Προς το περιεχόμενο

Software Piracy: Analog Industries plugins VS Yacht (musician)


pmelidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Νομίζω ότι ο ιχνηλάτης αναφέρεται στον όρο "thief", ή "κλέφτη", και όχι στο ηθικό μέρος του προβλήματος (γιατί ομολογώ ότι, αν και ανοιχτός άνθρωπος το ηθικό μέρος το είπα και πιο πάνω, είναι είτε άγνοια, είτε απληστία... Δεν υπάρχουν δικαιολογίες για μένα*)

 

Νικολας

 

* Και να προσθέσω ότι απ'όλα τα ξένα φόρουμ που περιδιαβαίνω, είναι το μόνο με ΤΟΣΕΣ αναφορές στο Nuendo, που είναι, ΚΑΘΑΡΑ, ένα media production πρόγραμμα, ΠΟΛΥ ακριβ;o (παραπάνω απο cubase, Sonar, Logic) και σαφέστα, λυπάμαι που το λέω, άχρηστο, είμαι σχεδόν σίγουρος, στην μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών εδώ! Εγώ, τέλος πάντων, όσο ασχολούμε με την μουσική το Nuendo, ποτέ δεν το χρειάστηκα, δεν χρειάστηκα τις δυνατότητές του. Τώρα όλοι που το έχουν, και ρωτάνε και κουλά πράγματα... Τι να πώ.  :-X

 

Και είναι κρίμα γιατί υπάρχουν ΠΟΛΥ δυνατά free προγράμματα (repear για παράδειγμα), καθώς και plug-ins, που κάνουν την ίδια δουλειά, και όλοι τα βλέπουμε σαν να είναι κατώτερα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημερα παιδια, διαβασα ολο τη θρεντ και πραγματικα απορω με την ηθικολογικη τοποθετηση περι κλεψιας και ελληνικης πραγματικοτητας...

Αν καποιος απο εσας δεν εχει χρησιμοποιησει ουτε ενα σπασμενο winrar και βγαινει δημοσια να καταγγειλει τον ταδε δεινα χρηστη warez τοτε καλως το κανει απο τη δικια του θεση και αποψη.

Αυτοι που χρησιμοποιουν σπασμενα και μετα καταγγελουν τον αλλο που βγηκε και το ειπε δημοσια ειναι τουλαχιστον φαιδροι..

Τα ποσοστα πειρατειας software στη χωρα μας ειναι τραγικα υψηλα και κανεις απο τους υπευθυνους δεν δειχνει να ενδιαφερεται γι'αυτο. Εχω δει σπασμενο office σε δημοσια υπηρεσια γιατι αυτος που το δουλευε ηθελε να εχει την τελευταια εκδοση που δεν ειχε αγοραστει ακομα... Βγαλε συμπερασμα και μετα πιασε το αυγο και κουρευτο.

Το ζητημα με την πνευματικη ιδιοκτησια ειναι κατι νεοφερτο στην ιστορια της ανθρωποτητας και εφοσον δεν μιλαμε για υλισμικο αλλα για κωδικα που αντιγραφεται τοτε δεν μπορει να γινει και αμεση συγκριση με παντελονια και γραβατες τα οποια ειναι απτα αντικειμενα. Το γεγονος ειναι οτι η πειρατεια δεν αντιμετωπιζεται με νομους μπαμπουλες αλλα ενδεχομενως με μειωση του τελικου κοστους - πιο ελκυστικα bundles - απο τη στιγμη που ουτε η εταιρεια λογισμικου δεν μας παραδιδει ετοιμο προιον αλλα βασιζεται επανω στους χρηστες του software για να διορθωσει bugs που πολλες φορες μενουνε και αλυτα.

Καλο ειναι να κατηγορουμε τους πειρατες αλλα ας κοιταξουμε και τη σταση των εταιριων απεναντι μας.

Επισης δεν αναφερθηκε κανεις στην "εξαρτηση" που αποκτα καποιος χρηστης απο το ιδιο το σπασμενο προγραμμα το οποιο θα το αγορασει νομιμα στη συνεχεια αν θελει να εχει το κεφαλι του ησυχο και να λαμβανει ολα τα updates και την υποστηριξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης δεν αναφερθηκε κανεις στην "εξαρτηση" που αποκτα καποιος χρηστης απο το ιδιο το σπασμενο προγραμμα το οποιο θα το αγορασει νομιμα στη συνεχεια

Θα αστειευεσαι βεβαια... Ισα ισα, εαν εχουμε γινει cracked software junkies, αν δουλευουν σωστα, ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να ξαναπληρωσουμε για προγραμμα, οσο και αν δεν θελουμε να το παραδεχτουμε...

Και είναι κρίμα γιατί υπάρχουν ΠΟΛΥ δυνατά free προγράμματα

Ας μεινουμε σε αυτο  ;). Δεν χρησιμοποιω τετοια προγραμματα, δεν ηχογραφω, αλλα φανταζομαι οτι θα ειναι πολυ πιο απλα για τον μεσο χρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε βρίσκω μάλλον σωστό, απλά να σχολιάσω κάποια πράγματα

Καλημερα παιδια, διαβασα ολο τη θρεντ και πραγματικα απορω με την ηθικολογικη τοποθετηση περι κλεψιας και ελληνικης πραγματικοτητας...

Αν καποιος απο εσας δεν εχει χρησιμοποιησει ουτε ενα σπασμενο winrar και βγαινει δημοσια να καταγγειλει τον ταδε δεινα χρηστη warez τοτε καλως το κανει απο τη δικια του θεση και αποψη.

Το winamp είναι shareware, και δεν κλειδώνει. Απλά σου βγάζει το εκνευριστικό μήνυμα κάθε φορά!

 

Επίσης, το γεγονός ότι κάποιος έχει κάνει κάτι στο παρελθόν δε σημαίνει ότι δε μπορεί να σχολιάσει: Αντιθέτος, νομικά, ακόμη και για φόνους, μετα απο κάποια περίοδο, θεωρείτε οτι ο δολοφόνος εχεί πληρώσει, έχει μάθει, έχει μεταμελήσει και ότι άλλο και βγαίνει έξω. Αλλιώς οι φυλακές θα ήταν 100% όλες...

 

Αυτοι που χρησιμοποιουν σπασμενα και μετα καταγγελουν τον αλλο που βγηκε και το ειπε δημοσια ειναι τουλαχιστον φαιδροι...
Εγω ΔΕ χρησιμοποιώ σπασμένα! 100%! Άρα; μου επιτρέπεις να την λέω στον τύπο;

 

Άσε που ο τύπος είναι ο φαιδρός της υπόθεσης γιατι, όχι μόνο έβγαλε χρήματα με σπασμένα προγράμματα (που, με λίγο ψάξιμο και γνώση ξέρεις ότι το "try be4 buy" είναι στοχευμένο σε ερασιτέχνες που δε θέλουν να βγάλουν χρήματα, αν είναι να βγούν χρήματα να πάνε να το αγοράσουν), αλλά το διαφημίζει κι όλας, παρασείροντας και άλλους μαζί του.

 

Τα ποσοστα πειρατειας software στη χωρα μας ειναι τραγικα υψηλα και κανεις απο τους υπευθυνους δεν δειχνει να ενδιαφερεται γι'αυτο. Εχω δει σπασμενο office σε δημοσια υπηρεσια γιατι αυτος που το δουλευε ηθελε να εχει την τελευταια εκδοση που δεν ειχε αγοραστει ακομα... Βγαλε συμπερασμα και μετα πιασε το αυγο και κουρευτο.
+1 εδώ... τι να πείς.

 

Το ζητημα με την πνευματικη ιδιοκτησια ειναι κατι νεοφερτο στην ιστορια της ανθρωποτητας και εφοσον δεν μιλαμε για υλισμικο αλλα για κωδικα που αντιγραφεται τοτε δεν μπορει να γινει και αμεση συγκριση με παντελονια και γραβατες τα οποια ειναι απτα αντικειμενα. Το γεγονος ειναι οτι η πειρατεια δεν αντιμετωπιζεται με νομους μπαμπουλες αλλα ενδεχομενως με μειωση του τελικου κοστους - πιο ελκυστικα bundles - απο τη στιγμη που ουτε η εταιρεια λογισμικου δεν μας παραδιδει ετοιμο προιον αλλα βασιζεται επανω στους χρηστες του software για να διορθωσει bugs που πολλες φορες μενουνε και αλυτα.

1. To θέμα copyright υπάρχει πάνω απο 100 χρόνια. Πόσο πρέπει να υπάρχει για να σκεφτούμε την αξία του, και τους νόμους που το περικλύουν;

2. Η πειρατεία αντιμετωπίζεται με ΜΟΡΦΩΣΗ και εκπαίδευση, και όχι με αυτά που λές. Γιατι η χώρα μας και χώρες σαν την Ρωσία και την Ταϊλάνδη και την Κίνα είναι γεμάτες πειρατικά, και στην Δυτική Ευρώπη τα πράγματα είναι σαφώς λιγότερο δραματικά; Μήπως γιατί η αντιμετώπηση της εταιρίας διαφέρει απο χώρα σε χώρα, ή μήπως γιατί η αντιμετώπηση των πελατών διαφέρει τελικά;

3. Τελικά, όπως είπα και παραπάνω, αντί να κάνουμε bug testing για ορισμένες (ΟΧΙ όλες), εταιρίες, και να πειρατεύουμε προγράμματα, να πάμε στην τσάμπα και νόμιμη λύση. Γιατί δηλ, παραπονιέσαι για τις εταιρίες και δεν πιάνεις Linux, open office, blender, repear, coctos, και ότι άλλο υπάρχει freeware? (repear δεν είναι freeware αλλα shareware με unlimited trial version, απ'ότι θυμάμαι, εκτός και αν έχει αλλάξει). Γιατί δηλ, έχει ανάγκη (εσύ και όλοι μας), απο την eastwest και την VSL και το Νuendo και να μην γίνει η δουλειά μας με απλούστερα πράγματα;

 

Καλο ειναι να κατηγορουμε τους πειρατες αλλα ας κοιταξουμε και τη σταση των εταιριων απεναντι μας.

Συμφωνώ, απλά να σου πω την αλήθεια, ένας προσωπικός χρήστης είναι άλλο απο μια εταιρία. άλλα έξοδα, άλλα processes, αλλα logistics. δεν μπορείς να συγκρίνεις, και να σου πω την αλήθεια, δεν μπορείς να κρίνεις!

 

Και να σου κάνω μια πρόταση (και σε όλους και το λέω σοβαρά):

 

Έχω επαφές με πάνω απο 20 εταιρίες στα samples κυρίως. EW, Bela D. Media, Toontrack, NOTION, Mordatt, Westgate, Wallander Instruments, Garritan, Kirk Hunter, Sir Reverb, Samplemodelling, Orange Tree Samples, Kong Audio, Project SAM και κανα δυό ακόμη. Άλλες εταιρίες είναι δισπρόσιτες, άλλες όμως είναι ανοιχτές.

 

Αντι να παραπονιόμαστε στα τυφλά και να νομίζουμε ότι δεν ακούγεται , και να βρίσκουμε δικαιολογίες για να χρησιμοποιούμε σπασμένα προγράμματα, δώστε μου τα παράπονά σας να τα διαβιβάσω με την διαβεβαίωση ότι θα κάνω ότι περνάει απ'το χέρι μου για να φτιαχτούν και να υπάρχει ανταπόκριση. Οι άνθρωποι υπάρχουν, έχουν τα νοίκια τους, τη δουλειά τους, τα παιδιά τους, τα ζώα τους (O Frank Belardino έχει άλογα (Bela D. Media)), κλπ. Και ακούνε, καταλαβαίνουν και δε γουστάρουν να μαμάνε τους πελάτες τους! Όποιος έχει δοκιμάσει να κατασκευάσει κάποιο κώδικα, θα ξέρει πόσο δύσκολο είναι και πόσο beta testing θέλει και σε τι συστήματα. Πώς να προβλέψεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ; όταν η Steinberg ανακοινώνει το cubase 5, χωρίς να έχει ενημερώσει τις εταιρίες, αρά μπορεί και τα καινούρια sample players (PLAY, Aria, VI) να ΜΗΝ δουλεύουν σε VST3, ή στο καινούριο cubase5, απλά;

 

Επισης δεν αναφερθηκε κανεις στην "εξαρτηση" που αποκτα καποιος χρηστης απο το ιδιο το σπασμενο προγραμμα το οποιο θα το αγορασει νομιμα στη συνεχεια αν θελει να εχει το κεφαλι του ησυχο και να λαμβανει ολα τα updates και την υποστηριξη.
Δεκτόν, υπάρχουν περιπτώσεις, το δέχομαι, το ξέρω, το καταλαβαίνω και συμφωνώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερθηκα σε σενα προσωπικα Νikolas ουτε απαγορευσα σε κανενα να λεει την αποψη του .Αυτα ειναι δικα σου συμπερασματα.

Το συμπερασμα που βγαζεις περι φαιδροτητας του τυπου παλι δεν βγαινει απο τα λεγομενα μου αφου ειναι 2 ανεξαρτητα επιχειρηματα μεταξυ τους, δεν σημαινει οτι αφου ο ενας ειναι φαιδρος ο αλλος ειναι σοβαρος.

Οσο για την τοποθετηση μου απεναντι στις εταιριες δεν εχει σκοπο να τις κατηγορησει ουτε να δικαιολογησει καποια τακτικη γιατι απο τη στιγμη που πληρωνω για ενα software απαιτω να ειναι λειτουργικο και δε με ενδιαφερει ο ανταγωνισμος μεταξυ των εταιριων να βγαλουν καινουρια bells & whistles που λενε και οι αγγλοι αντι να βελτιωσουν τον κωδικα τους...

Εμενα η εμπειρια μου απο studio μου δειχνει αλλα πραγματα, αν θελεις να λεγεσαι σωστος επαγγελματιας τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιεις σπασμενο.Οι χομπιστες δεν μπορουν να ελεγχθουν ετσι και αλλιως.Υπαρχει και το παραδειγμα του hardware που λειτουργει σαν dongle για το προγραμμα (βλ. Pro-tools, virus ti) το οποιο υλοποιειται ολο και περισσοτερο απο εταιριες sw. (βλ. Native instruments με το νεο drum machine) η ιδιαιτεροτητα του μουσικου sw ειναι οτι παντα θα θελει το hardware interface του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσύ έχεις μιά καραμέλα στην  τσέπη σου και εγώ την κλέψω, εσένα θα σου λείψει και δεν θα μπορείς να την φας. Αν εγώ αντιγράψω για προσωπική μου χρήση το κείμενο που ανάρτησες στο Noiz του οποίου έχεις τα πνευματικά δικαιώματα, ναι μεν είναι δικό σου αλλά δεν θα σου λείψει τίποτα . Έτσι και ο κώδικας που έφτιαξες.... Εκεί είναι η διαφορά.

 

Ας το επεκτεινουμε...

 

Αν ΟΛΟΙ αντιγραφoυν για προσωπικη χρηση τους το βιβλιο μου, τα αρθρα μου, τις φωτογραφιες μου, τα ρεπορταζ μου, τις ταινιες μου, τη μουσικη μου, το software μου, τους πινακες μου, τα ερευνητικα μου αποτελεσματα, τα papers μου, την οποιαδηποτε αυλης μορφης παραγωγη μου, τοτε για την ακριβεια θα μου λειψουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ αφου δεν θα πουλαω πια ΤΙΠΟΤΑ απο αυτα που παραγω, σε ΚΑΝΕΝΑΝ.

 

Με λιγα λογια, εγω πουλαω για να ζησω, αυλα προιοντα και αγοραζω με τα εσοδα αληθινες, υλικες καραμελες. Σκεψου, οτι αν μου τα κλεψουν ειναι ακριβως σα να μου εκλεψαν απο την τσεπη καραμελες (για τις οποιες φαινεται να εχεις περισσοτερες ευαισθησιες).

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν αναφερθηκα σε σενα προσωπικα Νikolas ουτε απαγορευσα σε κανενα να λεει την αποψη του .Αυτα ειναι δικα σου συμπερασματα.

Sorry, έχεις δίκιο, ξαναδιαβάζω το ποστ μου και έτσι φαίνεται. Όχι δεν είπες κάτι τέτοιο, ούτε το πήρα ότι μιλάγες για εμένα.

 

Συγνώμη.  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) No problem φιλε, σχετικα με τα πνευματικα δικαιωματα το μοναδικο και βασικο προβλημα με τις ιδεες ειναι οτι εαν κατοχυρωθουν αποκλειστικα στο προσωπο που τις συνελαβε ,

 

1ον: Ειναι αδικο διοτι παρθενογεννεση δεν υπαρχει στον πνευματικο χωρο (ουτε στον υλικο κοσμο αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια) καθως και αυτος που συνελαβε την ιδεα απο καποιου αλλουνου ιδεα εμπνευστηκε αφου ως γνωστον τα παντα αλληλοεπηρεαζονται και

2ον: Η κατοχυρωση μιας ιδεας με σκοπο το κερδος και την ιδιοτελεια δημιουργει προβληματα στην εξελιξη της ιδεας και την εμποδιζει να αναπτυχθει ελευθερα (βλ mozzila με internet explorer και γενικοτερα λογισμικα κλειστου κωδικα)

Για τα παραπανω μπορειτε να παρετε μιαν ιδεα  εδω: http://creativecommons.org/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) No problem φιλε, σχετικα με τα πνευματικα δικαιωματα το μοναδικο και βασικο προβλημα με τις ιδεες ειναι οτι εαν κατοχυρωθουν αποκλειστικα στο προσωπο που τις συνελαβε ,

 

1ον: Ειναι αδικο διοτι παρθενογεννεση δεν υπαρχει στον πνευματικο χωρο (ουτε στον υλικο κοσμο αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια) καθως και αυτος που συνελαβε την ιδεα απο καποιου αλλουνου ιδεα εμπνευστηκε αφου ως γνωστον τα παντα αλληλοεπηρεαζονται και

2ον: Η κατοχυρωση μιας ιδεας με σκοπο το κερδος και την ιδιοτελεια δημιουργει προβληματα στην εξελιξη της ιδεας και την εμποδιζει να αναπτυχθει ελευθερα (βλ mozzila με internet explorer και γενικοτερα λογισμικα κλειστου κωδικα)

Για τα παραπανω μπορειτε να παρετε μιαν ιδεα  εδω: http://creativecommons.org/

 

 

Οπως πολυ καλα θα ξερεις, η ολη φιλοσοφια του Open Source ΔΕΝ ειναι το:

 

ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ, ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΑΡΑ ΤΟ ΚΛΕΒΩ

 

αλλα το:

 

ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ, ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ, ΑΡΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΝΑ ΑΝΟΙΚΤΟ, ΕΛΕΥΘΕΡΟ, ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΕΝΟ.

 

Το να χρησιμοποιηθει η ολη φιλοσοφια του open source, GPL, LGPL, creative commons κλπ για να δικαιολογησει την κλοπη ως "λινουξαδικη επαναστατικοτητα" ειναι πληρως λανθασμενο και ευτελιζει και την οποια προσπαθεια εχει τοσο καιρο γινει για να γινει πληρως διακριτο τι σημαινει "παραγω και προσφερω δωρεαν και ανοιχτα" απο το "το εχω δωρεαν επειδη κλεβω".

 

 

Εδω δεν μιλαμε για την πραξη της εθελοντικης, ελευθερα προσφερομενης, αφιλοκερδους, χομπιστικης προσφορας στην κοινοτητα. Μιλαμε για την πραξη που περιγραφεται στον ποινικο κωδικα ως "η κλοπη".

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ενο: Να σε λέω Brian μήπως?  ;D ;D ;D ;D

 

Δύο λεπτομέρειες για αυτά που λές:

 

1. Το copyright ΔΕΝ έχει να κάνει με ιδέες αλλά με έργα τέχνης! Οι ιδέες ΔΕΝ έχουν copyright (έχουν παντέντες που κρατάνε πολύ πολύ λιγότερο, ώστε να προχοράει ο κόσμος και η επιστήμη). Καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά τα πράγματα έιναι πιο απλά. Δεν μπορείς να κλείσεις συγχορδίες, ενορχήστρωση και beats. Μπορείς να κλείσεις μελωδίες.

2. Το creative commons με έχει καταστρέψει στο παρελθόν και ΔΙΑΦΩΝΩ ΡΙΖΙΚΑ με αυτό. Με το CC, παραδίδεις κάποια δικαιώματα (ακόμη και το πιο σφυχτο license να πάρεις), που αντιθέτως, νομικά, είναι δικά σου.

 

πχ: Είχα κάποιες παρτιτούρες στο IMSLP. Απο εκεί, με CC license 3 (νομίζω ότι είναι αυτό, ο πιο σφυχτός τύπος) το πήραν. Αυτό λέει ότι μπορεί να ΜΕΤΑΔΙΑΚΙΝΗΘΕΙ η παρτιτούρα! Πράγμα που κατα τα άλλα είναι παράνομο, αλλά αφού δίνεις το δικαίωμα... Και φυσικά είναι non revocable, άρα αφού κάποιος την κατέβασε την παρτιτούρα μετά την κάνει ότι γουστάρει, την δίνει όπου θέλει. Και φυσικά δεν μπορεί να υπάρχει έλεγχος και λύνονται έτσι παρεξηγήσεις, αλλα έλα που εγώ μπορεί να θέλω να σταματήσει αυτός ο χαβας, και ενώ θα μπορούσα να το ζητήσω, πλεον ΔΕΝ μπορώ...  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου