Προς το περιεχόμενο

Ελληνικο "folk"


sotoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις πραγματικά όρεξη παρακολουθείς και ότι έκανε και θα συνεχίσει να κάνει η Δόμνα Σαμίου και ο Αηδονίδης. Βρίσκεις εκείνες τις υπέροχες εκπομπές αφιέρωμα στην κρητική μουσική που κάνανε στο κρατικό κανάλι  πριν καναδυο χρόνια όπως και ότι υπάρχει στο οπτικοακουστικό αρχείο της ΕΡΤ.

Και σαν να μην φτάνουν αυτά βρίσκεις τις εκπομπές Λυράρηδες του Αιγαίου και ελληνικά δρώμενα.

Ίδρωσα.

Και αυτά είναι τα εμπορικά, και όχι τα μουσειακά κατ'εμέ παραδοσιακά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή από εποχής Παλαιολόγων χρονολογείται η folk-country-παραδοσιακή-λαϊκή  american music;  

 

Φανταζομαι το λες για πλακα.... Οποτε η απαντηση ειναι μεσες ακρες ΝΑΙ με κανα 200αρι χρονια αποκλιση (βλεπω οτι η δυναστεια τους ηταν απο 1259-1453)... αν οι λευκοι Ευρωπαιοι αποικοι που πηγαν εκει (ψαχναντας για χρυσο, δερνοντας σκλαβους, σκοτωνοντας Ινδιανους κλπ) και ιδρυσαν οργανωμενους οικισμους ηδη απο το 1600+ και παιζαν τα βιολια, τις μπαλαλαικες, τα μαντολινα και τις κιθαρες κλπ μετρανε ως αμερικανικος πληθυσμος (εστω και χωρις ακομα το επισημο ονομα/χρισμα της ιδρυσης του κρατους)....

 

Δηλαδη εσυ τι λες, οτι στους χορους τους οι βλαχοι με τα βιολια, στους γαμους, στα σαλουν, στα ροντεο, τι παιζαν αν οχι τα δικα τους λαικα (φολκ)?

 

Για να στο κανω και χειροτερο, στην Ηπειρο αυτη (οπως και σε ολες τελικα) δημιουργηθηκαν αλλα και προυπηρχαν και αλλες παραδοσιακες φολκ μουσικες απο ασπρους, μαυρους, κοκκινους (φολκ των μαυρων σκλαβων, φολκ μουσικες των Μεξικανων, η τις οποιες λαικες μουσικες μπορει να ειχαν οι Ινδιανοι η ξερω γω οι Ινκας και οι Μαγιας  ακομα και πριν οι Παλαιολογοι υπαρξουν ως σπερματοζωαρια)

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείται πως ειναι! αλλα δεν ψάχνω αυτό αυτη την στιγμή! Θελω τους ελληνες Ντύλαν, Μπαέζ και Γούντι Γκάθριε (και ταουνς βαν ζαντ επίσης) οπως θα μπορούσε να το συσχετίσει αυθαίρετα, χωρις πηγες και επιχειρήματα, ο καθένας απο σας!

 

Ο Γκαυφίλιας, Παϊτερης, Χατζής (ειπες χωρις επιχειρηματα ετσι? γιατι αν με ρωτησεις για ποιον λογο αληθινα δεν μπορω να σου στηριξω γιατι θεωρω αυτους κατι σαν φολκ)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, όχι, όχι. Αν ξεκινήσουμε με αυτή την ερμηνεία της folk πάμε από πλατεία Σαββόπουλου και αρχίζουμε να βλέπουμε ποιά λεωφόρο θα πάρουμε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evris με βρίσκεις σύμφωνο η μουσική είναι ρευστή και για παράδειγμα θα σου αναφέρω κάτι απίστευτο.

Σε κάποια εκπομπή του Μαμαλάκη στην έρημο πέτυχαν έναν ερημίτη , δηλαδή κάποιον που ζούσε μόνιμα εκεί, ο οποίος έπαιζε με το δοξάρι του  μια μονόχορδη λύρα. Αναγνώρισα το όργανο γιατί έχω μια αντίστοιχη Συριακής κατασκευής. Παίζοντας λοιπόν το αργόσυρτο τραγούδι του η μελωδία έτσι παιγμένη μου φάνηκε κάπως παράταιρη στα αυτιά μου. Η τροφαντός adventurer chef έδειξε μεγάλη χαρά με τον καλλιτέχνη και αυτός άρχισε να παίζει τον ίδιο σκοπό με μπριο και ταχύτερα και τότε έπαθα πλάκα. Το τραγούδι ήταν το δικό μας τσάμικο ο Αμάραντος.Όποιος έχει την εκπομπή μπορεί να το διασταυρώσει. 

Στα δικά μου αυτιά η μεσόγειος έχει κοινή folk music τώρα που το λες όχι μόνο η μεσόγειος.

 

 

Προς θεού μη θεωρήσει κανείς ότι αυτά που γράφω είναι αυθεντίες.

Επιδέχονται και κριτική και αναπροσαρμογή και χίλια δυο. Προσωπικές εμπειρίες καταθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, όχι, όχι. Αν ξεκινήσουμε με αυτή την ερμηνεία της folk πάμε από πλατεία Σαββόπουλου και αρχίζουμε να βλέπουμε ποιά λεωφόρο θα πάρουμε.

 

Τι οχι, οχι, οχι? Ειπε ο ανθρωπος χωρις επιχειρηματα. Πως ειναι δυνατον να μου απορριψεις κατι για το οποιο δεν επιχειρηματολογησα καν?  :P Δε φτανει που βρηκα να γραψω τρια ονοματα? Αντε το πολυ που θα δεχτω ειναι να πεις και εσυ τους δικους σου "ελληνες φολκαδες".

 

(Εγω παντως ενα ξερω... ειδα Γκαυφιλια να τσακιζει μια φετα και κατι λαδερα στην Νησυρο και ταιριαζει με αυτο που εγω θα ονομαζα φολκ-περσον στερεοταιπ, οσο και ενας αμερικανος που φτυνει τον καπνο στο πτυελοδοχειο :P )

 

Οσο για Σαββοπουλο, που ειπες... αν ψαχνεις ελληνες φολκ με τον Ντυλαν στο μυαλο ως φολκ περσονα, δεν ειναι ασχημος και ο δικος μας. Τον βαζω και αυτον μεσα ως φολκ αντιπολεμικο και κοινωνικο επαναστατη ("στην Σαιγκον πυρπολησαν το ρυζι", "δυο - δυο ομορφα - ομορφα ... τα κοριτσ(ι)α" κλπ)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι οχι, οχι, οχι? Ειπε ο ανθρωπος χωρις επιχειρηματα. Πως ειναι δυνατον να μου απορριψεις κατι για το οποιο δεν επιχειρηματολογησα καν?  :P Δε φτανει που βρηκα να γραψω τρια ονοματα? Αντε το πολυ που θα δεχτω ειναι να πεις και εσυ τους δικους σου "ελληνες φολκαδες".

 

Σε ευχαριστώ. Με κακομαθαίνεις. :P

 

Οσο για Σαββοπουλο, που ειπες... αν ψαχνεις ελληνες φολκ με τον Ντυλαν στο μυαλο ως φολκ περσονα, δεν ειναι ασχημος και ο δικος μας. Τον βαζω και αυτον μεσα ως φολκ αντιπολεμικο και κοινωνικο επαναστατη ("στην Σαιγκον πυρπολησαν το ρυζι", "δυο - δυο ομορφα - ομορφα ... τα κοριτσ(ι)α" κλπ)

Αν το λες για πλάκα έχει καλώς. Αλλιώς έμεινες στις Πίσω του Σελίδες  ;) στο "βιβλίο" Σαββόπουλος. Και στην Εγκυκλοπαίδεια Ντύλαν.

Σ' αφήνω όμως αδερφέ γιατί πάω να φάω και να σαπίσω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ασιμος είχα την εντύπωση πώς είναι rock και όχι παραδοσιακός

Αλλά τη σημασία έχει αφού το folk ανάλογα το ποστ μπορεί να σημαίνει  λαϊκά, παραδοσιακά,

Δημοτικά, έντεχνα, ροκ, σχεδόν τα πάντα δηλαδή,

Για τα ποστ μου να εξηγήσω… όπου folk = παραδοσιακή μουσική, αν κατά τη γνώμη σας είναι λάθος ερμίνα του όρου, τουλάχιστον να εξηγηθώ εγώ…

Ήταν λάθος που μίλησα ειρωνηκά για την country, όταν για τους περισσότερους εδώ η folk το πρώτο πράγμα που σημαίνει, είναι country και για εμένα το τελευταίο.     

τρόλεϊ δεν πήγα για ύπνο χθες, έφυγα για οιοδήποτε άλλο λόγο εκτός από το post σου. Επιδι δεν έχω να χωρίσω τίποτα με κανένα, σου λέω απλός να μην βρίζεις στα ποστ σου γιατί δεν είμαστε σε chat για 15χρονα… και επιδι βαριέμαι να σου μιλαω, που σημαίνει πώς σε προστατεύω και από εμένα, δεν σου λέω τίποτα άλλο.   

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΚΑι βάσει των παραπάνω, κατά την ταπεινή και ανειδίκευτη γνώμη μου, οι Θαλασσινός και Αρβανιτάκη, περίφημοι κατά τα άλλα, δεν είναι folk.

 

From Wikipedia, the free encyclopedia.

Eleftheria Arvanitaki is a Greek pop folk singer

of Icarian descent, born October 17, 1962 in Piraeus.

She started her career in singing in 1980…….

 

Pantelis Thalassinos

greek, singer songwriter, greek folk, folk.

κάνω και εγώ copy paste μέσα σε ένα χαλαρό διάλογο και καλά, για να υποστηρίξω τα αυτονόητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου