Προς το περιεχόμενο

Πως βρισκουμε τα sweet spot των λαμπατων ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη εχω δει σε πολλα post, οτι πρεπει να βρεις το sweet spot ενταση στους λαμπατους ενισχυτες θα ηθελα αν εχει κανεις να προτεινει καποιες συγκεκριμενες εντασεις.

 

Μεχρι τωρα επαιζα παντα με προ και τελικη στο τερμα, κ κατεβαζα την ενταση απο το power scale (attenuator ας πουμε) (του ενισχυτη αυτα)

 

Τα overdrive/distortion μου ,αυτα δεν εχουν σταθερες ρυθμισεις...

Συνηθως τους βαζω το gain στα 1-3/4 και τα εχω ολα αναμενα, mexri na moy φανει οτι ο ηχος μου ειναι αρκετα high-gain (οπως κατσουν τα πεταλια , αλοτε το ΟD πολυ με λιγο διστ , h αναποδα,  φτανει να βγει veryHIGH-gain).

 

Στον ενισχυτη μπορω να δουλευω κ τη πρωτη λαμπα σαν overdrive (ελαφρυ/βαρυ). Συνηθως την εχω κ αυτη να λειτουργει κ σαν od.

 

Exete καμμια προταση για καλυτερο dial-in ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exete καμμια προταση για καλυτερο dial-in ?

 

οχι γιατι καθε ενισχυτης ειναι διαφορετικος και τα γουστα καθε παικτη (αλλα και ο ηχος που επιδιωκει,η κιθαρα του,ο τροπος που χτυπαει της χορδες και τα εφε του) ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ (εμενα ας πουμε η παραμικρη παραμορφωση στον ηχο του ενισχυτη μου προκαλει φρικη ;D...ενω σε αλλους ατελειωτους οργασμους...).

 

Οποτε...use your ears

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Use your ears και σύμφωνα με έναν μπακαλίστικο τρόπο εκεί που θα ακούσεις τα μεγάφωνα να "σπάνε" βρήκες το sweet spot.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου