Προς το περιεχόμενο

Ηχεία-Advice needed


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας εδω και καιρό αγοράσει μια 2x12 καμπίνα από καλό μου γνωστό ήμουν πεπεισμένος οτι φορούσε ένα electrovoice και ένα celestion (έτσι μου είχε πει, και αυτός μεταχειρισμένη την είχε πάρει από τον γνωστό Μάνο). Χθες λοιπόν στο στούντιό μας μ 'επιασε η προκοπή και είπα να την καθαρίσω μετά την πρόβα. Αφού ξεβίδωσα τα πάντα ήθελα να δω ποιά ακριβώς ηχεία είχε. Εκεί επήλθε το σοκ.

Το ένα έιναι eminence και το άλλο JBL. Το eminence μάλιστα είναι κατασκευής 1979!!!!!

Συγκεκριμένα οι κωδικοί είναι

Α12-G-HD 67-7924 για το eminence

J-125-8 για το JBL.

 

Το ότι τόσο καιρό δεν το ήξερα, δε λέω μ'έκανε να νιώσω λίγο μ******ας.

Από την άλλη επειδή η καμπίνούλα παίζει μια χαρά δε με πειράζει και πάρα πολύ.

Οι ερωτήσεις μου τώρα:

1. Αν κάποιος από τους έμπειρους (και μη) του forum ξέρει καμιά πληροφορία για τα συγκεκριμένα ηχεία. Προσπαθόντας στο διαδύκτιο δεν βρήκα και πολλά

2. Τα ηχεία είναι δεδομένο οτι είναι παλιά. Μήπως θα πρεπε να αντικατασταθούν? Μήπως χάνω σε ήχο αρκετά, ή δεν "πέφτουν" και τόσο με το χρόνο?

3. Είναι συνδεδεμένα παράλληλα. Και τα δύο είναι 8 ohm που σημαίνει οτι η καμπίνα είναι στα 4. Τον ενισχυτή τον έχω επίσης στα 4 (μπορεί να ρυθμιστεί και στα 8 και στα 16). Κινδυνεύει ο ενισχυτής αν τον ρυθμίσω σε παραπάνω ohm απ' οτι η καμπίνα?

Αυτές τις απορίες έχω για αρχή (ειλικρινά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ηχεία-φαίνεται εξ άλλου). Thanx for your feedback

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν εχεις ασχοληθει με "ηχεία" φαίνεται γιατι σε ολο σου το ποστ θα επρεπε να αντικαταστήσεις τη λέξη 'ηχειο" με τη σωστη λεξη ΜΕΓΑΦΩΝΟ :lol:

 

Παραπέρα τωρα: τον ενισχυτη σου ΑΦΗΣΕ ΤΟΝ ΣΤΑ 4 OHM (Για να μην τον κλάψεις...)

 

Τα μεγάφωνα που αναφέρεις μια & παίζουν καλά σου προτείνω να τα κρατήσεις,ειδικα το JBL (αν μαλιστα ειναι το G125-8 & oχι το J125-8 το οποιο πρωτη φορα το ακουω)) ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ (αν και εχει τεραστιο power handling σε σχεση με το eminence (εκτος & αν το eminence ειναι για pa) & δεν εχει σχεδιαστεί για κλειστη καμπίνα,αλλα αν παιζει καλα,παίζει..)

 

 

http://www.jblpro.com/pub/obsolete/G125-8_And_G135-8.pdf

 

το JBL ειναι γυρω γυρω die cast ή απλό?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν έχω ιδέα,sorry,χρησιμοποιώ celestions (αν θες να ρωτήσεις για celestion ευχαρίστως :wink: )

2. Τα ηχεία φθείρονται με το χρόνο (οι μαγνήτες σιγά σιγά απομαγνητίζονται κτλ).Από εκεί και πέρα,αν στα δικά σου αυτιά "χωλαίνουν",μπορείς να τα αλλάξεις.

3.Αν μιλάμε για λαμπάτο ενισχυτή (προφανώς) καλό είναι να κρατήσεις τo ανάλογο impedance (η σύνθετη αγωγιμότητα αν προτιμάς) με τη καμπίνα σου.

Αν βάλεις τον ενισχυτή σου στα 16Ω με καμπίνα 8Ω πχ, θα έχεις μεγαλύτερο output,αλλά έτσι ζορίζεις τον ενισχυτή σου.Αν κάνεις το ανάποδο,θα χάσεις από το output.Αυτά που λέω είναι θεωρητικά βέβαια,στην πραγματικότητα δεν ξέρω πώς μπορεί να αντιδράσει ο ενισχυτής σου.Μπορεί και να πάθει ζημιά.Γι'αυτό προτείνω να τον αφήσεις στα 4Ω.

Για να μη γράφω κατέβατα και επειδή νιώθω τον ηλεκτρολόγο μηχανικό να βγαίνει από μέσα μου (κάτι σαν το alien ένα πράμα) ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.duncanamps.com/technical/speaker_cab.html

http://www.tonebone.com/tbone-cabbone-features.htm

ή ψάξε στο google για cabinet impedance.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν εχεις ασχοληθει με "ηχεία" φαίνεται γιατι σε ολο σου το ποστ θα επρεπε να αντικαταστήσεις τη λέξη 'ηχειο" με τη σωστη λεξη ΜΕΓΑΦΩΝΟ :lol:

Kαλά ρε παππού,μεγάφωνο,μή βαράς....

:P 8)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη δεν κατάλαβα πόσο έσφαλα χρησιμοποιώντας την λάθος ορολογία. Από δω και πέρα μεγάφωνα λοιπόν, αν και το "ηχείο" μου κάθεται καλύτερα σαν λεξούλα.

To JBL είναι το G-125-8 όντως, ο δαίμων του τυπογραφείου έδρασε και πάλι. Τώρα αν σ'έναν άνθρωπο που δηλώνει αδαής περί ηχείων-μεγαφώνων (whatever, klain main) ρωτάς για die cast, δεν πρέπει να περιμένεις και πολλά πράγματα να σου απαντήσει. Ντεν ξέρει, ντεν καταλαμπαίνει.

Roybatty ευχαριστώ για τα links, και μην καταπιέζεις το alien!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1. Ηχείο = κουτί που εσωκλείει μεγάφωνα.

2. die cast = χυτό

3. Χιούμορ και σεβασμός απαιτείται στο forum πάνω απ' όλα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη δεν κατάλαβα πόσο έσφαλα χρησιμοποιώντας την λάθος ορολογία. Από δω και πέρα μεγάφωνα λοιπόν' date=' αν και το "ηχείο" μου κάθεται καλύτερα σαν λεξούλα.

To JBL είναι το G-125-8 όντως, ο δαίμων του τυπογραφείου έδρασε και πάλι. Τώρα αν σ'έναν άνθρωπο που δηλώνει αδαής περί ηχείων-μεγαφώνων (whatever, klain main) ρωτάς για die cast, δεν πρέπει να περιμένεις και πολλά πράγματα να σου απαντήσει. Ντεν ξέρει, ντεν καταλαμπαίνει.

Roybatty ευχαριστώ για τα links, και μην καταπιέζεις το alien![/quote']

 

οκ!λοιπον απο ότι εψαξα & βρηκα :lol: οντως το μεγαφωνο σου ειναι ΧΥΤΟ (& ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ παρεμπιπτόντως) αυτο το κάνει πολύ πιο "καθαρό" & ανθεκτικότερο σε πολύ υψηλες εντάσεις.(ουσιαστικα ειναι σχεδον ιδιο με το κλασσικο EV12ML της ELECTRO VOICE)

το αλλο μεγαφωνο ποσα βατ είναι (γραφει κατι επάνω?)

το ιδανικο θα ηταν να ειχες δυο ΙΔΙΑ JBL αλλα θα μπορούσες να αντικαταστήσεις το eminence με αυτο

 

http://www.thomann.de/eminence_delta_pro_12_tieftoener_prodinfo.html

 

οπότε θα εχεις δυο θηριώδη μεγάφωνα στην καμπινα σου :wink:

 

ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες απο το χιούμορ μου :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου