιθετο. Τονισμενα μεσαια, κοβει μπασα και δινει τη δικη του χροια στον ηχο της κιθαρας σου, με σαφως μικροτερο gain  range. Κατα συνεπεια διαφωνω με τα προηγουμενα ποστ που μιλανε για το bd2 ως srv "σωστη" λυση.

 

Αντ αυτου εγω θα προτεινα τον tubescreamer κλωνο της boss που δεν ειναι αλλος απο το πασιγνωστο sd1 και εκει που θα συμφωνουσα ειναι στο να του κανεις τη mod του monteallums απο τη σελιδα που ηδη σου υπεδειχθη και που το φερνει στα ακριβη specs του tubescreamer.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντ αυτου εγω θα προτεινα τον tubescreamer κλωνο της boss που δεν ειναι αλλος απο το πασιγνωστο sd1 και εκει που θα συμφωνουσα ειναι στο να του κανεις τη mod του monteallums απο τη σελιδα που ηδη σου υπεδειχθη και που το φερνει στα ακριβη specs του tubescreamer.

 

Εδώ θα διαφωνήσω, και είναι κάτι που επίσης δεν καταλαβαίνω. H διαφωνία έγκειται στο ότι δεν είναι αντιγραφή της Boss, μιας και έχει asymmetrical clipping και κάπως διαφορετικό ηχητικό χαρακτήρα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί κάποιος να πάρει ένα SD1 και να το μετατρέψει σε TS, ενώ από την αρχή θα μπορούσε να πάρει ένα κανονικό TS ή κάποια από τις εκατομμύρια παραλλαγές του. Κατά τη γνώμη μου, κάποιος θα έπαιρνε ένα SD1 (απλούστατο, τίμιο και κλασσικό πετάλι) για αυτό που είναι, και όχι επειδή θα ήθελε κατά βάθος ένα TS...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου