Προς το περιεχόμενο

Ελληνικο "folk"


sotoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Popular λαϊκό δεν σημαίνει? Pop?

Χμμ... και να και οχι... Αλλα οχι με την εννοια που το θετεις. Τοτε και τα κλαρινα και η καντρι και το οτιδηποτε πουλαγε η ειχε απηχηση θα ηταν POP. Η POP αναφερεται κυριως ως χαρακτηρισμος συγκριμενου μουσικου στυλ (οπως και η αντιστοιχη της POP art) .... αντιγραφω ορισμους:

 

pop music: music of general appeal to teenagers; a bland watered-down version of rock'n'roll with more rhythm and harmony and an emphasis on romantic love

 

The term "pop music" was first used in 1926 in the sense of "having popular appeal" (see Popular music), but since the 1950s it has been used in the sense of a musical genre, originally characterized as a lighter alternative to rock and roll.[1][2]

 

Σε περίπτωση που δεν εννοώ πώς αυτοί η καλλιτέχνες είναι 400 ετών,

Θα εννοώ πώς η μουσική, τους το ύφος, τα όργανα που χρησιμοποιούν, η λέξεις και τρόπος που έχουν γραφτεί οι στίχοι, των κομματιών τους είναι παραδοσιακά, δηλαδή folk.

Τώρα αλλο λέω εγώ άλλο λέτε εσείς, δεν θα βγει άκρη

Και δεν ήξερα πώς η country είναι 400 ετών, παλαιότερη και από της ίδιες της υπα!

Και πάλι δεν μου λέει κάτι… τες πα αυτά. 

 

Δε ξηγιεσαι σωστα. Η Αμερικη ως αποικια ειχε Ευρωπαιους (Ισπανους, Πορτογαλλους κλπ ως κατακτητες) απο το 1492 που την ανακαλυψαν. Απο κει και περα, ακομα και κανονικες οργανομενες πολεις λευκων, καομποηδων (πχ Virginia, New England) υπηρχαν απο το 1600 (κυριως απο τσιφλικαδες φυτειων, ιδιοκτητες σκλαβων, τρισμοιρους μεταναστες, καταδικους Ιρλανδους που μασαγαν και εφτυναν τομπακο, καβαλαγαν αλογα και χορευαν την αγροτομουσικη τους κλπ).

 

Μαλλον για να μη σου βγαινει η αριθμητικη εννοεις την Αμερικη ως επισημα αναγνωρισμενο κρατος, οπου κυρηξε την ανεξαρτησια της κατα το 1750 (χρονια βαριεμαι να ψαξω, αλλα ηταν 4 Ιουλιου στα σιγουρα).

 

Οποτε τι θες να πεις? Αν ακριβως ηταν 400 χρονια? Αντε και ειδες οτι ηταν, τωρα τι? κερδισα? η country ειναι folk?

Και αν ηταν δλδ 345? Τοτε ο Νταλαρας θα ηταν πιο folk απο οτι η καντρι για την αμερικη?

 

 

edit:

Απο περιεργεια εψαξα για country και ΗΠΑ στην wikipedia... οντως τετοιες ειναι οι χρονολογιες: 400+ χρονια Ευρωπαιων οργανωμενων εποικων στην Αμερικη, και 300 η επισημα καταγεγραμμενη παραδοσιακη "λευκη" folk μουσικη τους:

 

Immigrants to the Southern Appalachian Mountains of North America brought the music and instruments of the Old World along with them for nearly 300 years. The Irish fiddle, the German derived dulcimer, the Italian mandolin, the Spanish guitar, and the African banjo[6] were the most common musical instruments. The interactions among musicians from different ethnic groups produced music unique to this region of North America. Appalachian string bands of the early twentieth century primarliy consisted of the fiddle, guitar, and banjo.[7] This early country music along with early recorded country music is often referred to as Old-time music.

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Bouzoukleri μη κοιτάς απλώς.

Εδώ είσαι.

Μπες και μίλα αφού γνωρίζεις.........  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε δεν διαφωνούμε πουθενά απλός εγώ με την folk έχω συνδέσει την παραδοσιακή μουσική που οι στίχοι έχουν λέξεις από μια παλιά καθημερινότητα που δεν χρησιμοποιούνε τώρα, παραδοσιακά  όργανα κτλ… ένα συγκεκριμένο feeling.

Όπως Irish, βυζαντινά, την folk που υπάρχει στη metal… και η country μου κάθετε στραβά για folk αλλά όπως το θέτεις είναι και αυτή folk… αν folk είναι οτιδήποτε τοπικά εμπορικό… τότε αντιλαμβάνομαι λάθος τον όρο 

Ρε μην τρελαίνεστε με της ημερομηνίες  ;Dέλεος 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα κλαρίνα (πολύ στενός όρος αλλά αρκεί για το παράδειγμα) είναι δημοτική μουσική για μας

τα οοm-pah για τη Γερμανία

οι Morris dancers στην Αγγλια

οι πίπιζες στην Σκωτία

τα flamenco στην Ισπανία

 

έτσι και η country είναι η folk των (white) ΗΠΑ.

Απλά.

 

ΚΑι βάσει των παραπάνω, κατά την ταπεινή και ανειδίκευτη γνώμη μου, οι Θαλασσινός και Αρβανιτάκη, περίφημοι κατά τα άλλα, δεν είναι folk.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ασιμος δεν είναι folk …(αν διαφωνείς … με επιχειρήματα καλύτερα) γιατί ο folk Ασιμος με μπερδεύει λίγο.

 

Γεια σας. Θέλω να κάνω δώρο ένα τασάκι σε ένα φίλο μου που είναι ψυχιάτρος και σας παρακαλώ να με πληροφορήσετε αν μπορώ να τυπώσω (στο τασάκι) την παραπάνω φράση. Μήπως θα πρέπει να πληρώσω πνευματικά δικαιώματα;

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που άνοιξε το θέμα ρωτάει τη γίνετε σήμερα με τη folk στην Ελλάδα,

Για αυτό και έγραψα τους συγκεκριμένους οι όποιοι έχουν πολλά παραδοσιακά στοιχειά στη μουσική τους, διαφορετικά… ναι το κλαρίνο είναι folk και η κριτική λίρα και το λαούτο… όργανα που χρησιμοποιούν συνεχώς οι εν λόγο μουσικοί.

 

@Τρόλεϊ βαριέμαι να σου απαντήσω, άντε καληνύχτα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς θεού, δεν εννοώ το folk με την εννοια "λαικό" αλλα πιο πολυ με την έννοια παραδοσιακό. μιλάω για εποχές πριν απο το 70-80, απο εκει και πέρα ξέρω τι παίζει στην ελλάδα πάνω-κάτω Οπώς λεει ο μακης μου

folk music

noun

music that originates in traditional popular culture or that is written in such a style. Folk music is typically of unknown authorship and is transmitted orally from generation to generation.

 

οπότε η απάντηση με τα δημοτικά με καλύπτει πιο πολύ υποθέτω  ::).

δημοτικά εννοούμε μονο τα κλαρίνα? υπαρχουν και άλλα δημοτικά?

 

τον ασιμο τον είπα folk-rock γιατι αυτό θα ηθελα να ακούσω αν δεν ειχα ακούσει καθόλου ασιμο (και επρεπε να μου βαλουν μια ταμπέλα). Δεν νομίζω πως υπάρχει πιο κοντινός όρος για την μουσική του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς θεού, δεν εννοώ το folk με την εννοια "λαικό" αλλα πιο πολυ με την έννοια παραδοσιακό. μιλάω για εποχές πριν απο το 70-80, απο εκει και πέρα ξέρω τι παίζει στην ελλάδα πάνω-κάτω Οπώς λεει ο μακης μου

οπότε η απάντηση με τα δημοτικά με καλύπτει πιο πολύ υποθέτω  ::).

δημοτικά εννοούμε μονο τα κλαρίνα? υπαρχουν και άλλα δημοτικά?

 

τον ασιμο τον είπα folk-rock γιατι αυτό θα ηθελα να ακούσω αν δεν ειχα ακούσει καθόλου ασιμο (και επρεπε να μου βαλουν μια ταμπέλα). Δεν νομίζω πως υπάρχει πιο κοντινός όρος για την μουσική του!

 

Και σωστά εννοείς.

Η ελληνική δημοτική είναι πλουσιότατη, δεν έχει μόνο το κλαρίνο, ποικίλλει τα μάλλα από περιοχή σε περιοχή (μεγάλη αδυναμία μου τα "βαρειά" Ηπειρώτικα και οι πολυφωνίες τους) αλλά χρειάζεται διάβασμα. Είναι πολύ ωραίο, μεγάλο και δυστυχώς παρεξηγημένο κεφάλαιο της κουλτούρας μας.

 

Trolley, γραφτο σε τασάκι, κόλλα το σε μπρελόκ και τύπωσε αναπτήρες. Ο Άσιμος ΔΕΝ ήταν folk.

Αντε γιατί τώρα τελευταία λόγω αντίδρασης κι εγώ, ζορίζομαι για να μην πω "σιγά τα ωά" και πέσουν σε κρίσεις επιληψίας οι επαναστάτες της μιάμισης δεκαετίας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley, γραφτο σε τασάκι, κόλλα το σε μπρελόκ και τύπωσε αναπτήρες. Ο Άσιμος ΔΕΝ ήταν folk.

Αντε γιατί τώρα τελευταία λόγω αντίδρασης κι εγώ, ζορίζομαι για να μην πω "σιγά τα ωά" κα πέσουν σε κρίσεις επιληψίας οι επαναστάτες της μιάμισης δεκαετίας.

 

Μάλλον δεν εννοήσες ότι συμφωνούμε. Μιάμιση δεκαετία περίπου πρέπει να είναι και η ηλικία του Awaken.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου