Προς το περιεχόμενο

Ελληνικο "folk"


sotoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον δεν εννοήσες ότι συμφωνούμε. Μιάμιση δεκαετία περίπου πρέπει να είναι και η ηλικία του Awaken.

 

Πάσο και συγγνώμην. Δεν αντελήφθην.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τρόλεϊ ήρεμα γιατί ειρωνεύτηκες τον συνφορουμίτη σου. Τα αποδυτήρια δεν απέχουν και πολύ. Οι διαφορές σας σε pm.

 

Πριν από αρκετά ποστ είχα ξεκινήσει να γράψω μερικά για την διαφορά φολκ και παραδοσιακού τραγουδιού (με παράδειγμα τα δημοτικά μας) αλλά τα έσβησα μιας και δεν πίστευα ότι θα φτάσει η συζήτηση εκεί.

 

Η διαφορά τους είναι - πιστεύω - ότι το φολκ δεν είναι μόνο το παραδοσιακό, όμως το παραδοσιακό είναι πάντα φολκ. Όταν γεννήθηκαν πχ. τα δημοτικά ήταν μοντέρνα κομμάτια στην εποχή τους και κανείς δεν τα ονόμαζε "παραδοσιακά", όμως εξακολουθούσαν να είναι φολκ μιας και ήταν καθαρόαιμα λαϊκά κομμάτια. Πιστεύω ότι σήμερα τους δίνουμε την ταμπέλα "παραδοσιακά" επειδή θέλουμε να τα συνδέουμε νοητικά με παραδόσεις, ίσως και για να αποφύγουμε τον θάνατό τους με το να τις θυμόμαστε έστω μέσω της μουσικής.

 

Και επαναλαμβάνω την απόλυτη συμφωνία μου με αυτό που έγραψε ο Evris. Ένα λαϊκό κομμάτι που το ακούει η πλειοψηφία αυτομάτως είναι φολκ. Η ποπ πάντως δεν θεωρώ ότι κατατάσσεται σε αυτήν τη κατηγορία, ΟΧΙ λόγω στυλ αλλά λόγω της χαμηλότατης (συνήθως) μουσικής της αξίας. Αν βρούμε ποπ σε κάποια χώρα που να μην είναι ευτελής, σίγουρα πρέπει να ονομαστεί "φολκ". Και ο Άσιμος, αν και κάθε άλλο παρά ευτελής, δεν θα ονομαζόταν ποτέ φολκ γιατί τον άκουγαν εξαιρετικά λίγοι, και ως εκ τούτου δεν απηχούσε σε κανένα ευρύ λαϊκό ρεύμα, κάτι που του αφαιρεί εξ ορισμού το δικαίωμα να λέγεται "φολκ".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή από εποχής Παλαιολόγων χρονολογείται η folk-country-παραδοσιακή-λαϊκή  american music;  και τότε αν αφαιρέσουμε τα 100 τελευταία δικά μας χρόνια, (ρεμπέτικου έλευση και εξαιρέσουμε τα παράγωγα του) σε μας τι μένει ως folk-country-παραδοσιακή-λαϊκή μουσική;

Γιατί αν μένει αυτό που υποψιάζομαι μάλλον καταλήγουμε στα προς παρεξήγηση κλαρίνα και βιολιά.

Σε μένα έτσι καταλήγει ο χονδροσυλλογισμός μου.

Και αν είναι αυτός ο συλλογισμός τότε προτείνω :

Σίγουρα ακούς οτιδήποτε από τον Χαλκιά (ένας είναι και φυσικά δεν εννοώ τον Λάκη).

Προσπαθείς να βρεις οτιδήποτε από Καρακώστα

Μαζί με αυτούς έπαιζε ο Αραπάκης

Βρίσκεις επίσης υλικό της κυρίας Κολητήρη

Και εντριφείς στις ζωντανές ηχογραφλησεις της κυρίας Βέρα (όχι της Χαράς) επίσης

Από εκεί και πέρα με ότι καταπιάστηκε ο Μάτσας είναι μέσα στο DNA μας.

Φιλοτιμες προσπάθειες έκανε και ο Φαληρέας (στο διοικητικό διεκπεραιωτικό μέρος).

Και αν τέλος πάντων θέλεις να δεις που κατέληξε η υπόλοιπη μουσική μας (εκτος του Fame-so you think you can prix us-brother story)

Μπορείς να  ακούσεις Μάγκα (ναι αυτόν τον showman), Φιλιππίδη (αυτός θέλει ψάξιμο), μπάντα της Φλώρινας (τζαζέψανε με τη καλή έννοια), Mode Plagal, Χρυσοδάκτυλους.

Δυστυχώς δεν έχω την παραμικρή ιδέα από ηχογραφήσεις  για πολλά μέρη και είδη της ελληνικής μουσικής.

 

Βαράτε αλύπητα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόλεϊ ήρεμα γιατί ειρωνεύτηκες τον συνφορουμίτη σου. Τα αποδυτήρια δεν απέχουν και πολύ. Οι διαφορές σας σε pm.

 

Δεν συμφωνώ με την τοποθέτησή σου. Αποδίδεις σε εμένα ειρωνεία... καλώς, αλλά δεν είναι αποδεκτό αν δεν συνοδεύεται από αντίστοιχη μομφή προς τον Awaken, ο οποίος με ύφος χιλίων καρδιναλίων και την ανικανότητα να συντάξει έστω και μία πρόταση, έχει άποψη για το τι είναι φολκ και τι όχι;

 

Είμαι υποχρεωμένος εγώ (σαν αναγνώστης) να διαβάζω ηλιθιότητες; Τι κάνεις εσύ για να με προστατεύσεις; Μήπως ένα μεγάλο ΤΙΠΟΤΑ; Άρα, οφείλω να προστατευθώ μόνος μου και μάλιστα θα έπρεπε να δεχτώ συγχαρητήρια που με ένα ποστ τον έστειλα για ύπνο.

 

Έτσι είναι φίλε.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαράτε αλύπητα .

 

Τι βαράτε βρε; Εγώ δεν σου είπα εδώ και τόση ώρα να μπεις;

 

Φίλτατε ΜατωΚύριακε, ωραία και λογικά τα λές, μ' αρέσουν αλλά κάτι δεν μου κολλάει. Ισως φταίει το ότι προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε μια Αμερικάνικη ερμηνεία ενός όρου που στην Ελληνική παραλληλότητά του είναι δυσανάλογος στο πλάτος και στο βάθος με την Αμερικάνικη.

 

Κάτσε να διαβάσω τι έγραψα γιατί με έχασα...... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tρόλεϊ αν συνεχίσεις να αποπροσανατολίζεις την συζήτηση θα πάρεις κι άλλο αρνητικό κάρμα. Στη συνέχεια, διάφοροι αντμινς θα πάρουν την ηλεκτρική σκούπα και θα την βάλουν στο φουλ. Αν θες να σπείρεις τσακωμούς, αλλού κι όχι εδώ. Εγώ προθυμοποιούμαι (και ΟΧΙ "οφείλω"...) μαζί με άλλους να προστατεύσω την ευρυθμία του φόρουμ, και όχι όποιον φωνάζει ότι τον βιάζουνε... Τέλος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dolmetsch.com/defsf2.htm

Το φολκ το εχω βαλει σε εισαγωγικα για να αποφύγω παρεξηγήσεις αλλα μαλλον noone bothered να διαβασει την εξηγηση μου.

Δεν μιλάω για folk κουλτουρα, μιλάω για folk μουσική με (ισως αυθαίρετη) ΤΑΜΠΕΛΑ την οποία θα μπορούσε κάποιος να γραψει στο υπόγειο του σε ενα τετρακάναλο ΣΗΜΕΡΑ και να μην την ακούσει κανείς ποτε. Μουσικά τι ειναι το αντίστοιχο folk του αμερικάνικου folk (revival) των 50's -60's και των παρακλαδιών του (απο το folk-rock (το οποιο σιγουρα δεν εχει ΠΑΡΑΔΟΣΗ ουτε απαραίτητα ΑΠΗΧΗΣΗ) μεχρι το indie folk του conor oberst)?

Στο φολκ που εννοώ και το εξήγησα απο το 3ο ποστ σιγουρα βάζω μεσα τον βαμβακάρη και τον τσιτσάνη (ρεμπέτικο δλδ, ελληνικο φολκ ρεβιβαλ πριν ακομη το αμερικάνικο, οχι?)

σίγουρα δεν ειναι τα σκυλάδικα ούτε τα δημοτικά πριν το 20.

 

ζητώ τους αυθαίρετους παραλληλισμούς σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε ΜατωΚύριακε, ωραία και λογικά τα λές, μ' αρέσουν αλλά κάτι δεν μου κολλάει. Ισως φταίει το ότι προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε μια Αμερικάνικη ερμηνεία ενός όρου που στην Ελληνική παραλληλότητά του είναι δυσανάλογος στο πλάτος και στο βάθος με την Αμερικάνικη.

 

Όχι, νομίζω ότι έχεις δίκιο, κι εμένα πχ. το πρώτο πράγμα που μου έρχεται αυθόρμητα στο μυαλό μόλις ακούω τη λέξη "φολκ" είναι Nτύλαν, Μπαέζ και Γούντι Γκάθρι... Μετά βεβαίως θυμάμαι και δίσκους με παραδοσιακά ινδιάνικα ή ρώσικα κομμάτια που στο εξώφυλλο χρησιμοποιούν πάντα τη λέξη "φολκ"!

 

Sotoman γιατί να μην είναι τα δημοτικά πριν το '20;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείται πως ειναι! αλλα δεν ψάχνω αυτό αυτη την στιγμή! Θελω τους ελληνες Ντύλαν, Μπαέζ και Γούντι Γκάθριε (και ταουνς βαν ζαντ επίσης) οπως θα μπορούσε να το συσχετίσει αυθαίρετα, χωρις πηγες και επιχειρήματα, ο καθένας απο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτι

 

"folk" είναι το δίκιο του εργάτη.

 

και όπως αυτό εκφράζεται μουσικά σε κάθε χώρα,μέσα από τους αιώνες (άντε πολλές δεκαετίες)

Οταν λέω το "το δίκιο του εργάτη" εννοώ το δίκιο του,τα γούστα του,τα θέλω του,τα αδιέξοδα του,τα όνειρα του,τους νταλκάδες,τα αποθημένα του κλπ κλπ....

Αρα θα συμφωνήσω και εγώ με τον evris

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου