Προς το περιεχόμενο

Software Piracy: Analog Industries plugins VS Yacht (musician)


pmelidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή το επιχείρημά σου συνοψίζεται ως εξής: "παρανομώ συνειδητά για να συνεισφέρω στην ταχύτερη ανάπτυξη του κλάδου και διάφορων παρεμφερών";

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

@ Nikolas

Θέλω να ξέρεις οτι είσαι ένα από τα άτομα που έχω ξεχωρίσει εδώ μέσα, και δεν έχω καμία όρεξη να σου κάνω αντιλογία μόνον και μόνον για ψυχοθεραπεία μου ...  ;D

Μα γιατί; Εγώ το έκανα και με το παραπάνω: σε πήρα για σάκο του μπόξ, έβγαλα το ποθιμένα μου (και σόρρυ, ήμουν και πολύ  βαρύς παραπάνω... Φταίει η πολύ...  πορτοκαλάδα), και μετά θέλω και τα ρέστα;

 

Πές το καλέ μου! (σοβαρά τώρα, αν είναι να μαλώσω με άνθρωπο απο το Ιντερνετ... καήκαμε :))

 

Και τώρα φεύγω ... πάω να τσακωθώ για/με τους αγρότες  ;D

Και αυτό καλη ιδέα...

 

Πάω να πιάσω κι εγώ ένα δυό να τους τα πω ένα χεράκι. (ναι το ξέρω ότι άλλο εννοούσες να μαλώσεις υπέρ των αγροτών, ή τουλάχιστον έτσι διαβάζετε), αλλα έκανα άλλη μια απ'τις αθώες πλάκες μου. Πλέον κάθε φορα που λέω μια μαμακία για πλάκα θα βάζω κάτι τέτοιο στο τέλος για να μην έχουμε 4 σελίδες παρατράγουδα μετά! ;D ;D ;D

 

(επιστρέφω με σοβαρό ποστ μετα απο λίγο. Γιατι πιστεύω στα καλά που έχει φέρει η πειρατία, δεν είμαι παράλογος, ούτε άγιος, ούτε τρελός ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ

 

Λοιπόν, για να παρουσιάζουμε και όλη την εικόνα!

 

1. Η διάδωση των προγραμμάτων! ΤΕΡΑΣΤΙΑ και μονάχα με την βοήθεια της πειρατείας! Σε κάποια μέρη του κόσμου (βλέπε Ελλάδα), δεν υπήρχε δυνατότητα στα 80ς να βρεις αυτό που ήθελες. Και στην Στουρνάρη ακόμη αντεγραμμένα τα έπαιρνες. Θυμάμαι τετράδια κακογραμμένα με ΟΛΑ τα παιχνίδια που υπήρχαν στο 1/4 της τιμής σε μαγαζιά που ακόμη υπάρχουν *ΑΧΕΜ*...

 

2. Η διάδωση της τεχνολογίας. Αυτό που λέει ο Μαραθώνιός μας! Κακα τα ψέματα χέρι χέρι πάει το πράγμα και το hardware ΔΕΝ αντιγράφεται: μπορεί να κλαπεί (αλλά κανείς δεν το κάνει βέβαια...)

 

3. Στην πειρατεία της μουσικής, καιρός ήταν. Ναι η πειρατεία σκοτώνει και άλλες χιλιουπομένες παπαρίες, αλλα η αλήθεια είναι ότι όταν οι εταιρίες έχουν αγκαλιάσει το youtube (κατεξοχήν εργαλείο απανταχού πειρατών: Streaming, δεν πειράζει, ακόμη και αν απ'την μερειά του ακροατή, είναι νόμιμο *1).

i. Οι εταιρίες κατάλαβαν ότι δεν μπορούν να βασίζονται για πάντα στην παντοδυναμία τους γιατί δεν υπάρχει πλέον!

ii. Πλέον group σαν τους ΟΚ GO, μεσορανούν και βγάζουν λεφτά απ'την δική τους προσπάθεια και όχι απο των εταιριών: Δε χρωστάνε!

iii. Groupαρες σαν τους Radiohead, Nine Inch Nails, Prince, κι άλλοι, βγάζουν το CD τους ΧΩΡΙΣ εταιρίες και κάνουν προσωπική προσπάθεια. Οι (ο βασικά) ΝΙΝ βγάλανε τους 2 τελευταίους (νομίζω, όχι 100%) δίσκους στο Ιντερνετ ΚΑΙ τσάμπα, οι Radiohead βγάλανε τον τελευταίο στον Ιντερνετ ΧΩΡΙΣ αρχική τιμή, με την ευκαιρία να βάλεις εσύ το νούμερο να πληρώσεις. Φυσικά και στις 2 περιπτώσεις υπήρχαν και καλύτερα αντίτυπα με καλύτερη ποιότητα κλπ. Έχω απ'όλα! ;)

 

Σημασία έχει ότι η παντοδύναμια των εταιριών δεν κρατεί καλά πλέον. Και είναι καλό γιατί, ενώ οι εταιρίες κάνουν τα χίλια καλά, το είχαν παραχέσει τελικά. Είμαι μεγάλος οπαδός της αξίας μίας δισκογραφικής εταιρίας, καθώς και μεγάλος πολέμιος του myspace generation (που το βρίσκω σκατα: αν είναι να επικρατήσει η "δημοκρατία" του myspace ζήτω που καήκαμε), αλλά μερικά πράγματα πρέπει να φτιάξουν. Μακάρι να γίνει τώρα.

 

4. Να μιλήσω, τέλος, για την επιμόρφωση της μάζας. Για το καταπληκτικό όπλο του Ιντερνετ που έχει δώσει σε όλους μας τη δυνατότητα να μάθουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ, αν θέμε. Και το θέμε και εμείς σε σύγκριση με τους ανθρώπους των 40 και 50 ετών έχουμε 500% παραπάνω ακούσματα. Ρωτήστε τους μεγαλύτερους να σας πούνε. Δεν είναι μόνο η πειρατεία, φυσικά. Είναι και η δυνατότητα με τους Η/Υ που δόθηκε στον κάθε χομπίστα (χεχ...) να κάνει μουσική, σε 2,000,000 μέλη του myspace (μουσικού μόνο), η δυνατότητα να κατεβάσεις 1000ες (κυριολεκτικά) παρτιτούρες ΤΣΑΜΠΑ απο το IMSLP!

i. Η πειρατεία, απο την μια μερειά έκανε τους ανθρώπους να σκεφτούν και να προσφέρουν παραπάνω

αλλά και

ii. Οδήγησε στην άνθιση του open source και του freeware, που αλλιώς θα ήταν ανύπαρκτα.

 

Και επιμένω ότι προγράμματα σαν το blender και το Repear και το SIR 1 και το Linux είναι όλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ! Και οι δουλειές που έχουν γίνει είναι απίστευτες!

 

Και τελειώνω με ένα παράδειγμα (αν δεν το ξέρετε είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ) απο το Blender Suite (open source):

http://www.elephantsdream.org/download/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά...επειδή είσαι χείμαρος...δεν κατάλαβα...ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΚΑΛΗ?

 

Ο Nikolas είναι επαγγελματίας και προφανώς σοβαρός άνθρωπος. Σιγά μη κάνει ποτέ τη μαλακία να βγει να δηλώσει υπέρ της πειρατείας δημόσια...

 

Αλλά αυτό δεν είναι και το θέμα αυτού του thread; Δε ξέρω για εσάς, αλλά εγώ όταν ακούω μία άποψη, κοιτάω λίγο να δω και ποιος την εκφράζει.. Μέχρι σήμερα, δεν έχω δει κανένα σοβαρό άνθρωπο να ασχολείται κατ' εξακολούθηση με την απόκτηση και χρήση πειρατικού λογισμικού, πολλώ μάλλον να βγαίνει και να τάσσεται υπέρ της πειρατείας μέσα από ένα μέσο μαζικής ενημέρωσης.

 

Από εκεί και πέρα... αν είχα και ένα ευρώ για κάθε μαλακία που έχω ακούσει στη ζωή μου (ή πει, για να είμαι ειλικρινής) θα αγόραζα και ένα σαβ/κο με την Μέγκαν.

 

:)

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι τέτοιου είδους ερωτήματα όπως του ιχνηλάτη δεν έχουν νόημα και ουσιαστικό όφελος για την εξαγωγή συμπερασμάτων, όχι ότι χρειάζεται ανάλυση από μας το θέμα (πάλι). Ο καθείς μπορεί να πάρει τη θέση του, για τους λόγους του, δημοσίως ή μη.

 

Η απάντηση της AI για μένα ήταν φανταστική, μιας και δείχνει ότι οι συγκεκριμένοι άνθρωποι δεν ενοχλήθηκαν απ'την απώλεια κέρδους (το οποίο για κάποιο λόγο θεωρείται έγκλημα κιόλας) αλλά επειδή εξοργίζονται με αντιλήψεις σαν αυτού του "μουσικού" οι οποίες ουσιαστικά υποβαθμίζουν τη δουλειά (καημός, κόπος, χρόνος, χρήμα) των ανθρώπων της ΑΙ. Όχι ότι θα με χάλαγε άμα τον πήγαιναν στα δικαστήρια.

 

Οι νοοτροπίες του παρελθόντος, δεδομένης της έλλειψης εμπειρίας, δεν μπορούν πλέον να αποτελούν άλλοθι για την συνέχισή τους τώρα που αποκτήθηκε εμπειρία.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Nikolas είναι επαγγελματίας και προφανώς σοβαρός άνθρωπος. Σιγά μη κάνει ποτέ τη μαλακία να βγει να δηλώσει υπέρ της πειρατείας δημόσια...

Ώρες-ώρες κάνεις σαν μικρό παιδί, και χάνεις το χιούμορ σου. Σαν άνθρωπος της (συγκεκριμένης) δουλειάς ξέρεις το ότι κλειδώνει, ξεκλειδώνει...δεν χρειάζεται να διυλίζουμε τον κώνωπα...άλλωστε τι θα ήταν το καλό χωρίς το κακό?

 

... αν είχα και ένα ευρώ για κάθε μαλακία που έχω ακούσει στη ζωή μου (ή πει, για να είμαι ειλικρινής) θα αγόραζα και ένα σαβ/κο με την Μέγκαν.

:)

Έχεις καμμία φωτογραφία της? Ετσι για να δούμε το γούστο σου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι για να δούμε το γούστο σου

 

Ναι, αλλά κάνει στην ηλικία σου; Τέλος πάντων, έχω ακούσει ότι πίνεις Χεμο.

Μάλλον και αυτή.

 

http://poderresponsabilidad.files.wordpress.com/2007/07/megan-fox-7.jpg

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τελικά...επειδή είσαι χείμαρος...δεν κατάλαβα...ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΚΑΛΗ?

Μα τι ρόλο παίζει; Μια ανάλυση κάνω ο άνθρωπος, το τί νομίζω είναι άλλο ανέκδοτο. Πάντως είμαι 100% νόμιμος!

 

Μεγκαν? Megan Fox...

 

HOTHOTHOTHOTHOTHOTHOTHOTHOTHOTHOTHOTHOTHOTHOTHOTHOTHOTHOTHOT

 

Όσο για το Hemo, σιωπή κι εγω πίνω!  :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://poderresponsabilidad.files.wordpress.com/2007/07/megan-fox-7.jpg

ΓΟΥΣΤΟ ΚΑΛΟ (πολύ καλό θα έλεγα), ΑΡΑ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΚΑΛΗ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου