Προς το περιεχόμενο

House Music & μουσικος προγραμματισμος


Consoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερετε κανενας ποιο ειναι το ποιο καταλληλο προγραμμα για Ηοuse Μουσικη?

 

Μιλοντας για funky house kai tribal.

 

Χρειαζομαι καλα κροuστα και καλο beat.

 

ποια ειναι τα πιο καταλληλα soundbanks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Ξερετε κανενας ποιο ειναι το ποιο καταλληλο προγραμμα για Ηοuse

Μουσικη?

Μάλλον αυτό που κάνετε κάθε Κυριακή... Κατα τ'άλλα δεν υπάρχει

πρόγραμμα που να φτιάχνει μουσική από μόνο του' date=' εκτός από κάτι υλοποιήσεις που

συμπεριλαμβάνονται και στις συσκευασίες δημητριακών. Από σχεδόν προκάτ

προγράμματα με loops κλπ, το Sony Acid και to Ableton Live μπορεί να σου κάνουν.

Αν θες ν' ασχοληθείς με beat μόνο θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι σαν το Korg Electribe ή παρεμφερές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

Είμαι σύμφωνος με τον yameth αλλά ξέρω ότι οι περισσότεροι που ψάχνουνε κάτι εύκολο στη χρήση και σχετικό με ευτή τη φιλοσοφία, για να ξεκινήσουνε συνήθως χρησιμοποιούνε το fruity loops και το reason.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για drum hits (οχι loops) αγορασε τα Dance mega drums series της http://www.bestservice.de/ . Το series 1 εχει flat ηχογραφημενα samples απο ολα τα drum machine(απο r8, linndrum μεχρι 808,909), το 2 εχει processed samples τα οποια ειναι πανω κατω αυτα που ακους στα 8 απο τα 10 κομματια, πολυ καλο selection, και το 3 το ονομασαν dance mega drumkits και κινειται στο ιδιο υφος με το series 2.

 

Επισης , για "loops" η πιο κλασσικη συλλογη(σε αυτο που ψαχνεις) εδω και πολλα χρονια ειναι η XXLarge της best service και πιο συγκεκριμενα XXLarge No Kick & No Kick 2.

 

Συμβουλη μου, παρε καποια drum samples hits(οχι loops), μελετα πανω κατω τι γινεται ρυγμικα σε αυτη τη μουσικη, πειραματισου οσο μπορεις γιατι εκει βασιζεται αυτο το scene και αποφυγε την μουσικη "κονσερβα" :>

 

Τωρα για προγραμματα, δεν πιστευα ποτε στην λογικη ειμαι "αρχαριος" και χεκιναω απο κατι περιορισμενο, ετοιματζιδικο η "ευκολο". Απλος θελει δουλεια και διαβασμα. Αμα εχεις ορεχη τοτε ριχε μια ματια στα :

Cubase sx(μην ακουσω δεν εχω λεφτα, υπαρχει και το Se version που ειναι πολυ φθηνο)

Cakewalk sonar

Logic Audio (Mac only)

 

Cya

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου πρότεινα το Reason 3 ή το Ableton Live. Αν θέλεις να προσθέσεις και κάποιο απο τα γνωστα sequencer (Cubase, Logic, Sonar) μπορείς να χρησιμοποιείς τα Reason-Ableton σε re-wire mode, να τα ανοίγεις δηλαδή σαν slave μεσα απο το Cubase. Πιο ενδιαφέροντα αποτελέσματα θα εχεις χρησιμοποιώντας hits και οχι πολλά έτοιμα loops. επειδή όμως και οι λούπες χρειάζονται δες διάφορες συλλογές αρχείων rex που κυκλοφορούν στα σχετικά μαγαζιά.

Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου