Προς το περιεχόμενο

Ελληνικο "folk"


sotoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα φώτα σας οσοι εχετε ιδέα απο ελληνικό "folk" (δεν ξερω πως αλλιως να το πω, και δεν ξερω ποιο ακριβως ειναι). Ας μάθουμε λιγο την συγχρονη μουσική της χώρας μας!

γιατι εχω την εντύπωση πως δεν θα απαντήσει ΟΥΤΕ ενας?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι εννοείς με τον όρο "ελληνική folk";

Τα κλαρίνα;

Τους τσοπάνηδες;

Τίποτα τύπους με ακουστικές κιθάρες που κλαίν την μοίρα τους;

Δώσε κανά παράδειγμα, κανά γκρούπ, κανά φοντάν.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα κυρίως με ενδιαφέρει το αντίστιχο ελληνικό στο αμερικάνικο folk revival των 50's - 60's και τις μετέπειτα μίξεις (folk-rock (ασιμος  ;D), country - folk κλπ)

 

ξερω οτι ο τσιτσάνης και ο βαμβακάρης σίγουρα είναι μεσα στην κατηγορία που εχω στο μυαλό μου. Αλλα δεν ξερω τίποτα αλλο περα απο αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας οσοι εχετε ιδέα απο ελληνικό "folk" (δεν ξερω πως αλλιως να το πω, και δεν ξερω ποιο ακριβως ειναι). Ας μάθουμε λιγο την συγχρονη μουσική της χώρας μας!

γιατι εχω την εντύπωση πως δεν θα απαντήσει ΟΥΤΕ ενας?

 

 

 

Κατ' εμε: Φολκ (μαλλον απο το volk=λαος, δλδ λαικο) ειναι αυτο που ακουει ο μεσος ελληνας Αθηνας και επαρχιας, αυτο που ειναι κοινης αποδοχης σε καθε μεση ελληνικη οικογενεια και μπορει να το ακουσει ανετα το απογευμα μαζι ο παπους, η μαμα και η κορη στο σαλονι τους χωρις να δημιουργει επανασταση και χασμα γενεων, το παιζει το ραδιοφωνο ολη μερα και ακουγεται στο background σε καθε σπιτι και αυτοκινητο. Ειναι αυτο που επιλεγουν να βαζουν σπιτι τους οταν εχουν καλεσμενους γιατι οι πιθανοτητες να ειναι αποδεκτο ως ακουσμα απο ολους ειναι μεγαλες, που ακουν στα μαγαζ(ι)α που πινουν ποτα και φραπεδες, που αναγνωριζει και ξερει να λικνιζεται στο ρυθμο του το 10χρονο κοριτσακι (οπως το αναλογο μαυρακι εχει το blues ρυθμο στο αιμα του αντιστοιχα), αυτα που τραγουδαει ο μεσος ελλην στρατιωτης στο τσακιρ κεφι του και στα "σεκλετια" του, που θα ακουγεται αν μπεις σε ενα τυχαιο βενζιναδικο, η στο κασετοφωνακι της περιπτερους κλπ κλπ. Folk ειναι η μουσικη της παρεας, της εκδρομης, του μερακλωματος, της καψουρας, του παρτι, της γιορτης, του ρεβεγιον, των τηλεοπτικων προγραμματων που ειναι τοσο λαικη και ευρειας αποδοχης πια που ονομαζεται απλα "ακουω ελληνικα" η "ακουω λαικα", δηλαδη το συγχρονο folk μας ειναι πια αδιαμφισβητητα τα σκυλαδικα.

 

 

Ετσι και αλλιως για να ειναι κατι folk πρεπει να μιλαμε για την κυριαρχη μαζικης αποδοχης μουσικη του λαου στις καθημερινες του εκφρασεις και οχι κατι περιθωριακο των 10-20 ακροατων, οποτε Ασιμος+rock+country που δεν γεμιζουν ΤΑΞΙ δεν εμπιπτουν.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν μπορεί να λέγετε folk το αμερικάνικο country αφού δεν και τόσο παλιό σε σχέση

Με την ευρωπαϊκή μασονική μουσική ας πούμε, ούτε έχει παραδοσιακό feeling (δεν μπορώ να το εξηγήσω περισσότερο αυτό με λόγια). Η παράδοση θέλει το χρόνο της για να είναι παράδοση, αλλά ότι έχει ο καθένας θα μου πεις…

Από ελληνική σοβαρή folk νομίζω η Αρβανιτάκη παλιότερα έκανε πολύ καλά πράγματα, τώρα τα λέει pop, ο Παντελής Θαλασσινός ας πούμε είναι folk, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, γιατί η έντεχνη μουσική που λέμε είναι πολύ αφηρημένη ένια, συμπεριλαμβάνει πολύ διαφορετικά πράγματα μέχρι και τα όρια του σκυλάδικου,  επίσης ο Λιδάκης και αυτός folk, και ο Νταλάρας θα έλεγα ;D

Ο Ασιμος δεν είναι folk …(αν διαφωνείς … με επιχειρήματα καλύτερα) γιατί ο folk Ασιμος με μπερδεύει λίγο.

 

edit 

@evris

Έχεις μπερδέψει την folk με την pop.

 

 

 

   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν μπορεί να λέγετε folk το αμερικάνικο country αφού δεν και τόσο παλιό σε σχέση

Με την ευρωπαϊκή μασονική μουσική ας πούμε, ούτε έχει παραδοσιακό feeling (δεν μπορώ να το εξηγήσω περισσότερο αυτό με λόγια). Η παράδοση θέλει το χρόνο της για να είναι παράδοση, αλλά ότι έχει ο καθένας θα μου πεις…

 

Από ελληνική σοβαρή folk νομίζω η Αρβανιτάκη παλιότερα έκανε πολύ καλά πράγματα, τώρα τα λέει pop, ο Παντελής Θαλασσινός ας πούμε είναι folk, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, γιατί η έντεχνη μουσική που λέμε είναι πολύ αφηρημένη ένια, συμπεριλαμβάνει πολύ διαφορετικά πράγματα μέχρι και τα όρια του σκυλάδικου,  επίσης ο Λιδάκης και αυτός folk, και ο Νταλάρας θα έλεγα ;D

Ο Ασιμος δεν είναι folk …(αν διαφωνείς … με επιχειρήματα καλύτερα) γιατί ο folk Ασιμος με μπερδεύει λίγο.

 

Δηλαδη, η country των 400 χρονων δεν ειναι αρκετα "παραδοσιακη" μουσικη για μια χωρα 400 ετων γιατι ισως τα 400 χρονια να μην ειναι αρκετα, αλλα ο Νταλαρας, η Αρβανιτακη, ο Λιδακης ... εγιναν ηδη φολκ? Δεν ξερω τι διαολο κανουν αυτα τα lifting αλλα δεν θα πιστευα ποτε οτι ειναι πανω απο 400 χρονων εκαστος  :P

 

 

Φολκ ειναι η κοινα αποδεκτη μουσικη, του παπου, της μαμας, της κορης. Αυτο που βαζουν λεμε σπιτι τους στα ξαδερφια τους (αυτο που ακουν στο Μισισιπη οταν εχουν γιορτη αρραβωνων, ε οτι φανταζεσαι οτι βαζουν και εδω). Αυτο που σιγοτραγουδαει οταν καθαριζει η μαμα φασολακια στο Τεξας (οτι τραγουδαει η γειτονισα σου στην πολυκατοικια, κατ' αντιστοιχια). Αυτο που τους ερχεται να τραγουδησουν οταν θλιβονται (το αντιστοιχο του there's a tear in my bear των λευκων η των blues των μαυρων, στην ελληνικη εκδοχη του). Αυτο που μπορει να φαει η μεση ελληνικη οικογενεια μπριζολα και να το ακουει στο background χωρις να ενοχλειται (οπως πχ στο Αμερικα στα μπριζολαδικα, στα μπυραδικα του Νοτου, στην Ελλαδα πχ θα μπορουσε να ειναι η μουσικη που εκπεμπει η τηλεοραση οσο τρωει η οικογενεια στο σαλονι της),  η μουσικη των πανυγηριων του Δημου της Αμερικης (και κατ' αντιστοιχια οτι φανταζεσαι οτι θα καλουσε να παιξει στην Λειβαδια στο πανυγηρι δλδ).

Σε ολα τα παραπανω παραδειγματα, της Ελληνικης πραγματικοτητας εμενα μου ερχεται για εικονα ΜΟΝΟ η μουσικη του σκυλαδικου (και με τιποτα ο Λιδακης η ο Χατζιδακις η ο Ρουβας η η κλασσικη η τα ρεμπετικα).

 

 

Το φολκ ειναι αναγκαστικα (τοπικα) εμπορικο. Αφου ειναι η κυριαρχη μουσικη ολοκληρων περιοχων, γενεων, πληθυσμων για χρονια. Αν δεν πουλησει πχ η Ντολι Παρτον στο Νοτο ως Νο1 που θα πουλησει ? στην Λαπωνια? Αν δεν πουλησουν εδω οι σκυλαδες που ειναι οι αρχοντες των πωλησεων στο λαο, που θα πουλησουν ? (εμπορικη μουσικη δεν ισοδυναμει με POP music ... by the way...)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φολκ (μαλλον απο το volk=λαος, δλδ λαικο)

 

Πολύ σωστό. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Τώρα το αν η οικτρή ελληνική λαϊκή μουσική σήμερα έχει την παραμικρή σχέση με την ποιότητα που είχε 30-40 χρόνια πριν είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

 

δηλαδη το συγχρονο folk μας ειναι πια αδιαμφισβητητα τα σκυλαδικα

 

Αυτή είναι εντυπωσιακή δήλωση πρωτοσέλιδου, και αρκετά αφοριστική, αλλά δυστυχώς αληθεύει κατά πολύ.

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Popular λαϊκό δεν σημαίνει? Pop?

Σε περίπτωση που δεν εννοώ πώς αυτοί η καλλιτέχνες είναι 400 ετών,

Θα εννοώ πώς η μουσική, τους το ύφος, τα όργανα που χρησιμοποιούν, η λέξεις και τρόπος που έχουν γραφτεί οι στίχοι, των κομματιών τους είναι παραδοσιακά, δηλαδή folk.

Τώρα αλλο λέω εγώ άλλο λέτε εσείς, δεν θα βγει άκρη

Και δεν ήξερα πώς η country είναι 400 ετών, παλαιότερη και από της ίδιες της υπα!

Και πάλι δεν μου λέει κάτι… τες πα αυτά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου