Προς το περιεχόμενο

Bugera


sduncan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1ο δεν εχω προβλημα στο θεμα λεφτα

2ο οι λαμπες καλες ειναι αλλα μου θυμιζουν πολυ ροψκ δεκαετιας 90 μεχρι σημερα και εχω διαβασει σε ενα αλλο chat του noiz που ελεγαν οτι αν αλλαξεις λαμπες ο ηχοος θα ακουγεται πολυ διαφορετικος

3ο μπορειτε να μου απαντήσετε στην 2η ερωτηση που ειχα κανει(αν αλαξεις λαμπα στον προενισχητη τι αλλαζει);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1ο δεν εχω προβλημα στο θεμα λεφτα

2ο οι λαμπες καλες ειναι αλλα μου θυμιζουν πολυ ροψκ δεκαετιας 90 μεχρι σημερα και εχω διαβασει σε ενα αλλο chat του noiz που ελεγαν οτι αν αλλαξεις λαμπες ο ηχοος θα ακουγεται πολυ διαφορετικος

3ο μπορειτε να μου απαντήσετε στην 2η ερωτηση που ειχα κανει(αν αλαξεις λαμπα στον προενισχητη τι αλλαζει);

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=191600.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είναι το ίδιο...

 

2ο οι λαμπες καλες ειναι αλλα μου θυμιζουν πολυ ροψκ δεκαετιας 90 μεχρι σημερα και εχω διαβασει σε ενα αλλο chat του noiz που ελεγαν οτι αν αλλαξεις λαμπες ο ηχοος θα ακουγεται πολυ διαφορετικος

3ο μπορειτε να μου απαντήσετε στην 2η ερωτηση που ειχα κανει(αν αλαξεις λαμπα στον προενισχητη τι αλλαζει);

 

Βασικά όπως σου είπα έχεις 4 προενισχύτριες!Κάθε μία έχει και διαφορετική λειτουργία στο κύκλωμα!

 

Αλλάζοντας την V1 παίζεις με την χροιά και το gain του καθαρού καναλιού!Δηλαδή έχοντας τώρα στην V1 μία 12AX7, μπορείς να την αλλάξεις βάζοντας μία 12AU7 η οποία είναι μία λυχνία με μικρότερο gain, αυξάνοντας έτσι το headroom σε μεγάλες εντάσεις!Βέβαια μπορεί να παρατηρήσεις αλλαγές στον ήχο...Για παράδειγμα μπορεί να σου φανεί κάπως "άδειος"!

 

Απο κει και πέρα εγώ θα σου πρότεινα απλά να κάνεις διάφορες δοκιμές εφ όσον δεν έχεις πρόβλημα και με το θέμα των χρημάτων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ίδιο...

 

Βασικά όπως σου είπα έχεις 4 προενισχύτριες!Κάθε μία έχει και διαφορετική λειτουργία στο κύκλωμα!

 

Αλλάζοντας την V1 παίζεις με την χροιά και το gain του καθαρού καναλιού!Δηλαδή έχοντας τώρα στην V1 μία 12AX7, μπορείς να την αλλάξεις βάζοντας μία 12AU7 η οποία είναι μία λυχνία με μικρότερο gain, αυξάνοντας έτσι το headroom σε μεγάλες εντάσεις!Βέβαια μπορεί να παρατηρήσεις αλλαγές στον ήχο...Για παράδειγμα μπορεί να σου φανεί κάπως "άδειος"!

 

Απο κει και πέρα εγώ θα σου πρότεινα απλά να κάνεις διάφορες δοκιμές εφ όσον δεν έχεις πρόβλημα και με το θέμα των χρημάτων!

 

Ωπα ωπα...

Σιγα...

Στη V1 δεν αλλαζεις τη χροια του ΚΑΘΑΡΟΥ αλλα ολοκληρου του ηχοχρωματος του ενισχυτη...

Η V2 αφορα στο lead,V3-Καθαρο,V4 και τα δυο,V5 effects loop,V6 phase inverter...

Στον 6262 που εχω εχω κανει πολλες αλλαγες στις προενισχυτριες...

Καλυτερη επιλογη φαινεται να ειναι(για τωρα) JJ σε ολες τις θεσεις εκτος του PI οπου εκει εχω  βαλει μια SOVTEK LPS BALANCED...Τελικες εχει JJ 6l6...

Ειχα δοκιμασει tung-sol στη V1 αλλα αν και ηταν πολυ γκαζιαρικη και με απειρες αρμονικες ο ενισχυτης φαινοταν να χανει ογκο...

Οποιος θελει να τον ακουσει μου το λεει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωπα ωπα...

Σιγα...

Ορίστε;

 

Στη V1 δεν αλλαζεις τη χροια του ΚΑΘΑΡΟΥ αλλα ολοκληρου του ηχοχρωματος του ενισχυτη...

Η V2 αφορα στο lead,V3-Καθαρο,V4 και τα δυο,V5 effects loop,V6 phase inverter...

 

Κυρίως του καθαρού καναλιού!Με το να βάλεις μία λυχνία χαμηλότερου gain στάνταρ θα δεις διαφορές και στο βρώμικο κανάλι, πχ θα γίνει και αυτό πιο "αδύναμο"...Αλλά τουλάχιστον απ όσο ξέρω στην χροιά του βρώμικου καναλιου δεν θα καταλάβεις και τρελές διαφορές!

 

Εγώ πάντως ξαναπροτείνω να κάνεις δοκιμές και να δεις τι σου αρέσει περισσότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε;

 

Κυρίως του καθαρού καναλιού!Με το να βάλεις μία λυχνία χαμηλότερου gain στάνταρ θα δεις διαφορές και στο βρώμικο κανάλι, πχ θα γίνει και αυτό πιο "αδύναμο"...Αλλά τουλάχιστον απ όσο ξέρω στην χροιά του βρώμικου καναλιου δεν θα καταλάβεις και τρελές διαφορές!

 

Εγώ πάντως ξαναπροτείνω να κάνεις δοκιμές και να δεις τι σου αρέσει περισσότερο!

 

Το σιγα δε ξερω πως το εννοησες αλλα μη το παιρνεις με κακια,μονο αυτος δεν ηταν ο σκοπος μου...

Απο τις δοκιμες που εχω κανει εγω(και οχι μονο με αυτον τον ενισχυτη) πιο πολυ φαινεται να αλλαζει ο ηχος με την V1 και τη Phase Inverter παρα με ολες τις αλλες...

Εχω δοκιμασει στον 6262 μια 12au7 αλλα ο ηχος δε μου αρεσε καθολου καθως δεν εχασε μονο gain(που με το knob το βρισκεις) αλλα εχασε πολλες αρμονικες και επιθετικοτητα...σε ολα τα καναλια...Ισως καποια στιγμη δοκιμασω και μια 5751 στη V1 που ειναι ουσιαστικα ειναι το 70% μιας 12ax7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις δοκιμες που εχω κανει εγω(και οχι μονο με αυτον τον ενισχυτη) πιο πολυ φαινεται να αλλαζει ο ηχος με την V1 και τη Phase Inverter παρα με ολες τις αλλες...

Εχω δοκιμασει στον 6262 μια 12au7 αλλα ο ηχος δε μου αρεσε καθολου καθως δεν εχασε μονο gain(που με το knob το βρισκεις) αλλα εχασε πολλες αρμονικες και επιθετικοτητα

 

Δεν νομίζω ότι εγώ είπα κάτι διαφορετικό...Δεν ανέφερα καθόλου βέβαια την phase inverter!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μην τσακονεστε εγω ρωτησα μονο τι χρηση εχουν δεν θα αλλαξω κιολας τις λαμπες του ενισχυτη σκεφτομε να αλλαξω οπως ξαναειπα για να εχω ενα ποιο classic ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μην τσακονεστε εγω ρωτησα μονο τι χρηση εχουν δεν θα αλλαξω κιολας τις λαμπες του ενισχυτη σκεφτομε να αλλαξω οπως ξαναειπα για να εχω ενα ποιο classic ηχο

 

Μα δεν τσακωνόμαστε... :)

 

Τουλάχιστον εγώ δεν έχω κανένα θέμα με τον Blackie!Και απ ότι φαίνεται δεν είπαμε και κάτι το τελείως διαφορετικό! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν τσακωνόμαστε... :)

 

Τουλάχιστον εγώ δεν έχω κανένα θέμα με τον Blackie!Και απ ότι φαίνεται δεν είπαμε και κάτι το τελείως διαφορετικό! :)

 

Οχι ρε αλιμονο...

Ποιος τσακωμος????

Εισαι νεος ακομα...

Εχεις να δεις τσκωμους στο noiz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου