Προς το περιεχόμενο

Bugera


sduncan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια ! Κατοχος πλεον, του bugera 6262 combo .......

 

Μεχρι στιγμης οτι εχω πειραξει απο ποτενσιομετρα, ακουγεται μπομπα στα αυτια μου ... πολυ καλος μεταλ ηχος.. ετσι οπως τον θελω, για να πεζω metallica, megadeth, pantera.... επισης πολυ καλα καθαρα... ικανοποιητικη ποιοτητα στα αυτια μου....

 

καποια απο τα αρνητικα του με επηρεαζουν καποια οχι.... το οτι ειναι πολυ βαρυς δηλαδη δεν με απασχολει διοτι τον δουλευω μονο στο σπιτι. τα 120 w  δεν κανουν για πουθενα... πανω απ το 1 δεν το βαζεις...... εχει τρομακτικη ενταση.....λετε να καιει πολυ ρευμα??? :P κατι αλλο που δεν μου αρεσει ειναι οτι στο tapping δεν ακουγεται οπως πρεπει..... ακουγεται πολυ σιγα.... σιγουρα θα χρειαστει και ενα preamp για 5-6 βοηθηματα (sustain οπωσδηποτε, κανα delay κτλ...)

 

 

Σκεφτομαι να το δωσω πισω και να παρω κατι μικρο.... τι ομως..... θα δειξει....

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια ξερει κανεις εαν μπορω να χρησιμοποιησω τα εφφε που εχει ο πρωην modeling ενισχυτης μου στον bugera 6262 combo? η ζηταω πολλα? :P

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας ειμαι και εγω κατοχος ενος bugera 333-212 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

επίσης για οσους ειναι προληπτικοί για τη μαρκα,σημερα ημουν στην αθηνα(μενω προαστια)

και δοκημασα ενα marshall mg100 dfx kai ηταν απαισιο συγκριτικά με το bugera και ειδικά στο overdrive (και ειναι σχεδον στα ιδια λεφτα!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ξερει κανεις εαν μπορω να χρησιμοποιησω τα εφφε που εχει ο πρωην modeling ενισχυτης μου στον bugera 6262 combo? η ζηταω πολλα? :P

 

ζητας πολλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και κατι αλλο ! εχει ενα κουμπι το πεταλι του bugera που λεει fx loop. κανει κατι αυτο εαν δεν συνδεσεις τιποτα? απ οτι ακουω, οταν το παταω, δεν καταλαβαινω διαφορα.....

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και κατι αλλο ! εχει ενα κουμπι το πεταλι του bugera που λεει fx loop. κανει κατι αυτο εαν δεν συνδεσεις τιποτα? απ οτι ακουω, οταν το παταω, δεν καταλαβαινω διαφορα.....

 

Ενεργοποιει - απενεργοποιει τη λουπα.

Σε ορισμενους ενισχυτες που εχουν ρυθμιστικα εντασης send και return στη λουπα τους αν την πατσαρεις απλα με ενα καλωδιακι πισω απο το send στο return και παιξεις λιγο με τα ρυθμιστικα εντασης τους εχεις ενα ωραιοτατο volume boost για τα solos σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρεσε με αδερφε , ειμαι ασχετος με αυτα ! ειναι και ο πρωτος μου λαμπατος ενισχυτης και ηδη τα εχω κανει σκατα !!! αφου να φανταστεις μολις τον πρωτοανοιξα μου ειπαν να τον αφησω κανα μισαωρο ανοιχτο πριν παιξω και εγω το εκανα με το stand by --> on  !!!!!

 

τελος παντων καταλαβα τι νοημα εχει το λουπ , αλλα πως το κανεις δεν καταλαβα... αυτο το πατσαρισμα  8) 8)

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

τελος παντων καταλαβα τι νοημα εχει το λουπ , αλλα πως το κανεις δεν καταλαβα... αυτο το πατσαρισμα  8) 8)

 

Η κανονικη χρηση της λουπας ειναι να συνδεσεις σε αυτην καποιο εφε,πχ reverb-delay-chorus κλπ

Αυτο το τρικ που σου περιεγραψα παραπανω ΔΕΝ γινεται σε ολους τους ενισχυτες και ΔΕΝ ειναι η κανονικη χρηση της λουπας.

Εσυ απλοποιησε το και σκεψου οτι στη λουπα εχεις συνδεδεμενα ενα delay και ενα reverb τα οποια χρησιμοποιεις στα σολο μονο.

Αντι να τα πατησεις και τα 2 χορευοντας κλακετες,τα εχεις μονιμα αναμμενα και ενεργοποιεις-απενεργοποιεις τη λουπα (και κατα συνεπεια τα βαζεις-βγαζεις στην αλυσιδα του ηχου σου) με το footswitch του ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με ενδιαφέρει κυρίως ο 333, τι ακριβώς παίζει με τον εν λόγω ενισχυτή? Βλέπω ότι έχει και master volume, αρα μπορείς να παίζεις και στο σπίτι χωρίς να ενοχλείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι  μπορεις να παιζεις σπιτι σε χαμηλες εντασεις με πολυ καλο ηχο  Η λουπα boost που εχει ειναι για μενα οτι καλυτερο.Εχω συνδεμενα στη λουπα ενα delay και ενα reverb ενεργοποιημενα  και τα χρησιμοποιω στα σολο μου μαζι με το boost του ενισχυτη απο το footswitch του Bugera.Μιλαω για τον 333 2.12 combo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου